Jsou roky, kdy je lepší peníze nechat ležet na bankovním účtu, případně je rovnou zašít do matrace. Do značné míry to platí i o loňském roce. Kryptoměna bitcoin ztratila více než čtyři pětiny své hodnoty, ethereum ještě více. Koncern GE, jeden z hlavních pilířů amerického průmyslu, zaznamenal pád hodnoty akcií o více než 60 procent. Řada evropských průmyslových skupin a bank odepsala jednu třetinu hodnoty.
Obecně platí, že loni se vyplatila investice spíše do amerických než evropských akcií, mimo jiné i díky posilování dolaru. Odvážnější investoři mohli zkusit štěstí při investování do brazilských a ruských akcií, i když tady jim naopak část výnosu ukouslo oslabování tamních měn. Ale lze najít i několik známějších společností, které udělaly investorům radost. Kdo vsadil na Twitter, TripAdvisor či Amazon, vydělal za jediný rok vyšší desítky procent.
Ohledně letošního roku převažuje mezi oslovenými analytiky a investory skepse. Americké ani západoevropské akcie vesměs k nákupu nedoporučují. Rozumnější prý bude posilovat investice do dluhopisů či akcií obchodovaných na pražské burze. Odvážnější mohou vsadit i na zlato, jehož cena jde v nejistých dobách zpravidla nahoru.
Propadák roku: kryptoměny a GE
V jistých případech muselo být jasné, že hodnota je přestřelená a musí dojít ke korekci. Třeba růst kryptoměny bitcoin z tisíce dolarů na počátku roku 2017 až na 20 tisíc dolarů v polovině prosince téhož roku byl podezřelý na první pohled. Poté už mohl následovat jen volný pád.
Dne 17. prosince loňského roku, tedy přesně rok po dosažení historického maxima, stál jeden bitcoin pouze 3300 dolarů. „Bitcoin nepovažuji za investici, bitcoin je loterie. Během loňského roku jsme mohli vidět klasický příklad splasknutí cenové bubliny,“ poznamenal Martin Slaný, hlavní ekonom investiční skupiny DRFG.
Jiné pády bývají naopak méně očekávané.
Od poloviny roku 2017 nezadržitelně klesá legenda amerického strojírenství General Electric neboli zkráceně GE. Za rok a půl její akcie spadly z 27 dolarů na něco málo přes sedm dolarů. To dělá tříčtvrtinovou ztrátu hodnoty během osmnácti měsíců. Investoři nevěřícně zírají a ptají se: Co se v GE stalo?
Pozoruhodné je, že akcie GE se začaly sypat krátce poté, co ve funkci skončil dlouholetý generální ředitel Jeff Immelt. Od té doby chodí jedna špatná zpráva za druhou. Zájem o turbíny do uhelných a plynových elektráren klesá, navíc u turbín značky GE se objevily problémy s kvalitou lopatek. Akvizice francouzského výrobce turbín Alstom problém jen prohloubila. Ztrátová je také divize flnančních služeb.
Nové vedení zmatkuje, zadlužení roste a dividendy klesly na symbolickou úroveň. „Snižováním dividendy GE jednoznačně ztratilo přízeň většiny drobných individuálních investorů. Navíc její akcie byly vyřazeny zindexu Dow Jones Industrial Average. Aby toho všeho nebylo málo, Komise pro cenné papíry vyšetřuje účetní praktiky společnosti,“ vysvětluje pád akcií GE hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Růst v sektoru IT a zábavy
Americké akcie vypadaly dlouho slibně, až do konce září ke spokojenosti investorů rostly. Jenže pak se nálada na trhu otočila a například index S&P 500 o celý loňský zisk přišel. Za vším můžeme hledat Donalda Trumpa. Zatímco v první polovině roku si investoři pochvalovali Trumpovu daňovou reformu, na podzim je znechutily tendence svérázného prezidenta s béžovou kšticí vyvolat obchodní válku snad s každou zemí světa.
