Menu Zavřít

Na ČR se valí lavina sporů o solární daň

28. 4. 2011
Autor: profit

Stovky investorů začínají vymáhat po státu peníze odvedené během prvních tří měsíců platnosti daně. Stát jim možná bude muset vyplatit za toto období miliardu korun. Vláda navíc připravila návrh nového zákona, ve kterém se solární daní opět počítá. Pokud investoři nevyvolají spor se státem nyní, riskují, že o peníze odvedené formou daně nenávratně přijdou.

Foto: archiv Profit

Společnosti distribuující elektřinu musely do 25. dubna poprvé odvést do státního rozpočtu solární daň, kterou vybraly během posledních tří měsíců. Zatímco pošmourné lednové a únorové počasí solárním investorům nepřálo, slunečný březen byl co do množství vyrobené elektřiny velmi úspěšný. Majitelé elektráren tak kvůli 26procentní dani přijdou o značné sumy peněz: „Pokud se investoři nebudou bránit, tak jen za první tři měsíce platnosti daně přijdou zhruba o miliardu korun,“ říká Luděk Šikola z advokátní kanceláře Šikola a partneři, která se zaměřuje na energetický sektor a mimo jiné zastupuje Českou fotovoltaickou průmyslovou asociaci.

Kdo chce peníze zpět, musí co nejrychleji zahájit spor se státem

Investoři mají nejvyšší čas začít odvedenou solární daň na státu vymáhat. Čím dříve začnou, tím větší část odvedené daně mohou dostat zpět. A to přesto, že je stále ve hře zrušení daně Ústavním soudem. „Úspěch senátorské ústavní stížnosti nezajistí vrácení již odvedené daně (do rozhodnutí soudu). Verdikt ruší zákony pouze do budoucna od vynesení nálezu. Investoři tak mohou zbytečně přijít o miliony korun. Ústavní soud totiž rozhodne až za několik měsíců,“ vysvětluje advokát Luděk Šikola.

Existuje však právní řešení, jak získat i peníze odvedené státu do výroku Ústavního soudu. „Zahájí-li investoři spor o daň už nyní, mají dobrou šanci získat zpět i peníze, které byly odvedeny státu formou daně před vynesením rozsudku,“ konstatuje Luděk Šikola. Vláda navíc už připravila návrh nového zákona, ve kterém opět se solární daní počítá: „Na tento nový zákon se případné rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení současného zákona nebude vztahovat. Ten, kdo v zákonných lhůtách nevyvolá spor se státem nyní, riskuje další ztráty,“ varuje Šikola.

Před podáním žaloby musí investoři nejprve protestovat proti sražení daně u distribuční společnosti, která jejich protest téměř jistě zamítne. Zamítnutý protest pak investor nechá přezkoumat u finančního úřadu (FÚ), který stížnost rovněž zamítne. „Teprve proti rozhodnutí FÚ lze podat žalobu a spor tak přenést k soudu, který už se bude muset zabývat neústavností solární daně,“ vysvětluje Luděk Šikola.

Počet sporů o daň každý týden prudce roste

Řada investorů si riziko zbytečné ztráty peněz uvědomuje a zahajuje spory o daň. Ve skupině českých investorů sdružených kolem AK Šikola je aktuálně přes 55 MW instalovaného výkonu. Tito investoři by za tři roky platnosti daně odvedli půl miliardy korun: „Jen za první tři měsíce by to bylo 40 milionů korun,“ dodává Šikola.

Během posledního týdne jsme zaznamenali více než padesát dotazů na to, jakým způsobem vést spor o daň a získat zpět stržené peníze. Tempo žádostí o právní pomoc se prudce zvyšuje,“ dodává Luděk Šikola. Pokud chtějí firmy po státu vymáhat zpětně odvedenou daň za únor a březen, musí spor o ni zahájit do konce května.

Celkový účet za žaloby a arbitráže může značně překročit 12 miliard korun

CIF24

Vláda chce na solární dani vybrat celkem více než 12 miliard korun. Investoři však budou po státu vymáhat nejen tuto částku: „Budou se soudit nejen o dvanáct miliard odvedené daně, ale budou požadovat další náhradu škody. Například peníze, které museli vložit do elektrárny či na zvýšené finanční požadavky banky,“ varuje Luděk Šikola.

Celkem se tak účet za zavedení solární daně může vyšplhat přes 12 miliard korun. „Právní pozice investorů je velmi dobrá. Porušení zásad ústavního pořádku je tak zjevné, že stát bude své opatření v podobě solární daně obhajovat jen velmi těžko,“ uzavírá Luděk Šikola z advokátní kanceláře Šikola a partneři.

  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).