Menu Zavřít

Na chatu do Itálie. Zájem o koupi zahraničních nemovitostí roste, vyšší jsou i výnosy z jejich pronájmu

4. 8. 2022
Autor: Depositphotos
  • Podle odborníků je momentálně vhodný čas pro nákup evropských rekreačních nemovitostí

  • Kapitál investorů poroste nejrychleji v Berlíně. Na pronájmu vydělají nejvíce v Toskánsku a na jižním pobřeží Francie

  • Zájem o koupi evropských nemovitostí roste i ze strany Američanů. Ty lákají výhodné ceny, které jsou důsledkem slábnoucího eura a posilujícího dolaru


Jestli se českému národu něco nezapře, je to bez debat vášeň k chataření, kterou ještě více podpořila pandemie a s ní i omezení cestovat. Koneckonců, podle průzkumu Raiffeisenbank vlastní rekreační nemovitost zhruba 15 procent Čechů. A rozhodně se nejedná jen o chaty na Šumavě. Vzhledem k rostoucí inflaci a cenám tuzemských nemovitostí dává stále více lidí přednost realitnímu trhu v zahraničí, přičemž ideální čas pro nákup je podle odborníků právě teď.

Jak vyplývá z nového průzkumu mezinárodní realitní agentury Knight Frank, trh s prvotřídními evropskými nemovitostmi vzrostl loni vlivem zvýšené poptávky o 5,6 procenta. A vyšší jsou i samotné výnosy z pronájmů. Hlavně co se týče nejžádanějších rekreačních destinací.

„Pro majitele druhého bydlení nabízejí evropská města kulturu, konektivitu a dobrou kvalitu života, zatímco investory lákají na silnou obsazenost nájemníky a relativně nízké pořizovací náklady,“ přibližuje pro CNBC vedoucí mezinárodního výzkumu Kate Everett-Allenová, podle které se zájem momentálně rozšiřuje i za Atlantik.

Dražší než světové metropole

Ačkoli se uprostřed rostoucí inflace mohou zahraniční nemovitosti zdát jako vhodná cesta, jak zhodnotit své peníze, je třeba myslet na to, že stejně výhodné podmínky rozhodně neplatí po celé Evropě. Kromě toho záleží také na záměru, s jakým dotyčný obchod uzavírá. V případě, že je cílem investora růst kapitálu, je podle Knight Frank ideální lokací západní Evropa.

Jadran trochu jinak. Levná Albánie láká Čechy k investicím do tamních nemovitostí, byt na pláži se dá pořídit i za dva miliony
Přečtěte si také:

Jadran trochu jinak. Levná Albánie láká Čechy k investicím do tamních nemovitostí, byt na pláži se dá pořídit i za dva miliony

Jak ostatně zmiňuje i samotná společnost, růst cen na nejlepších evropských trzích byl v uplynulém roce nejvyšší na světě. Nejvýrazněji se projevil v Berlíně, kde špičkové nemovitosti zdražily o 12,6 procenta. To německou metropoli řadí i před světová města, jako je New York (7,3 procenta), Hongkong (3,1 procenta) a Londýn (2,5 procenta).

Jinde byl růst cen silný výhradně na trzích luxusních nemovitostí, který ve vzestupu zatím pokračuje i navzdory rostoucím úrokovým sazbám a zhoršujícím se ekonomickým podmínkám. Nejvíce je tento trend patrný v Edinburghu, kde došlo k 11,2procentnímu navýšení. Následuje Dublin s Curychem s 10,2 procenty a nakonec Paříž. Tam ceny rostly o 8,9 procenta.

„Zvyšující se hypoteční sazby a slábnoucí globální ekonomický výhled ochlazují část elánu posledních dvou let. Zpomalení bude ale nejvíce cítit v nižších cenových kategoriích a na trzích, které jsou určeny pro domácí klientelu,“ uvádí Knight Frank.

Za výdělkem ke Středozemnímu moři

Jiná doporučení pak platí v případě, že chce  zájemce rekreační nemovitost pronajímat. Za takového předpokladu se totiž jako nejvíce lukrativní ukazuje turisty oblíbená oblast Středozemního moře. Konkrétně například italské Toskánsko, na které připadají dvě třetiny poptávky po nemovitostech v rámci celé Itálie. Ostatně jen v roce 2021 zaznamenalo meziroční nárůst o 30 procent, přičemž zvláště oblíbené je město Lucca na řece Serchio. Tam loni směřovala čtvrtina poptávek kupujících, což zapříčinilo meziroční růst o šest procent.

Průměrná cena nemovitostí, které zájemci v Lucce a Pise vyhledávají, se podle společnosti Knight Frank momentálně pohybuje kolem 1,7 milionu euro (zhruba 41,9 milionu korun). Pro srovnání, nemovitosti v toskánském regionu kupující běžně pořizují za 3,7 milionu euro (91,2 milionu korun). Průměrné nájemné pak činí 471 eur za den (11 610 korun).

Kromě Itálie zmiňuje realitní agentura také lokality ve Francii, konkrétně francouzské jižní pobřeží a Alpy. Do koupě nemovitosti určené k pronájmu se dále vyplatí investovat také ve španělské Barceloně, v Marbelle a na Baleárských ostrovech.

Investovat do nemovitostí se stále vyplatí, i když jejich zhodnocení nebude takové jako v minulých letech, tvrdí realitní experti
Přečtěte si také:

Investovat do nemovitostí se stále vyplatí, i když jejich zhodnocení nebude takové jako v minulých letech, tvrdí realitní experti

V letošním roce očekávají odborníci zvýšený zájem také ze strany amerických investorů, pro které se evropské nemovitosti stávají lákavější také kvůli posilujícímu dolaru a slábnoucímu euru. To se v současné době obchoduje téměř na paritě s dolarem, což jinými slovy znamená, že američtí kupující ušetří v porovnání s červencem 2021 zhruba 15 až 20 procent. A to v kterékoli ze zemí eurozóny.

Tento trend zaznamenala už i společnost Knight Frank. Jen v prvních pěti měsících letošního roku byla svědkem 37procentního nárůstu zájmu o francouzské nemovitosti ze strany amerických kupujících. Ti se navíc obecně přestávají zajímat pouze o města typická bohatou kulturou, jakými jsou například Řím, Paříž, Barcelona a Florencie. „Vidíme, že se zaměřují na tradiční oblasti slunečního pásu, což je odchylka od normálu,“ komentuje situaci vedoucí mezinárodního oddělení společnosti Knight Frank Mark Harvey. Zájem z jejich strany pak roste také o destinace, jako je Mallorca a Sardinie.

bitcoin_skoleni

Další vývoj situace bude podle vedoucí mezinárodního výzkumu Everett-Allenové záležet na krocích amerického Federálního rezervního systému, který měnovou politiku zpřísňuje rychleji než Evropská centrální banka. „Další zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému povede k dalšímu posilování dolaru vůči euru, což může vést k větším slevám pro americké kupce,“ uzavírá.

  • Našli jste v článku chybu?