Menu Zavřít

NA CESTĚ DO CHORVATSKA

3. 8. 2001
Autor: Euro.cz

V brněnském podniku končí roční bezvládí

Třetí největší farmaceutický výrobce České republiky, Lachema Brno, přejde pod křídla chorvatské firmy Pliva. Svůj podíl prodávají banka Credit Lyonnais (48 procent) a investiční společnost II. Epic Holding (18 procent). Pro brněnský podnik tím skončí více než roční bezvládí.

Credit Lyonnais získala Lachemu zhruba v polovině loňského roku od Chemapol Group, který nebyl schopný splácet své úvěry. Chemický holding se v té době zbavil téměř 65 procent akcií, v bance však zaparkoval jen 48,23 procenta. Zbývající č ást akcií přešla na účet společnosti II. Epic Holding.

Oba noví vlastníci se ve firmě nijak neangažovali. V dozorčí radě i v představenstvu nechali zástupce, které tam dosadil Chemapol Group. Ten je sice už od začátku roku v konkursu, předsedou dozorčí rady Lachemy je však stále Miroslav Přib yl, který patřil v Chemapolu dlouhá léta mezi nejbližší spolupracovníky bývalého šéfa Václava Junka.

Členkou rady je i Zdenka Čížková, která už začátkem roku přešla z Chemapolu do jeho vnukovské firmy AliaChem. Generální ředitel této firmy Pavel Brůžek je také stále uveden v Lachemě jako místopředseda představenstva. Oba v brněnské m podniku působí v rozhodovacích orgánech i přesto, že AliaChem nemá s Lachemou nic společného.

Výsledky Lachemy se vloni dramaticky zhoršily. Při mírném zhruba desetiprocentním propadu tržeb se čistý zisk snížil z předloňských 55 na 1,36 milionu korun. Představitelé firmy to zdůvodnili odbytovou krizí v Rusku a platební neschopnost í domácích odběratelů, jimiž jsou hlavně zdravotnická zařízení. Tržby z prodeje farmaceutických výrobků představují 60 procent obratu Lachemy, zbytek tvoří diagnostické přípravky (30 procent) a chemikálie.

Letos se sice výsledek opět zlepšil a představitelé podniku uvedli, že očekávají více než devadesátimilionový zisk, firma však prohrála spor o vlastnická práva k injekcím carboplatiny. Podle předběžného opatření Nejvyššího soudu tak musí u tohoto perspektivního cytostatika ukončit výrobu.

Banka Credit Lyonnais i společnost II. Epic Holding oznámily úmysl prodat Lachemu už koncem minulého roku, avšak zájemce odmítaly. Například irská firma Alltracel letos na jaře nabízela bance za její podíl zhruba sedm set milionů korun. Podle představitelů této společnosti to byla velmi s lušná cena, ocenění z konce minulého roku totiž vyčíslilo hodnotu celé Lachemy na 1,2 až 1,5 miliardy korun.

Pliva podle dohody koupí 66,67 procenta akcií a zaplatí za ně 26,5 milionu dolarů (927 milionů korun). Transakce se má podle prohlášení firmy uskutečnit do 30 dnů a Pliva poté nabídne menšinovým vlastníkům odkup jejich akcií. Celkem tak za Lachemu zaplatí až 33,5 milionu dolarů (1,18 miliardy korun).

Akciová společnost Pliva je ve střední a východní Evropě největším farmaceutickým producentem. Vyrábí a prodává hlavně léčiva a veterinární přípravky. Do jejího výrobního sortimentu patří i agrochemikálie, potraviny a kosmetické a hygienické zboží. Firma vloni dosáhla obratu 561,5 milionu dolarů a čistého zisku 108 milionů dolarů. Přes krizi na nejbližších trzích (události v Kosovu a pokračující potíže v Rusku) se letos za první pololetí její tržby zvýšily oproti loňsku o osm procent a ;zisk o devatenáct procent.

Akcie Plivy se obchodují na londýnské burze, kam vstoupila jako vůbec první výrobní firma východního bloku už v dubnu 1996. Podnik o sobě zveřejňuje rozsáhlé informace a například podrobné údaje z účetní uzávěrky a výsledovky vč etně komentáře k nim si může každý zájemce najít i na internetu.

Lachema nedávno dokončila výstavbu nového pavilonu na výrobu cytostatických injekcí a tato investice ji přišla na 390 milionů korun. Kvůli předběžnému soudnímu opatření ve sporu se svým bývalým zaměstnancem Františkem Kissem v něm nyní nesmí v yrábět svůj nejzajímavější produkt, kapalné injekce carboplatiny. Soudní spory sice dosud neskončily, na Kissův patent však už má opční právo irská firma Alltracel. Stejně jako Kiss ani tato firma nechce dělat Lachemě potíže. „Chceme se dohodnout o licenci a novému vlastníkovi můžeme pro prodej carboplatiny nabídnout své západoevropské trhy, uvedl zástupce firmy Ivan Santar.

FIN25

Také vynálezce a majitel patentu František Kiss věří, že se s novým vlastníkem Lachemy dohodne lépe než dosud. Lachema se podle něho celou dobu snažila jeho vlastnická práva popřít. A když vloni soud koncem roku rozhodl, že patent patří j emu, uvedla, že carboplatinu nevyrábí podle jeho předpisu.

Tržby Lachemy za cytostatika představují zhruba deset procent celkového prodeje firmy, s carboplatinou, jejímž byla ve světě druhým výrobcem, by se však mohly zvýšit několikanásobně. Z perspektivních trhů se s ní zatím Lachema dostala pou ze do Německa. Její jediný konkurent, americká firma Bristol-Myers, uvádí u carboplatiny roční tržby přes 500 milionů dolarů. Přestože měla před Lachemou jen roční náskok, český výrobce zatím nedosahuje ani setinu tohoto obratu.

  • Našli jste v článku chybu?