Navzdory korekci v poslední třetině roku zůstávají některé tituly výrazně v plusu. Divokou jízdu předvedly akcie výrobce procesorů Advanced Micro Devices (AMD), které nejprve od počátku roku narostly z 11 na 32 dolarů v polovině září, aby do konce roku opět sklesaly k hodnotám okolo 19 dolarů. Meziroční zhodnocení je tedy stále vysoké. Investoři ocenili fakt, že AMD posiluje na úkor konkurenční společnosti Intel.
Loni obecně platilo, že je lepší vyhnout se těžkému a automobilovému průmyslu a dát přednost společnostem z oblastí zábavy, internetu a spotřebního zboží. Mezi nejrychleji rostoucí velké společnosti na amerických burzách loni totiž patřila sociální síť Twitter, cestovní portál TripAdvisor, filmová studia 21st Century Fox či internetový hypermarket Amazon.
Odvážnější investoři mohli zkusit nakoupit na brazilské burze, která loni svižně rostla. „Ze známých brazilských titulů můžeme zmínit i z Česka často obchodovaný Petrobras s růstem o 32 procent,“ zmínil portfolio manažer J&T Banky Michal Semotan. Investoři doufají, že po letech koketování se socialismem přinese nově zvolený pravicový prezident Jair Bolsonaro svěží protržní přístup a rozhýbe brazilskou ekonomiku.
Soumrak německé dokonalosti
Ani příval zpráv o růstu evropské ekonomiky, poklesu nezaměstnanosti a lepší kondici bank nestačil. Hlavní evropské burzy loni výrazně ztrácely. Londýn minus 11, Paříž minus 12, Vídeň a Milán minus 17, Frankfurt minus 19. Ne, to není lednová předpověď počasí, ale loňský pokles vybraných burzovních trhů v procentech.
Negativním překvapením může být hlavně pád cen německých akcií. Daimler, Continental, ThyssenKrupp, Lufthansa, HeidelbergCement, BASF, Bayer - tyto všechny společnosti loni přišly o zhruba jednu třetinu své tržní hodnoty. Akcie Deutsche Bank klesly dokonce o 52 procent, a překonaly tak pád konkurenčních evropských bank (ING Group, Société Générale, Santander, Intesa Sanpaolo), který byl „jen“ asi třetinový.
Jak připomněl akciový analytik Komerční banky Miroslav Frayer, index evropských automobilek loni ztratil více než 25 procent. „Důvodem jsou přetrvávající spory ohledně celních bariér a dále pak nová regulace emisí,“uvedl Frayer.
Evropská komise tlačí na rychlý ústup od spalovacích motorů, což evropským automobilkám nesvědčí. Jejich potíže s sebou stahují výrobce autodílů i další provázané firmy.
Martin Slaný z DRFG dodává, že z Německa v posledních měsících přicházela řada varovných signálů. Ne zrovna pozitivně se vyvíjejí průmyslové zakázky, export, ale také indexy nákupních manažerů v průmyslu či spotřebitelský sentiment. Speciální kapitolou jsou velké evropské banky, kterým nesvědčí prostředí nízkých úrokových sazeb v eurozóně a přituhující regulace oboru. Proti trendu se naopak vydaly akcie energetických společností, které těží z aktuálního růstu cen elektřiny na evropských trzích. Jak zmínil Michal Semotan, loňskou hvězdou byl v tomto ohledu rakouský Verbund, jehož akcie za jediný rok posílily o 97 procent.
Verbund vyrábí téměř všechnu elektřinu z vodní a větrné energie, a obejde se tedy bez nákupu emisních povolenek.
Do června držet, pak prodat
Minulý rok tak přinesl jisté vystřízlivění z velkého mejdanu na akciových trzích.
Tak třeba americká burza rostla - jen s malými přestávkami - prakticky v celém období od března 2009 až do loňského září. O burzách v Londýně a Frankfurtu lze říci to samé jen s tím rozdílem, že růst se obrátil v pokles již před dvanácti měsíci. Kardinální otázka všech lidí, kteří přímo či nepřímo investují do akcií, proto zní: Obrátí se letos situace k lepšímu?
Názory oslovených analytiků a ekonomů se v této otázce různí. Analytik Komerční banky Miroslav Frayer odhaduje, že první polovina letošního roku by mohla být pro akciové trhy zisková.
