Auditor zbrojního velekontraktu se obejde bez prověrky NBÚ
Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. Ministerstvo obrany nepožaduje po společnostech Arthur Andersen ČR a Weinhold Andersen Legal, které s ním poradensky spolupracují při nákupu supersoniků Grippen a při modernizaci tanků T 72, prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Vyplývá to nejen z faktu, že NBÚ dosud nevydal certifikát žádné auditorské firmě působící v Česku, ale i z vyjádření obou „andersenovských“ společností na dotaz týdeníku EURO. Vedení obou firem totiž uvedlo, že při spolupráci s ministerstvem obrany nedochází ke styku se skutečnostmi, které by resort označoval jako utajené. Smlouvy o poradenství při nákupu stíhaček Grippen pak prý „jednoznačně ustanovují, že veškeré předané dokumenty nenesou žádný stupeň utajení dle zákona o utajovaných skutečnostech z roku 1999“.
Jenom aby.
Samo ministerstvo ale loni v dubnu vypsalo soutěž na audit modernizace tanku T 72 a ve výzvě, zveřejněné na internetu, uvedlo, že auditor by měl vypracovat celkovou zprávu, k níž prý dostane všechny dokumenty včetně utajovaných. Závazný seznam utajovaných skutečností v působnosti ministerstva obrany pak výslovně jmenuje řadu položek (například Strategické záměry, koncepce a cíle obrany státu nebo Dlouhodobé plánování rozvoje zbraňových systémů, výzbroje, raket a munice, ostatní vojenské techniky a movitého a nemovitého materiálu), jejichž souvislost s pořízením nadzvukových stíhaček či s modernizací tanků je zjevná i laikovi. Je téměř nemožné, že by dobrý auditor tyto údaje při své práci jednoduše pominul nebo nepotřeboval.
Jak to vysvětlit?
Týdeník EURO požádal o vysvětlení ministerstvo obrany. Odpověď však v domluvené lhůtě nezískal. Důvodem průtahů bylo podle jednoho z pracovníků tiskové služby čekání na vyjádření ministra Jaroslava Tvrdíka, když první verze odpovědi prý neprošla. O důvodech, proč při tak důležitých zakázkách úředníci ministerstva nepovažují za důležité zasvětit své dvě poradenské firmy do utajovaných skutečností, lze zatím jen spekulovat. Že by se na nutnost prověrek zapomnělo? Nebo snad hrála roli jejich zdlouhavost? Volby jsou za dveřmi a o grippenech je třeba rychle rozhodnout, takže se povinnost jednoduše obešla? Zjištěná benevolence vzbudila u některých politiků údiv.
Jsem šokován.
Místopředseda Poslanecké sněmovny a ODS Ivan Langer týdeníku EURO řekl, že si absenci přístupu k utajovaným skutečnostem při auditu gripenů a T 72 vůbec nedokáže představit. „Jsem šokovaný, že k něčemu takovému mohlo dojít. Nechápu, že auditorská firma, která se podílí na kontraktu tisíciletí, nebyla prověřena státem,“ řekl. Stínový ministr obrany ODS a její místopředseda Petr Nečas připouští, že společnosti Arthur Andersen ČR a Weinhold Andersen Legal možná do styku s utajovanými skutečnostmi opravdu nepřišly. „Teoreticky je to možné, i když nepříliš pravděpodobné.“ Připustit, že je ministerstvem porušován zákon, prý raději odmítá. Poslanec za KDU-ČSL a bývalý náměstek ministra obrany Miroslav Kalousek je opatrnější stejně jako poslanec a místopředseda Unie svobody Ivan Pilip: podle obou je možné, že ke kontaktu auditorů s utajovanými skutečnostmi opravdu nemusí docházet.
Zdravý rozum.
Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Tomáš Kadlec připomíná, že za ochranu utajovaných skutečností uvedených v oficiálním seznamu jsou zodpovědné jednotlivé resorty. Ty stanovují firmám, s nimiž chtějí spolupracovat, aby si opatřily certifikát NBÚ. Obecně prý bývá prověrka mezinárodních firem včetně auditorských velmi složitá, protože se zkoumají osoby ze zahraničí a majetková propojení. Podle Kadlece by se prý z hlediska zdravého rozumu dalo říci, že obchod za sto miliard, jímž je nákup nadzvukových stíhaček Grippen, by měl probíhat v režimu utajení. „Když ne celá zakázka, tak alespoň nějaká část,“ říká svůj názor. Prý by osobně očekával, že utajovanými položkami budou třeba technické parametry letadel, podmínky provozování, okolnosti offsetů či splátkové kalendáře.
První vlaštovka.
Zatím jedinou českou poradenskou firmou, která začátkem tohoto roku požádala NBÚ o bezpečnostní certifikát, je společnost Delloite & Touche, jak týdeníku EURO potvrdil Karel Hampl z jejího vedení. Avšak ani ona stejně jako jiní auditoři zatím osvědčení v kapse nemá. Arthur Andersen ČR a Weinhold Andersen Legal byly k auditorské zakázce na nákup čtyřiadvaceti supersoniků Grippen a modernizaci 140 tanků T 72 za devatenáct miliard korun přizvány vládou, aniž by proběhlo výběrové řízení. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík nestandardní postup hájil zkušenostmi obou firem a časovým tlakem. Odměna údajně není stanovena procentem z ceny zakázky, nýbrž množstvím odvedené práce.