Přání všech zastánců obnovitelných zdrojů energie, tedy že veškerá spotřebovaná energie půjde pouze z obnovitelných zdrojů, se naplnilo. Tato meta padla u našich západních sousedů, i když jen na okamžik.
K zajímavému momentu došlo minulou neděli odpoledne. Kolem druhé hodiny, kdy výroba energie ze solárních elektráren dosáhla vrcholu a větrné elektrárny díky silnému větru také produkovaly vysoko nad průměrem, celková energie pocházející z obnovitelných zdrojů (solární, větrná, vodní i biomasa) činila 45,5 gigawattů a celková spotřeba v zemi 45,8 gigawattů. Takový okamžik nikdy předtím nenastal, přesně týden před tím se oba ukazatele také blízce přiblížily - zelené zdroje vyrobily 95 procent německé spotřeby.
„Událost jako je tato ukazuje, že nakonec možná bude potřebovat omezovat [výrobu energie] kvůli přebytku na trhu,“ prohlásil analytik agentury Bloomberg Monne Depraetere. „Dlouhodobě nám to ukazuje, že budeme muset stavět technologie pro zachycení onoho přebytku – například více kabelů pro úschovu energie.“
Situace v Německu nastala díky velké exportní kapacitě Německa. I ve zmíněném okamžiku konvenční elektrárny vyrobily 7,7 gigawatt. „Pokud by Německo bylo ostrovem bez jakéhokoli vývozu energie, bylo by to technicky nemožné,“ dodává Depraetere. Podle něj je nepravděpodobné, že by si v blízké budoucnosti Němci vystačili pouze s obnovitelnými zdroji napořád.
Přečtěte si, jak chce Evropská komise snížit závislost na Rusku: Obrat? Brusel chce podporovat jadernou energetiku |
Ještě výraznější podíl obnovitelných zdrojů energie má Dánsko. Konkrétně větrných elektráren, které podle britského listu The Guardian jsou schopny během větrného dne vyrobit až 113 procent v zemi spotřebované energie. Loni v červenci toto číslo, v okamžiku nejnižší spotřeby, dosáhlo až 140 procent. Samozřejmě i v tomto případě, velká část energie je exportována do Německa, Švédska a Norska.
Čtěte dále:
Německý E.ON zvýšil zisk díky dohodě s Gazpromem
Britský jaderný megaprojekt mohou Francouzům vyfouknout Číňané