Menu Zavřít

MZe: V příštím roce hrozí kůrovcová kalamita

15. 9. 2003
Autor: Euro.cz

ZEJMÉNA DROBNÍ VLASTNÍCI LESŮ BY MĚLI V SOUČASNÉ DOBĚ VĚNOVAT ZVÝŠENOU PÉČI SVÉMU MAJETKU A MINIMÁLNĚ JEDENKRÁT DO MĚSÍCE KONTROLOVAT STAV POROSTŮ.

bitcoin školení listopad 24

ZEJMÉNA DROBNÍ VLASTNÍCI LESŮ BY MĚLI V SOUČASNÉ DOBĚ VĚNOVAT ZVÝŠENOU PÉČI SVÉMU MAJETKU A MINIMÁLNĚ JEDENKRÁT DO MĚSÍCE KONTROLOVAT STAV POROSTŮ.

Díky letošnímu mimořádně suchému a teplému létu totiž podle ministerstva zemědělství hrozí v příštím roce kůrovcové kalamity. Vlastníci by proto měli stromy napadené kůrovci a usychající stromy co nejdříve pokácet a asanovat odkorněním. Zachovají si tak mimo jiné i hodnotu svého majetku. „Dřevo je kůrovcem poškozeno jen zhruba do hloubky jeden až dva milimetry, takže prakticky neztrácí svou hodnotu,“ tvrdí náměstek ministra zemědělství pro lesní hospodářství Jaromír Vašíček. „Nejhorší je, že díky ekologickým aktivistům v kauze Národního parku Šumava není kůrovec vnímán jako nějaké velké nebezpečí. To může být pravda v chráněných územích, úplně jiná je ale situace v hospodářských lesích,“ zdůraznil Vašíček. Nejdůležitějším krokem je zachytit první rojení kůrovců, které bude probíhat podle jednotlivých druhů, počasí a nadmořské výšky v dubnu a květnu. Do té doby by vlastníci lesů měli podle pokynů odborného lesního hospodáře zpracovat veškeré kůrovcové dříví, které se přes zimu a v předjaří objevilo, a měli by mít pokácené lapáky v místech, kde se kůrovec nyní vyskytuje. Nezpracované dřevo se může stát podle náměstka zdrojem pro gradaci kůrovce, který pak může poškodit okolní porosty. Není přitom pravda, že ochranou proti kůrovci je vykácení pruhu lesa. „Když se kůrovec rojí, může překonat i vzdálenost několika kilometrů,“ informoval Vašíček. V České republice je podle jeho slov zhruba 160 tisíc vlastníků lesa, drobní vlastníci přitom mohou bezplatně využít služeb takzvaných odborných lesních hospodářů, kteří poradí, jak možné kalamitě kůrovce účelně zabránit. O stav porostů v majetku dominantního vlastníka lesů na území České republiky, státního podniku Lesy České republiky, se Vašíček neobává. „Tam bude celý problém zvládnut na profesionální úrovni.“ LČR vlastní zhruba 60 procent všech lesů na území České republiky.

  • Našli jste v článku chybu?