Menu Zavřít

Mzdy do Česka firmy nelákají

24. 9. 2012
Autor: Euro.cz

Scott Marlowe

* Mzdy v Česku zaznamenaly v posledních letech v dolarovém vyjádření stagnaci po dlouhém období dosti vysokého růstu. Domníváte se, že se jedná o dočasný fenomén, nebo budou česká ekonomika a s ní i mzdový vývoj zejména v průmyslu vystaveny tlakům ze strany konkurenčních producentů, především v jihovýchodní Asii?

Česko je někde na pomezí vyspělého státu a tzv. emerging market, a proto mzdy budou růst o něco rychleji než v západní Evropě, ale pomaleji než v Číně. Nyní bude růst spíše pomalejší. Neboť ekonomika stagnuje a není tu tak prostředí pro mzdové nárůsty.

* Čínské mzdy rostly hlavně v pobřežním pásmu a velkých aglomeracích, a to přímo raketově. Máte pocit, že půjde o dlouhodobější trend?

Mzdy rostly rychle, neboť se tam překotně rozvíjí podnikání. Města s několika miliony lidí vyrostla takřka přes noc. V tomto prostředí je a bude poptávka po zkušených pracovnících stále velká. Něco podobného jsme pozorovali v menším měřítku i v Česku, když ekonomika ještě rychle rostla. Nicméně už teď se mluví o tom, že růst v Číně zpomaluje. A to bude mít vliv i na vývoj mezd. Závisí na tom, jak výrazně se růst mezd propadne. Pokud to bude příliš rychlé, může to vést k panice. Naopak když se bude růstový trend u platů snižovat moc pomalu oproti ekonomice, ztratí čínská pracovní síla svoji konkurenční výhodu.

* Nakolik významné jsou rozdíly ve mzdovém vývoji a hladině v zemích Visegrádské čtyřky pro rozhodování přímých zahraničních investorů o umisťování jejich investic?

Visegrádská čtyřka patří k dražším oblastem pro tzv. offshoring. Proto mzdy jsou málokdy na prvním místě při investičních rozhodnutích. Důležitou roli hraje také infrastruktura a dostupnost kvalifikovaného personálu. Takže rozdíl ve mzdách třeba v Česku a na Slovensku je dle mého až na třetím či čtvrtém místě při rozhodování investorů.

* Kde vidíte na českém trhu největší nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou na trhu práce?

bitcoin_skoleni

V Česku, ale i sousedních zemích firmy stále hlásí nedostatek kvalifikovaných strojních a dalších technických inženýrů. Na druhé straně jsou tyto funkce podle našich průzkumů odměňovány podprůměrně. A to nedává smysl. Vedlo to k tomu, že mladí lidé dlouhodobě dávají přednost studiu ekonomie a marketingu a hledají práci v bankách a telekomunikacích, kde jsou platy vyšší. Tato odvětví samozřejmě potřebujeme, ale firmy s vlastními produkty a technologiemi potřebuje česká ekonomika pro svou stabilitu ještě více. Proto se do technicky vzdělaných zaměstnanců vyplácí investovat co nejvíce. l

O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?