Menu Zavřít

Na cestě k sebedestrukci

26. 11. 2009
Autor: Euro.cz

Většina manažerů se domnívá, že Mirek Topolánek poškozuje ODS

Myslíte si, že Mirek Topolánek poškozuje ODS?

bitcoin_skoleni

  • Ano 46,3 %
  • Ne 43 %
  • Nevím 10,7 %

O víkendu 21. a 22. listopadu se uskutečnil 20. kongres ODS. Vnitrostranické opozici ODS se však na něm nepodařilo otřást pozicí předsedy strany Mirka Topolánka, k čemuž se před kongresem chystala. Topolánek z něj odešel jako vítěz. Poté, co obhájil předsednickou funkci, však nečekaně v rozhovoru pro Českou televizi uvedl své tři možné nástupce – málo známé regionální politiky Pavla Drobila, Pavla Blažka a Radima Ziku. Dle 46,3 procenta manažerů Topolánek poškozuje ODS.
Opačného názoru je tento respondent: „Mirek Topolánek nijak výrazně ODS nepoškozuje. Ve stavu, v němž je ODS již delší dobu, to totiž ani není dost dobře možné. Topolánek spíše představuje současný, již déle trvající a naprosto neutěšený obraz strany. Na něm každý bojuje s každým, kolegové se napadají a pomlouvají, aby dosáhli osobních cílů, ,za provázky‘ tahají pochybní poradci a pseudopodnikatelé, vulgární výrazy jsou na denním pořádku a lidé, tedy voliči, jsou stavění do rolí hlupáků, kteří nedokážou rozpoznat lež od pravdy, popřípadě podvod od ,strategie‘. Stručně řečeno, ODS nemá v současnosti žádnou ,kulturu chování‘, kterou za dřívějšího vedení přece jen měla. A to je zásadní výtka na Topolánkovu adresu, protože tyto nepřijatelné prvky chování do strany přinesl.“
Kladně odpovídá následující manažer: „Topolánek poškozuje ODS především špatným výběrem spolupracovníků. On sám mi však nijak zvlášť kontroverzní nepřipadá. Naopak, působí dojmem pracovitého a houževnatého člověka. Aféra ,Toskánsko‘ ho však totálně znemožnila. Toto ,smradlavé a odporně páchnoucí bláto‘ nepěkně ,zacákalo‘ jinak vcelku slušnou Topolánkovu image. ODS v čele s Topolánkem proto pravděpodobně žádné další volby nevyhraje a debakl z minulých krajských a senátních asi bude pokračovat, dokud se členská základna neprobudí. ODS s Topolánkem v čele pravděpodobně směřuje k výraznému volebnímu úspěchu TOP 09.“
Velmi kritická, nikoli však jednoznačná, je odpověď: „ODS i ČSSD jsou již natolik poškozené svými korupčními kmotry, kteří si bezostyšně rvou státní peníze do vlastních kapes, že je to úplně jedno. Jen je třeba, aby si to volící ovce víc uvědomily.“
Kritika se objevuje i v záporné odpovědi: „Topolánek je nesmírně rozporuplným člověkem – záchranným kruhem i olověnou koulí ODS. Míra nadnášení či potápění závisí především na jeho duševním stavu a formě. V jasných obdobích, třeba během českého předsednictví Evropské unii, je úžasným lídrem. Během depresí nebo euforického užívání si moci a peněz je úděsným politikem. Kdybychom jen věděli, ve které poloze se ustálí.“
Kladné stanovisko zaujímá tento respondent. „ODS se již dávno vydala po modré turistické značce, jež znamená sebedestrukci. A fakt, že stále lpí na Topolánkovi a nemá jiného výrazného kandidáta, vypovídá o tom, že si to nedokáže uvědomit. Jakoby provázanost s ,velrybáři‘ byla již natolik velká, že blokuje pud sebezáchovy. ODS nezbývá nic jiného než věřit v platnost stavu, že na pravé straně politického spektra nemá konkurenci a že jí tito voliči nakonec vše prominou a dají hlas, protože je pořád lepší volit ji než ještě horší alternativy. V určitou chvíli však voliče přestane bavit dávat se skřípěním zubů a vztekem hlas ODS.
Příští volby se nebudou týkat, jak správně odhaduje Petr Nečas, Vizí 2020, ale Akcí 2010, a především uvěřitelného řešení boje s korupcí. Možná je to naivita voličů, že společnost může být bez korupce, ale její potlačení a celková skepse ohledně politiky a politiků jsou nyní témata, která hýbou lidmi bez ohledu na politické preference. Kdo je dokáže uvěřitelně zvednout a nabídnout řešení, má velkou šanci. Boj s korupcí v podání Topolánka a dalších z vedení ODS uvěřitelný nebude. ODS musí mít další, nyní lokálně působící politiky, kteří dokážou straně obnovit důvěryhodnost, ujmout se vedení a využít zklamání voličů se současným stavem. Jiří Paroubek se také zrodil víceméně z popela ČSSD po Vladimíru Špidlovi a Stanislavu Grossovi.
Uvidíme, zda ODS čeká na první velké fiasko, a poté se zbaví svého hlavního velrybáře. Nebo zda se jako jedna z hlavních stran v ČR dožije pragmatického poznání voličů, že korupce je normální a všudypřítomná. A že v demokracii se o ní mluví a občas je někdo potrestaný za uplácení. Zatímco v nedemokratických režimech se o korupci nemluví a občas je někdo potrestaný za to, že na ni poukáže.“

Odpovídalo 149 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?