„Nicméně ve druhé půlce roku by mělo dojít kpropadům akciových indexů vsouvislosti s očekávanou recesí v USA. Za celý rok by tak mohly hlavní burzy ztratit okolo deseti procent. I v tomto prostředí ale mohou existovat příležitosti k nákupům, zejména na japonském, čínském nebo indickém trhu,“ uvedl Frayer.
Skeptický je také hlavní analytik Patrie Finance Tomáš Vlk, který očekává zvýšenou kolísavost cen akcií. Nervózní trh bude citlivě reagovat na každou zprávu o nových clech, brexitu či zpomalování americké či evropské ekonomiky. „Lidem investujícím na delší období doporučujeme přesunout akciovou část portfolia kdefenzivním a hodnotovým titulům a zařadit do portfolia více dluhopisů a hotovosti,“doporučuje Tomáš Vlk.
Další konzervativní investicí, s níž lze přečkat horší časy, jsou nemovitostní fondy. „Na větší nákup akciových titulů bych si obecně ještě počkal. Opravdová korekce - a tím pádem příležitost pro nákup - teprve přijde. Nadešel čas myslet na větší diverzifikaci portfolia a v něm přiložit vyšší váhu konzervativnějším investicím, jako jsou třeba nemovitostní fondy,“ doporučuje hlavní ekonom DRFG Martin Slaný.
Další oslovený, burzovní investor Jaroslav Šura, upozorňuje na konec stimulačních opatření centrálních bank a utahování měnové politiky hlavně ve Spojených státech. Změna trendu prospěje dluhopisům a sníží zájem o akcie.
„Zvyšující se výnosy amerických obligací budou odčerpávat značné sumy zakciových trhů po celém světě,“ varuje Šura. Ten patří do zatím úzkého okruhu Čechů, pro které se investování na burzách a výnosy z něj staly hlavním zdrojem příjmu.
Návrat na pražskou burzu
Na jedné věci se všech šest oslovených analytiků a investorů shodlo. Zajímavou investiční příležitostí se v roce 2019 mohou stát akcie obchodované na pražské burze. Nejčastěji zmiňují růstový potenciál akcií společností ČEZ, Avast, Kofola, Stock Spirits a také bankovních titulů -Este Bank, Komerční banky a Monety.
Naopak mezi nejméně doporučované akcie k nákupu patří pojišťovna VIG a PFNonwovens.
Faktem je, že loňský rok se na pražské burze příliš nevydařil. Index PX od počátku roku klesl o téměř pět procent, po připočtení vyplacených dividend se výnos dostává lehce nad nulu. Pražská akciová burza je velmi konzervativní trh, což je v nejisté době výhoda. Hodnota většiny titulů není založena na spekulacích o budoucím úspěchu (jako třeba v případě americké automobilky Tesla Motors), ale je podpořena výší vyplácených dividend. Ty se běžně pohybují na úrovni od pěti do 7,5 procenta ceny akcie ročně.
