Menu Zavřít

Na co si dát pozor při zaměstnávání studentů

24. 5. 2011
Autor: profit

Student je po dosažení patnáctého roku věku a ukončení povinné školní docházky ve smyslu pracovněprávních předpisů plně způsobilý uzavřít pracovněprávní vztah. Nemohou ho v tomto směru omezovat ani rodiče.

Na co si dát pozor při zaměstnávání studentů

Foto: Profimedia.cz

 Zákoník práce pro studenty a jejich zaměstnavatele stanoví jiná omezení, a to zejména pro případ uzavírání dohody o odpovědnosti k ochraně hodnot svěřených zaměstnanci k vyúčtování (tzv. hmotná odpovědnost) nebo dohody o odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů (k tomu viz zejména ust. § 252 odst. 2 ve spojení zejména s odst. 1 a ust. § 255 odst. 3 ve spojení zejména s odst. 1 a 2). Obě tyto dohody lze uzavřít nejdříve v den, kdy zaměstnanec dosáhne 18 let věku. Zaměstnavatelé smějí zaměstnávat mladistvé zaměstnance (t.j. mladší 18 let) pouze pracemi, které jsou přiměřené jejich fyzickému a rozumovému rozvoji, a poskytují jim při práci zvýšenou péči. 

U zaměstnance mladšího než 18 let nesmí délka směny v jednotlivých dnech překročit 8 hodin a ve více pracovněprávních vztazích nesmí délka týdenní pracovní doby v součtu překročit 40 hodin týdně. S mladistvými zaměstnanci nelze dohodnout ani jim nařídit práci přesčas a práci v noci.

Pracovní dobu mladistvých je třeba sčítat, pokud jsou zaměstnáni ve více pracovně-právních vztazích současně. Zaměstnavateli lze doporučit, aby vždy předložil mladistvému zaměstnanci k podpisu resp. vyplnění prohlášení, ve kterém se uvede, že tento zaměstnanec nemá uzavřen jiný pracovněprávní vztah, resp., pokud má uzavřen jiný pracovněprávní vztah, v jakém rozsahu pracovní doby.

Zaměstnává-li zaměstnavatel zaměstnance mladší 18 let (bez ohledu na to, zda event. dosáhli zletilosti uzavřením manželství je třeba, aby věnoval zvýšenou pozornost problematice zaměstnávání mladistvých.

Bez ohledu na zaměstnancovu případně zaviněnou či nezaviněnou nižší výkonnost musí zaměstnavatel zaměstnanci, nedosáhne-li jeho mzda, plat (z pracovního poměru) nebo odměna z dohody (o práci konané mimo pracovní poměr) minimální mzdy, poskytovat doplatky do minimální mzdy ve smyslu ust. § 111 odst. 3 a ustanovení souvisejících zákoníku práce ve spojení s příslušnými ustanoveními nařízení vlády č. 567/2006 Sb., v platném znění; to platí i pro zaměstnance - studenty – brigádníky. I studentům činným na dohodu o práci konané mimo pracovní poměr je tak zaručen výdělek nejméně ve výši příslušné sazby minimální mzdy. 

Sazby minimální mzdy, a to podle délky stanovené týdenní pracovní doby a procentních sazeb zohledňujících snížené pracovní uplatnění zaměstnance

Týdenní pracovní doba uplatňovaná u zaměstnavatele v hodinách

Minimální mzda v Kč/hod. (zaokrouhleno na 10 hal.)

100 % (základní sazba minimální mzdy)

90 % (jde-li o první pracovní poměr zaměstnance ve věku 18 až 21 let, a to po dobu 6 měsíců ode dne vzniku pracovního poměru)

80 % (jde-li o mladistvého zaměstnance, t.j. ve věku do 18 let)

40,-

48,10

43,30

38,50

38,75

49,70

44,70

39,80

37,50

51,30

46,20

MM25_AI

41,00

 

  • Našli jste v článku chybu?