Menu Zavřít

Mynářův penzion v Osvětimanech vracel z dotace ministerstva školství téměř milion korun

7. 1. 2020
Autor: ČTK

Penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, který provozuje firma hradního kancléře Vratislava Mynáře, musel vrátit téměř milion korun z třináctimilionové dotace. Podle ministerstva školství totiž porušil dotační podmínky, zjistil Radiožurnál. Případem se zabývá i policie. Mynář se k situaci nevyjádřil, na dotazy nereagoval, píše web iRozhlas.cz.

Kancléřova firma Clever Management si penzion pronajímá za 30 tisíc ročně od místního spolku Chřibák. Vznikl před lety s cílem rozvíjet místní, rovněž Mynářův, sportovní areál. Spolek na výstavbu penzionu před dvanácti lety obdržel dotaci 13 milionů korun od ministerstva školství, které nyní čerpání dotace podrobně zkontrolovalo. Kvůli porušení dotačních podmínek musel spolek 975 tisíc korun vrátit.

„MŠMT provedlo kontrolu poskytnutých prostředků spolku Chřibák a konstatovalo porušení jedné z dotačních podmínek uvedených v rozhodnutí o poskytnutí dotace,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Spolek Chřibák v roce 2007 uspěl s projektem ubytovny pro sportovce, kterou měl postavit u lyžařské sjezdovky a sportovního areálu Vratislava Mynáře v Osvětimanech. Ubytovnu však spolek nedokončil, na konci roku 2008, kdy měl být projekt hotový, stála na svahu jen hrubá stavba. Zároveň se v době, kdy spolek budovu stavěl, začala připravovat žádost o dotaci na to, aby Mynářova firma Clever Management mohla z nedostavěné ubytovny vybudovat penzion s wellness centrem, píše iRozhlas.


Další pokuta pro Mynáře. Jeho firma vypouštěla odpad do potoka

Kancléř Vratislav Mynář


Spolek Chřibák tak podle něho porušil podmínku předchozí dotace od ministerstva školství, když budovu přes zákaz pronajal, a to konkrétně Mynářově firmě Clever Management, která musela prokázat svůj vztah k objektu, na nějž dotaci žádala. Vratislav Mynář i zástupci spolku se ve svých dřívějších vyjádřeních hájili právě tím, že kdyby nedostavěnou budovu dále nepronajali, veškeré investice, tedy včetně peněz od ministerstva školství, by se tak zmařily.

„Ministerstvo při stanovení výše vratky přihlédlo ke skutečnosti, že poskytnuté prostředky byly použity v souladu s účelem, na který byly poskytnuty, a příjemce učinil kroky k nezmaření investice,“ doplnila mluvčí ministerstva školství.

Firma Clever Management v roce 2009 získala evropskou dotaci šest milionů korun, s jejíž pomocí penzion s wellness centrem dokončila. Podle zástupců Regionálního operačního programu ale měla uvést, zda již byla na daný projekt čerpána jiná veřejná podpora. A Mynářova firma v žádosti uvedla, že nikoliv, píše iRozhlas.

Kvůli této skutečnosti podala na Mynáře trestní oznámení také protikorupční organizace Transparency International. Podle serveru Seznam Zprávy se věcí zabývá policie, která si k případu vyžádala od dotčených úřadů potřebné dokumenty. Podle informací Radiožurnálu i Regionální operační program, který přidělil na penzion druhou z obou dotací, zahájil v této věci podrobnou kontrolu.

Čtěte také:

Mynář se scházel i s bývalým ministrem Kněžínkem. Naléhal na něj v kauze Bartík

Plané Zemanovy sliby. V Česku ubylo kapitálu z Číny i firem s čínskými vlastníky

Mynář stáhl žalobu na NBÚ kvůli neudělení prověrky. Zpochybňuje nezávislost soudců

Kancléř Mynář lobboval u ministrů kvůli kauze Lány, tvrdí Pelikán

bitcoin_skoleni

Úřad vymáhá dotaci 1,4 milionu korun, kterou dostal Mynář na stavbu sjezdovky

  • Našli jste v článku chybu?