Menu Zavřít

MYŠ SI TROUFÁ NA LVA

15. 8. 2001
Autor: Euro.cz

T e l e k o m u n i k a c e

Italský Olivetti SpA, který ještě před dvěma lety nebezpečně koketoval s bankrotem, přišel minulý týden s nepřátelskou nabídkou - za 58 miliard dolarů chce koupit svého pětkrát většího rivala Telecom Italia SpA.

V Itálii vypuklo pozdvižení. Překvapený Telecom Italia, na kterého si troufá provozovatel regionálních telefonních služeb a bývalý výrobce psacích strojů Olivetti, hledá, čím by rozpínavé dráty Olivetti přestřihl. Do karet mu nahrál italský úřad pro dohled na finančním trhu Consob, který prvotní návrh Olivetti na převzetí Telecom Italia v pondělí zamítl pro „faktické nedostatky . Nabídka, která se má stát oficiální veřejnou nabídkou na odkup, musí obsahovat základní popis, datum dovršení operace a jméno eventuelních právních poradců. Některé z těchto podmínek návrh Olivetti nesplňoval, uvedl Consob.

V propůjčeném mezičase se Telecom Italia rozhodl zvednout hozené sluchátko a rozjet fúzi s dceřiným provozovatelem mobilních služeb Telecom Italia Mobile (TIM), kterého kontroluje ze 60 procent. Tím by mohl zvýšit svou cenu o zhruba 22 miliardy dolarů. Pokud by totiž nabídka získala punc pravosti, pak by mělo vedení přebíraného Telecomu ochromené možnosti v pohybu s kapitálem. Obranou v podobě fúze s dceřinou firmou však může zvýšit svou hodnotu a donutit Olivetti, aby od nabídky upustil. Nicméně po středečním dvanáctihodinovém zasedání správní rady se Olivetti vytasil s propracovanějším osmistránkovým návrhem a původní cenou. Consob má patnáct dnů na to, zda návrh zablokuje, nebo propustí.

Zmíněná cena 58 miliard dolarů se setkala s kritikou analytiků znalých evropského telekomunikačního prostředí. Nabízených deset eur, tedy 11,20 dolaru za akcii se jim zdá být málo. K uvedené ceně došel Olivetti tak, že k závěru z pátku 19. 2. přidal desetiprocentní prémii. Od té doby však akcie bývalého státního kolosu Telecom Italia posílily o zhruba pět procent a podle expertů při jejich koupi cena nemůže být nižší než dvanáct až třináct eur.

Olivetti teď hledá finance, kde může, aby největší zápas v evropské historii vyhrál. Za stoprocentní podíl v Telecomu chce dát jak hotovost, tak akcie a obligace. Určitý kapitál chce získat prodejem podílů v joint ventures Omnitel Pronto Italia a Infostrada. Koupit by je měl německý telekomunikační a strojírenský koncern Mannesmann AG, partner Olivetti, který vlastní 49,9 procenta v holdingu kontrolujícím oba joint ventures. Mannesmann by měl Olivetti zaplatit za tyto podíly 8,53 miliardy dolarů, a stát se tak druhým největším evropským operátorem mobilní sítě a rovněž silným provozovatelem pevné sítě. Svůj nákup však německý partner podmínil úspěchem celé akce Telecom Italia. Zbývající nutnou hotovost - 23,13 miliardy USD - by mohly Olivetti poskytnout banky.

Pokud Olivetti v bitvě uspěje, bude Telecom Italia kontrolovat prostřednictvím majoritního podílu v Tecnost, své dceři, kterou pověřil vedením celé operace. Podle zvěstí, šířících se trhem, má Olivetti v úmyslu vše sloučit, tedy i sebe začlenit do bývalého státního kolosu, ale některé dcery Telecomu prodat.

bitcoin_skoleni

Telecom Italia postrádá jasný podnikatelský plán od října 1997, kdy jej stát privatizoval. Za poslední rok a půl zažil třikrát výměnu manažerských pozic. Po privatizaci má na dva miliony akcionářů, mezi nimiž vyčnívá pouze několik institucionálních investorů a rodina Agnelli vlastnící Fiat, kteří dohromady neovládají více než sedm procent Telecomu. Pak je tu ještě stát se svou zlatou akcií. Své právo veta však nehodlá v tomto boji trhu uplatnit a zatím se k celé akcie staví „neutrálně . Vzhledem k obřímu počtu akcionářů přirovnávají pozorovatelé jejich připravované hlasování o budoucnosti Telecomu k ojedinělému referendu o budoucnosti italského kapitalismu.

Franco Bernabe, výkonný ředitel Telecom Italia, který byl do funkce dosazen vloni v listopadu, na nabídku Olivetti reaguje neotřele. Telecom má podle něj totiž problémy, které vyvstaly během posledních dvou let. Prošel privatizací bez jasného vedení, prožil si radikální restrukturalizaci italského telefonního trhu a nyní stojí v deregulovaném globálním telefonním světě opět bez jasného směru. Proto na první pohled paradoxně Bernabe vzkazuje svému rivalovi z Olivetti Robertu Colannimu, že pokud neuspěje, dostane od Telecom Italia dárek. Za to, že zmobilizoval vnitřní síly potácejícího se kolosu, pomohl mu překonat nejhlubší krizi identity za posledních deset let a vymezit strategický restrukturalizační plán.

  • Našli jste v článku chybu?