Menu Zavřít

Na dně

20. 5. 2003
Autor: Euro.cz

Trh se otáčí a velcí hráči začínají nakupovat

Na futures trzích probíhá každý den neustávající boj mezi býky a medvědy, mezi nabídkou a poptávkou. Ceny nereflektují pouze ty skutečnosti, které jsou již dnes známé, avšak také to, co si informovaní obchodníci a velké instituce myslí o budoucím vývoji. Trh s kávou je nyní zajímavým příkladem tohoto pohledu do budoucnosti a začíná odhalovat, jak by právě tento boj mezi býky a medvědy, nabídkou a poptávkou, mohl vypadat v nadcházejícím období.
Počasí hraje v trhu s kávou klíčovou roli, mrazy dokážou s cenou silně zahýbat. Fundamentální situace na trhu se otáčí a úroda v blížícím se marketingovém roce nebude schopna pokrýt poptávku. Dlouhodobé i krátkodobé grafy potvrzují cenové dno a ukončení sestupného trendu. Technické indikátory pravděpodobnost dna na trhu také signalizují. Velcí spekulanti začínají kávu nakupovat. V zárodku je pak likvidace téměř rekordní výše spekulativních pozic na pokles. V sestup se již nevěří, a tak není důvod tyto pozice držet.

Fundamentální analýza.

Na první pohled nevypadá fundamentální situace na trhu s kávou pro případný cenový růst nijak povzbudivě. Fakta, která jsou všeobecně známá, jen odůvodňují a vysvětlují, proč se cena kávy nachází tam, kde právě je, a sice na téměř třicetiletém minimu. Podívejme se však na trh s kávou trochu blíže a uvidíme, že má dostatek podpůrných prostředků k tomu, aby se nakonec odrazil od třicetiletého minima a zamířil v nadcházejících měsících vzhůru.
Americké ministerstvo zemědělství odhadlo již v prosinci minulého roku světovou produkci kávy v aktuálním marketingovém roce 2002 až 2003 na rekordních 125,1 milionu žoků. Poptávka by měla dosáhnout 116,8 milionu žoků. Celkové konečné zásoby tak zřejmě budou ve výši 30,7 milionu žoků, neboli 26 procent roční spotřeby. Když byla naposledy cena kávy tak nízko (v sezoně 1992 až 1993), poměr konečných zásob ke spotřebě se vyšplhal na 41 procent, mnohem výše, než činí současná úroveň. Současná cenová výše kávy tak světovým zásobám neodpovídá.
Pro nový marketingový rok 2003 až 2004 (marketingový rok u kávy běží od 1. července do 21. června) se však fundamentální situace na trhu výrazně mění. Z přebytku produkce nad spotřebou, který trval pět let a jenž hnal cenu dolů, se dostáváme do zcela opačného postavení. V polovině března oznámila International Coffee Organization (ICO) svůj první odhad produkce na sezonu 2003 až 2004, ve které předpovídá světovou úrodu ve výši pouze 101 milionů žoků, čímž oproti odhadu spotřeby vznikne v daném období deficit více než osm milionů žoků.
V Brazílii (největší producent kávy s podílem asi 37 procent na světové produkci), odhaduje tamní vláda novou úrodu na 27,7 až 29,7 milionu žoků, tedy podstatně méně oproti 46,9 milionu z aktuálního marketingového roku. ICO však tvrdí, že i tento odhad je příliš pozitivní a skutečnost bude patrně ještě slabší. Brazilští farmáři již se sklizní úrody 2003 až 2004 začali, pokračovat budou až do srpna.
Mezi důvody poklesu produkce, a to nejen v Brazílii, patří dvouletý produkční cyklus kávových plodin, suché počasí v hlavních pěstitelských oblastech a také již se projevující nedostatečná péče o kávové plantáže vzhledem k nízkým cenám, a tudíž nedostatečným volným finančním prostředkům. Pěstitelé kávy bezpochyby zažívají finanční krizi, někde dokonce produkční náklady převyšují cenu na trhu. Farmáři si tak nemohou dovolit investovat do hnojiv nebo prostředků proti škůdcům. Ke všem těmto faktorům se navíc přidávají sezonní vlivy. Na jižní polokouli nyní přichází zimní období a s ním tradičně spojené riziko mrazů, které by mohly mít pro už tak odhadovanou nízkou výši nové úrody katastrofální následky.

bitcoin_skoleni

Technická analýza.

Dlouhodobý pohled na vývoj ceny kávy ukazuje, jak silně je trh volatilní a jak výrazný vliv má na něj počasí. V roce 1994 silná sucha poškodila úrodu, výše produkce tak byla zklamáním a cena se hnala vzhůru. O tři roky později se na úrodě nepříznivě podepsal mráz, který stál za dalším dramatickým cenovým růstem.
Týdenní graf dává vědět o ukončení sestupného trendu kávy velmi zřetelně. Na přelomu let 2001 až 2002 trh vytvořil minimum, ze kterého korigoval vzhůru. Tato korekce byla ukončena v dubnu 2002, kdy kurs začal opět oslabovat a vše nasvědčovalo tomu, že se trh vrací do sestupného trendu. Od té doby však již nové minimum nebylo vytvořeno, ba právě naopak. Po konsolidaci se kurs přehoupl nad maximum poslední korekce, čímž potvrdil dno a byl ukončen sestupný trend.
Denní graf nyní aktivního červencového futures kontraktu (vzdálenějšími obchodními měsíci je září, případně prosinec) také signalizuje vytvoření dna na trhu. Nedávné porušení supportu, které se ovšem neudrželo, je signálem pravděpodobné cenové změny. Trh totiž spadl na nové minimum, kde se však setkal s agresivními nákupy jak ze strany komerčních obchodníků, tak i fondů. Také ovšem nedávná cenová minima nebyla potvrzena indikátorem RSI. Nepotvrzení vytvořeného nového cenového minima indikátorem RSI (Relative Strength Index) je podle pravidel techniky známé jako divergence a poskytuje signál o dně na trhu. V dubnu letošního roku po první růstové vlně došlo na trhu ke korekci, která se zastavila přesně na padesátiprocentní fibonacciho úrovni (procentuální vyjádření korekce trhu). Nyní se trh dostává do druhé růstové vlny, která bývá tradičně nejsilnější.

Psychologická analýza.

Z psychologického hlediska sledujeme na trhu postavení a chování velkých spekulantů, mezi něž patří především komoditní fondy. Pokud na kávě kdokoliv drží padesát nebo více nakoupených, případně prodaných futures kontraktů, je povinen o této skutečnosti informovat. Oznamuje přitom, zda má tyto pozice otevřené ze spekulativního nebo zajišťovacího důvodu. Tito velcí spekulanti mají na trh velký vliv.
U držených pozic velkých spekulantů na vzestup lze zpozorovat dlouhodobý vzestupný trend, což se však dá vysvětlit celkově se zvyšujícím zájmem o obchodování s kávou. Z hlediska posledního období se počet nakoupených futures kontraktů velkých spekulantů odráží vzhůru od minimálních úrovní. Lze tedy pozorovat, že velcí hráči začínají kávu nakupovat.
Pozice velkých spekulantů na pokles pak dosahovaly ještě nedávno téměř rekordních úrovní. V poslední době jsme však svědky likvidace těchto krátkých pozic. Tyto likvidace jsou však zatím v zárodku. Jakmile se rozjedou na plné obrátky, vyvinou silný tlak na cenový růst.

  • Našli jste v článku chybu?