OKD dává své nadaci každý rok jedno procentu ze zisku před zdaněním, říká první ředitelka a dnes členka správní rady Nadace OKD Blanka Novotná.
Foto: OKD
Nadace OKD patří k nejmladším, ale hned se vyšvihla mezi nejštědřejší v Česku. Čekali jste takový úspěch?
Štědrost naší nadaci umožnila podpora a především rozhodnutí členů představenstva společnosti OKD, kteří rozhodli, že firma bude dávat nadaci každoročně jedno procento ze svého zisku před zdaněním. Protože před krizí, zejména v letech 2007 a 2008, byly zisky opravdu vysoké, mohli jsme v grantových řízeních rozdělit na české poměry mimořádné částky a ještě ušetřit. Také spolupracujeme s dalšími firmami jako je NWR, OKK Koksovny, RPG RE, Green Gas, AWT a díky tomu můžeme neziskový sektor podporovat i nyní v době krize, kdy to potřebuje nejvíce.
Co se za tři roky práce nadace změnilo?
Postupně přemýšlíme, jak naši pomoc zacílit tak, aby byla co nejefektivnější. Předloni jsme například vytvořili krizový fond, který umožňuje okamžitou pomoc v případě mimořádných událostí. Prostředky z tohoto fondu už jsme využili třikrát – při povodních a také při důlním neštěstí ve slovenské Handlové, kam jsme poslali příspěvek sdružení, které se stará o pozůstalé rodiny. Letos se chceme kromě jiného zaměřit na podporu chráněných dílen.
Když jste zmínila pomoc i při důlním neštěstí ve slovenské Handlové… Existuje podle vás v hornictví větší stavovská soudržnost, vzhledem k rizikovosti tohoto povolání, než v jiných oborech?
Mezi horníky panuje soudržnost a atmosféra, která se slovy nedá popsat. Je to úplně jiné než ve všech dalších oborech a firmách, které jsem dosud měla příležitost osobně poznat.
Většina projektů podpořených nadací je z Moravskoslezského kraje, kde působíte?
Snad ani ne posilovat… Lidi z Ostravska a Karvinska, které znám, jsou na svůj region hrdí. Na druhou stranu je tady živobytí těžší než ve většině jiných oblastí Česka, vliv průmyslového drancování z dob socialistického realismu je tady pořád cítit. Takže se snažíme pomoci projektům, které zlepšují prostředí k životu ve městech i na vesnicích a zároveň podporují rozvoj komunit a občanského sektoru, aby k sobě měli lidé blíž. Nicméně nezapomínáme ani na zbytek republiky.
Speciál: Finanční nadace
Nadace ČEZ
Nadace ČEZ: Aby na hřištích nehrozily úrazy
Bohdana Horáčková: Téměř každý desátý úraz se dětem stane na hřišti
Nadace OKD
Nadace OKD: Aby děti nezůstaly na ulici
Blanka Novotná: Na Ostravsku je živobytí těžší, proto pomáháme
Nadace J&T
Nadační fond J&T: Útočiště pro ženy ohrožené násilím
Marie Oktábcová: Na nákup drahých zdravotnických přístrojů stát nestačí
Nadace Proměny
Nadace Proměny: Vrací do měst krásné parky
Gabriela Navrátilová: Péče o veřejné prostory je v Česku stále opomíjená
Nadace Vodafone
Nadace Vodafone: Senioři nemusí skončit v ústavu
Inga Kaškelyte: Pro neziskovky chtějí pracovat stovky manažerů
Nadace České spořitelny
ČS: Naše nejstarší charitativní spolupráce trvá již od roku 1988
- *Nadace O2 Nadace O2: Pomáhá dětem v nejtěžších chvílích Jiří Šuchman: Senioři zatím stojí stranou zájmu velké části společnosti Nadace Komerční banky Nadace Jistota: nechtěné děti zachraňují babyboxy Jaroslav Říšský: „Velkokapacitní zámky“ nejsou pro děti dobrým řešením Nadační fond Dalkia Nadační fond Dalkia: pomáhá oživit poctivé řemeslo Helena Gižová: Podporujeme podnikatelského ducha v regionech Nadace Preciosa**