Menu Zavřít

Myší napříč celým světem

13. 10. 2003
Autor: Euro.cz

HLEDÁNÍ ZASTRČENÉ ULICE V NEZNÁMÉM MĚSTĚ NEBO NEJKRATŠÍHO PRŮJEZDU NAPŘÍČ CIZÍ ZEMÍ NENÍ ŽÁDNÁ ZVLÁŠTNÍ ZÁBAVA ANI V KVALITNÍ PAPÍROVÉ MAPĚ. ZDIGITALIZOVANÉ POČÍTAČOVÉ MAPY UMÍ TO SAMÉ LÉPE, RYCHLEJI A S MNOHA DALŠÍMI SLUŽBAMI.

Jak se neztratit s digitálním průvodcem

Koketování kartografie a počítačů relativně dlouhou dobu bránily technické nedokonalosti osobních počítačů a těžkopádnost jejich velkých sálových předchůdců. Až s nástupem kvalitních grafických zobrazovačů a odpovídajících monitorů se mapy začaly přesunovat také do softwarové podoby. Vzniklo celé odvětví se zkratkou GIS (geografické informační systémy), které se zabývá vytvářením a využíváním digitálních map nejrůznějších druhů. Systémy GIS jsou především určeny ryze profesionální sféře. Své specializované podklady z nich získává spousta oborů, od pozemkových úřadů přes vodohospodáře po provozovatele inženýrských sítí. A není žádným tajemstvím, že významným hybatelem pokroku byly armády všech zemí, pro které je odpradávna perfektní navigace doslova otázkou života a smrti.

NASMĚROVÁNÍ SHŮRY

Bez počítačových map by se totiž neobešel ani původně čistě vojenský družicový navigační systém GPS, jehož družice vás právě ve spolupráci s digitální mapou dokáží lokalizovat s přesností na několik metrů. Právě uvolnění přístupu ke službě Global Positioning System pro širokou veřejnost bylo jedním z důvodů, proč se také softwarové mapy musely stát z pomůcky profesionálů komerčním produktem pro každého. Roli pochopitelně sehrály i finance, když zúčastněné firmy hledaly nové cesty jak pokrýt nemalé náklady na vytvoření i následnou a právě tak důležitou pravidelnou aktualizaci svých mapových dat.

DIGIMAPY PRO KAŽDÉHO

Běžně dostupné digitální mapy pro veřejnost jsou v řadě případů jen stručným výběrem ze shromážděných dat, opatřeným příslušným uživatelským rozhraním. Pro vyhledání adresy nebo výpočet nejrychlejšího dopravního spojení opravdu nepotřebujete vědět, kudy přesně vede plynové potrubí či ropovod, nebo kde leží hranice pozemkových parcel. Nehledě na to, že podobný „balast“ by při instalaci programu do počítače neúměrně zvyšoval nároky na volné místo na harddisku a výkonnost jeho hardwaru. Ty jsou zatím poměrně nízké, a tak se v digitálních mapách můžete přehrabovat na stolním PC stejně jako na notebooku a jejich speciální verze jsou určeny také pro kapesní handheldy. Naše vlast uprostřed Evropy si naštěstí na nedostatek digitálního pokrytí nemůže stěžovat a to zásluhou překvapivě velkého počtu domácích tvůrců digimap.

bitcoin školení listopad 24

REPUBLIKA NA DLANI

Pražský PJ Soft je mezi nimi stálicí už dlouhou dobu. Jejich digitální vektorová InfoMapa 10.0 je příkladem, jak komplexní může počítačová mapa být. Její maximální sestava zahrnuje celé území České a Slovenské republiky s plynulou změnou měřítka zobrazení. Zařazeny jsou detailní uliční plány 72 českých měst včetně Prahy nebo Brna, takže více než půl milionu adres je možné naprosto přesně lokalizovat podle popisného čísla domu. Hledat se dá také podle PSČ, správních celků, lokalit a podobně. Ale nemusí to být jenom adresy, v databázích jsou také zdravotnická zařízení, divadla, muzea a jiné objekty zájmu s kompletními kontakty včetně telefonních čísel. Pro cestování po silnici má program přímou podporu pro GPS navigaci stejně jako normální vyhledávání optimalizovaných autotras. Podporováno je také hledání v jízdních řádech vlaků, autobusů a městské hromadné dopravy, aktuální data ale nejsou přímo součástí InfoMapy. Z dlouhého seznamu dalších funkcí stojí za pozornost například zakreslování vlastních objektů do mapy, výběr zobrazení jen některých vrstev plánů, měření vzdáleností a ploch, tisk libovolně velkých výřezů, znázornění správního členění území státu a podobně.

  • Našli jste v článku chybu?