Doporučení lze tedy shrnout následovně: Vyhněte se investicím do průmyslových a evidentně předražených technologických akcií v USA a západní Evropě. Nejistý letošní rok bude nejlepší přečkat s investicemi do českých akcií, dluhopisů a případně též nemo- J vitostních fondů či zlataZlato je svou formou praktické, pro představu: milion korun ve zlatě má rozměry běžného mobilního telefonu. Investovat lze také do slitků či investičních mincí. Je to vysoce likvidní investice a nákup je osvobozen od DPH, neplatí se ani daň z výnosu. Na velké nákupy zahraničních akcií se vyplatí čekat na dobu, až všichni začnou hovořit o recesi a burzy se propadnou. 0
Téměř vše v minusu
Výše zhodnocení v procentech za rok 2018
Brazilské akcie 4,4
fond – realitní 3,5
Investiční zlato 2,1
Technologické akcie (NASdAQ) 1,3
České akcie (Px-TR) 1,2
Ruské akcie 0,6
fond – dluhopisový –0,5
Americké akcie (S&P 500) –1,2
Maďarské akcie –3,1
Investiční stříbro –3,3
fond – rizikové dluhopisy –4,0
japonské akcie –4,5
Švýcarské akcie –6,0
Polské akcie –7,7
Fond – akcie CEE –9,0
kanadské akcie –10,7
francouzské akcie –11,5
Britské akcie (fTSE 100) –12,2
fond – akcie eurozóna –13,0
Španělské akcie –14,5
Italské akcie –16,0
Rakouské akcie –17,6
Německé akcie (dAx) –18,6
Čínské akcie (SHSZ 300) –23,4
Turecké akcie –38,0
Bitcoin –78,0
Ethereum –87,0
POZNáMky: VýNOSy AkCIOVýCH INdExů A kRyPTOMěN
jSOu PřEPOČTENé NA ZHOdNOCENí V kORuNáCH,
fONdy – MEdIáNOVý VýNOS POdílOVýCH fONdů
dENOMINOVANýCH V kORuNáCH, jEdNá SE O MEZIROČNí
ZMěNu k 19. 12. 2018
ZdROj: BlOOMBERg.COM, PENíZE.CZ,
INVESTICNI-ZlATO.Eu
Na čem se dalo zbohatnout… Nejvyšší zhodnocení akcií v uSA a Eu
POZN.: MEZIROČNí ZMěNA HOdNOTy k 19. 12. 2018 (V %)
… a na čem prodělat Nejvyšší pád akcií v uSA a Eu
POZN.: VýBěR Z AkCIí ZAřAZENýCH dO INdExů S&P 500, NASdAQ 100, fTSE 100, EuROSTOxx A dAx
ZDROJ: BUSINESSINSIDER. COM
Na čem se dalo zbohatnout… Nejvyšší zhodnocení akcií v USA a EU
POZN.: MEZIROČNí ZMĚNA HODNOTY K 19. 12. 2018 (V %)
… a na čem prodělat Nejvyšší pád akcií v USA a EU
POZN.: VYBĚR Z AKCIÍ ZAŘAZENÝCH DO INDEXU S&P 500, NASDAQ 100, FTSE 100, EUROSTOXX A DAX
ZDROJ: BUSINESSINSIDER. COM
Anketa týdeníku Euro: Které akcie obchodované na pražské burze považujete za atraktivní pro nákup a proč?
Michal Semotan, portfolio manažer J&T Banky Výrazný potenciál na pražské burze k aktuální ceně nabízejí podle mého názoru akcie ČEZ a CETV. ČEZ dosáhl minima hospodaření v loňském roce a již v letos, v roce 2019, by měl výrazně profitovat z růstu ceny na prodané elektřině. Společnost CETV pak výrazně snížila svoje zadlužení a bude generovat dostatečné prostředky, které by teoreticky mohly vést až k vyplacení dividendy. Očekával bych další růst ceny akcií.
Martin Cakl, analytik Patrie Finance Z akcií, které bedlivě sledujeme na pražské burze, vidíme potenciál v akciích Avastu (+23 %), Erste (+19,6 %) a Monety (+14 %). V případě Avastu se jedná především o růstový příběh a zlepšování už tak dominantní pozice na poli antivirů. Žádnou vyloženě drahou akcii v současné době na pražské burze nevidíme. I ČEZ, který jsme delší dobu doporučovali redukovat, je již velmi blízko naší cílové ceně.
Petr Bartek, analytik ČS V letošním roce očekáváme na pražské burze návratnost ve vysokých jednotkách procent díky postupnému růstu ziskovosti. Na pražské burze se nám líbí třeba likérka Stock Spirits. Ta díky uvádění nových produktů, jako je rum Republica, a dobře cílenému marketingu dokáže postupně zvyšovat podíl dražších značek na svých prodejích. Rychlý růst zisku očekáváme od energetiky ČEZ, která bude těžit z vysokých cen elektřiny na burze.
Lukas Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund Hlavně doporučuji investovat do vzdělání, do dětí a do pevných nervů, protože rozkolísané burzy si to budou žádat. Byla by totiž škoda nevyužít příležitosti, kterou jejich propady příští rok nabídnou. 0
O autorovi| David Tramba, tramba@mf.cz