Americký Fed se obává deflace
Americký Fed 6. května oznámil, že se obává deflace. Nad tímto prohlášením jste se možná zamysleli a užasli: “Pokud ceny klesají, jak to, že pořád nedokážu vyjít?” Žije snad Greenspan a jeho Fed v říši divů, kde nahoře je dole a naopak? Nebo jen prostě neumíte zacházet s penězi?
Uklidněte se. Nejste chybně informováni. Ano, index spotřebitelských cen (ISC) amerického ministerstva práce ukazuje, že se míra americké inflace udržovala koncem března na skromných třech procentech za rok. ISC však vytvářejí ekonomové k zachycení typického koše zboží a služeb, pořizovaného průměrnou domácností. To je sice užitečný obecný ukazatel, ale nemůže postihnout spotřebitelské návyky každé domácnosti. Pravdou zůstává, že míra vaší osobní inflace vypovídá právě tolik o vašem věku a rodinném statutu jako o rozpočtových schopnostech.
Uvědomte si, že spotřebitelské výdaje se dělí na dvě fáze. V první řadě nakupujeme. Právě tento akviziční proces vytváří představu veřejnosti o inflaci, protože ekonomové i tisk se hodně zaměřují na data z nákupní sezony o dovolené, maloobchodního prodeje a nákupu automobilů. V tomto segmentu klesají ceny nejvýrazněji.
Jakmile máme vše koupené doma, musíme se o to postarat. Jde o udržovací fázi spotřebitelských výdajů, jež tvoří velkou část domácích výdajů. Většina z nich se vydává na služby – od návštěv lékaře po likvidaci odpadu a vzdělání – a tady je inflace na vzestupu.
Vemte si například, kolik stojí pořízení a údržba automobilu či domu. Ceny vozů v posledním roce klesly o 1,5 procenta, ale pojištění stejného auta stojí o 8,9 procenta více a ceny benzinu prudce stouply o 38 procent. Stejně tak kvůli poklesu úrokových sazeb klesla měsíční splátka na hypotéku ve výši dvě stě tisíc dolarů od loňského jara o deset procent, zatímco cena topného oleje strmě stoupla o 50 procent.
Udržování těla a mysli je rovněž náročnější. Ceny lékařské péče jsou o 4,3 procenta vyšší a vysokoškolské studium je o 7,3 procenta dražší. A to jen během jediného roku – do konce března. Za posledních deset let byla roční inflace ve zdravotnictví čtyři procenta a školné každoročně vzrostlo o 5,5 procenta. Obě míry jsou hodně vysoko nad průměrným růstem celkového indexu spotřebitelských cen, který za uplynulých deset let dosáhl 2,5 procenta.
Proč ceny služeb stoupají, zatímco ceny zboží klesají? Uvažujte globálně. Stále větší množství zboží, koupeného v USA, je vyrobeno mimo Ameriku. A to buď v rozvojových zemích, jako je Čína, kde nízké výrobní náklady drží ceny dole, nebo v rozvinutých státech, které zejména poslední dobou využívají relativně levnou měnu. U většiny služeb však importované náhražky neexistují. Od americké čistírny přes lékaře a kadeřníka nikdo nečelí stejné konkurenci. Navíc se odvětví služeb nepodílelo na velkém nárůstu produktivity, kterého američtí výrobci dosáhli během posledního desetiletí. To znamená, že poskytovatelé služeb musejí zvednout ceny, aby pokryli rostoucí náklady na pracovní sílu.
Míra, do níž vás protichůdné cenové trendy zasáhnou, závisí víceméně na vašem věku a sociálním zařazení. Mladším lidem, zakládajícím nové domácnosti, přijdou slevy nábytku, automobilů či elektroniky vhod. Bezdětní mohou ignorovat vzrůstající ceny za hlídání dětí a vzdělání.
Jestliže jste ale starší, dejme tomu po čtyřicítce, nejspíš už většinu velkých akvizic máte za sebou. Možná si občas dopřejete nové auto nebo obměníte vnitřní vybavení domácnosti, ale váš rozpočet nejvíc zatěžují výdaje na údržbu. A pokud máte rodinu, starosti vám dělají i náklady na univerzitní vzdělání. Pak tu máme také vyšší pojistné i spoluúčast, příspěvky na zdravotní pojištění ve vaší společnosti stejně jako nutnost vkládat víc peněz do důchodového pojištění. Ještě starší? Pak vaše osobní inflace pocítí tlak vyšších nákladů na léky.
Inflace v oblasti údržby je ještě tíživější, protože účty platíme přinejmenším měsíčně. Z toho plyne, že zvyšování cen kabelového připojení, elektřiny a topného oleje nám z rozpočtu ukrajují pravidelně. A odesílání těchto plateb stojí kvůli zvýšení cen poštovného o 10,5 procenta víc než před rokem.
Váš pošťák ale není jediným vládním subjektem s nataženou rukou. Index spotřebitelských cen takové výdaje nepostihuje, ale je zcela nepochybné, že státní a obecní daně si z měsíčního rozpočtu také ukrajují čím dál víc. Ačkoliv se daňové zatížení na federální úrovni snížilo, státní a místní úřady své daně zvýšily. Podle osvětové organizace Tax Foundation už státy americké Unie zvýšily daně asi o 8,3 miliardy dolarů v současném fiskálním roce včetně daní za cigarety, maloobchodní prodej, pohonné hmoty a daně z příjmu. Zároveň s tím, jak místní deficity dosahují rekordních úrovní, rostou i daně z nemovitostí.
Tváří v tvář stále narůstajícímu stohu účtů se může zdát nemožné uniknout inflaci, dokud tuto smrtící spirálu navždy neopustíte. Ale ani to už neplatí. Inflace služeb si i po vašem skonu ještě jednou ukousne: pohřební náklady vzrůstají v posledních pěti letech ročně o čtyři procenta.
Tabulka:
LEVNÝ NÁKUP, DRAHÉ VLASTNICTVÍ
Inflace se udržuje na nízkých třech procentech především díky klesajícím cenám zboží, ale trvalé platby – palivo, poplatky a služby – neustále zvyšují náklady domácností.
- POČÍTAČE - 17,7 %
- TELEVIZORY - 12,3%
- HYPOTÉKY* - 10,7 %
- OBLEČENÍ - 3,6 %
- NOVÁ AUTA - 1,5 %
- NÁBYTEK - 1,2 %
- ZDRAVOTNÍ PÉČE + 4,3 %
- HLÍDÁNÍ DĚTÍ + 4,6 %
- KABELOVÁ TELEVIZE + 5,2 %
- PRŮMĚRNÉ CENY DOMŮ + 6,9 %
- VYSOKOŠKOLSKÉ ŠKOLNÉ + 7,3 %
- POJIŠTĚNÍ AUT + 8,9 %
- POHONNÉ HMOTY + 37,6 %
*VYTÁPĚNÍ DOMŮ + 49,8 %
Poznámka: všechny údaje o inflaci platí pro rok s koncem v letošním březnu – s výjimkou průměrných cen domů, jež platí pro loňský kalendářní rok. *Měsíční splátka na 200 tisíc dolarů **Topný olej a další paliva Pramen: americké ministerstvo práce Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek Překlad: Marcela Nejedlá, www.LangPal.com