Euroglosa
Odpůrcům evropského propojování vstávají vlasy na hlavě. Minulý týden Evropská unie učinila další krok k hlubší integraci: dohodla se na základech fungování bankovní unie. Kdybychom podobný návrh předložili stejným politikům před pár lety, považovali by ho za aprílový žert.
Není. Většina států Evropské unie se pod vlivem bezprecedentní krize rozhodla, že jen hlubší integrace ji zachrání před krachem. To obnáší přenesení dalších významných pravomocí na evropské instituce, v tomto případě Evropskou centrální banku (ECB). Na základě rámcové dohody evropských lídrů na summitu minulý týden ECB získá
od roku 2014 přímou kontrolu nad zhruba 200 největšími bankami v EU. Zároveň může zasáhnout i v případě, pokud se menší bankovní domy ocitnou v potížích.
Ještě před pár dny se zdálo, že se kompromisu nepodaří dosáhnout kvůli rozdílným postojům klíčových hráčů Německa a Francie. Německo odmítalo, aby se všech zhruba 6000 bank včetně lokálních spořitelen dostalo pod dohled ECB, a tvářilo se, že dohoda není tak akutní. Opačně se na problém dívaly země, které v bankovní unii vidí řešení svých problémů v čele se Španělskem. Klíčové na bankovní unii je, že má mimo jiné umožnit poslat finanční pomoc přímo bankám v potížích, aniž by se zvyšovalo celkové zadlužení státu.
Ne všichni občané Evropské unie si ale myslí, že nastavený směr vyústí v obrozené společenství, které bude fungovat na základě udržitelných financí a jehož ekonomika poroste. Ostře se vůči poslednímu vývoji postavil například respektovaný švédský ministr financí Anders Borg. Plány na hlubší ekonomickou a měnovou unii podle něj „způsobují zásadní rozštěpení Evropské unie“. Švédsko není členem eurozóny a do bankovní unie nevstupuje. Podle Borga EU „směřuje k eurobankám, eurodaním a eurotransferům, což jsou kroky špatným směrem“. Naopak podle předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa daňoví poplatníci díky bankovní unii nebudou muset tahat banky z bryndy a bankovní sektor si bude řešit své problémy sám.
Jde jen o jeden z kamenů „opravdové ekonomické a politické unie“, kterou Barrosova komise chystá. To vše se děje kvůli záchraně eura. Evropská unie se mění, a ještě více měnit bude. Bez reforem v samotných státech ale nemůže ani sebelepší systém dobře fungovat. l
O autorovi| Johanna Grohová • spolupracovnice redakce, Brusel