Menu Zavřít

Na pohlaví nezáleží

26. 4. 2006
Autor: Euro.cz

Apple umožnil nástrojem BootCamp provoz Windows na svých počítačích

Přechod společnosti Apple na procesory Intel byl výrazně medializován. Okamžitě se také vynořily spekulace o tom, zda bude možné provozovat na počítačích Apple také operační systémy Microsoftu, a záhy vznikla soutěž o první zprovoznění Windows XP na Macu. Dva nadšenci z Kalifornie, známí pod přezdívkou narf2006, skutečně Windows na Macu rozběhli a získali finanční prémii ve výši 13 854 dolarů. Na počátku dubna pak Apple oficiálně uvolnil veřejnou betaverzi softwarového nástroje BootCamp, která umožňuje na „mecích“, vybavených procesorem Intel, provozovat vedle operačního systému MacOS také Windows XP.
Počítače Apple šly vždy vlastní cestou. Zaměřené na práci s grafikou a designově velmi originální stroje si dokázaly vybudovat velmi kompaktní skupinu uživatelů, pro něž bylo jejich vlastnictví také trochu srdeční záležitostí. Mac byl vždycky synonymem pro skvělý vzhled a velmi dobrý operační systém s obrovským kvantem softwaru pro většinu běžných činností, které může člověk s počítačem podniknout. Přechod na Intel nesli fanoušci Steva Jobse poměrně těžce a Windows na jejich zamilovaných strojích znamenal pro některé z nich těžký šok. Zástupci apolečnosti Apple pak sami prohlásili, že BootCamp je hlavně nástrojem, který má firmám umožnit přechod na jejich počítače. Zajímavé možnosti ovšem tento program poskytuje i běžným uživatelům.
Provoz obou operačních systémů na jednom stroji totiž umožňuje používat programy, které pro jednu nebo druhou stranu dříve nebyly dostupné. Mezi MacOS a Windows lze přepnout při zapnutí nebo restartu počítače a bez sníženého výkonu pracovat na jedné z obou platforem. BootCamp vytvoří na pevném disku dva samostatné oddíly, určené pro oba systémy. V případě, že právě používáte MacOS, můžete navíc procházet i daty na části disku s Windows. Obráceně to ovšem možné není, Microsoft applovský souborový systém nepodporuje.
Apple iMac je zajímavý stroj. Oproti klasické konvenci PC slučuje monitor a počítač dohromady, což ušetří prostor i množství překážejících kabelů. Nástupem LCD panelů se i rozměry kompaktního Macu dostaly do normálu a celý počítač připomíná jeden velký displej, jehož zobrazovací plocha zabírá zhruba dvě třetiny čelní strany. Širokoúhlý LCD panel iMacu patří k těm velmi dobrým; s úhlopříčkou dvaceti palců, poměrně rychlou odezvou a velmi dobrými pozorovacími úhly mu prakticky není co vytknout. Zbylá třetina je neobsazená, nachází se na ní pouze tradiční nakousnuté jablko, vyvedené rovněž tradiční šedou barvou. Na levé straně počítače výrobce umístil štěrbinovou DVD mechaniku. Na zadní straně počítače jsou v řadě vyvedeny výstupy pro sluchátka, audio vstup, USB porty, síťový konektor a dva FireWire porty, používané zejména pro přenos dat z digitálních kamer.
Do výbavy pak patří ještě USB klávesnice a nedávná novinka Mighty Mouse, která měla umožnit uživatelům jiných operačních systémů využívat funkce klasické dvoutlačítkové myši. Nechci hodnotit, jak Apple v této snaze uspěl, ovšem mně osobně trvalo poměrně dlouho si na Mocnou Myš zvyknout. Pro osobní použití bych spíše zvolil některou z běžných dvoutlačítkových myší pro PC. Výtka bude směřovat i ke klávesnici, v tomto případě provedené v průhledném plastu. Klávesy mají na můj vkus příliš malý zdvih a těžko definovatelnou dráhu, navíc jsem si zvykl i na komfort ovládacích prvků pro hlasitost přehrávání, přechod do režimu spánku, tlačítka pro ovládání prohlížeče a spoustu jiných dostupných na spoustě klávesnic pro platformu PC, jež u tohoto stroje nejsou k dispozici.
Z hlediska běžného použití je iMac dobrý počítač. Duální procesory Intel jsou velmi výkonné a dělají z Macu nástroj vhodný pro jakékoliv využití. Po sestříhání zhruba dvouhodinového videozáznamu jsem nepozoroval rozdíly mezi rychlostí obou operačních systémů. Apple navíc k MacOS dodává množství nejrůznějších programů pro zpracování hudby, úpravu a třídění digitálních fotografií, tvorbu DVD a mnoho jiného. Koncept Apple, díky němuž po vybalení a zapnutí počítače máte ihned k dispozici výkonný pracovní nástroj, je velmi příjemný. Nyní navíc v případě, že potřebujete program, který je k dispozici pouze na platformě Microsoftu, restartujete počítač a klidně si odskočíte do Windows provést potřebnou práci.
Apple ukazuje neotřelost a nové nápady. Umožnit konkurenci provozovat svůj operační systém na Macu je ovšem zřejmě jen pokus předejít pirátským úpravám MacOSu, k nimž by časem stejně došlo. Applu by tato strategie nakonec mohla být i prospěšná, protože těch, kteří by Jobsovy počítače chtěli, a brání jim neexistence určitého softwaru na MacOS platformě, není málo, Tedy pokud na to budou mít Téměř sedmapadesát tisíc je totiž i za tak dobrý počítač, jako je iMac, poměrně hodně peněz.

Apple iMac Intel
Cena (včetně DPH): 56 840 Kč
Procesor: 2.0GHz Intel Core Duo
Paměť: 512MB 667MHz DDR2 SDRAM (PC2-5300),
rozšiřitelná až na 2GB
Pevný disk: 250GB Serial ATA 1; 7200 rpm
Optická machanika: Štěrbinová 8x SuperDrive s podporou vypalování dvouvrstvých
disků rychlostí 2,4x (DVD+R DL/DVD±RW/CD-RW)
Displej: 20“ širokoúhlý TFT LCD, 1680 x 1050 pixelů
Videokamera: vestavěná iSight
Grafika: ATI Radeon X1600 s 128MB GDDR3, porty: 2x FireWire 400; 3x USB 2.0, 2x USB 1.1, mini-DVI; DVI výstup; VGA výstup; S-video a kompozitní video výstup
Audio: vestavěné stereoreproduktory, vestavěný mikrofon, sluchátkový / optický digitální audio výstup, audio line in
Sítě: Vestavěný 10/100/1000BASE-T
Bezdrátová komunikace: 54 Mbps AirPort Extreme Wi-Fi (802.11g); Bluetooth 2.0
Hardwarové příslušenství: dálkový ovladač Apple Remote, Apple klávesnice, Mighty Mouse
Software: Mac OS X v10.4 Tiger, Dashboard, Mail, iChat AV, Safari, Address Book, QuickTime, iCal, DVD Player, iTunes, iPhoto, iMovie HD, iDVD, iWeb, GarageBand, Big Bang Board Games, Comic Life, OmniOutliner

Klady
+ design
+ výkon
+ BootCamp
+ dodávaný software

MM25_AI

Zápory
- klávesnice
- vyšší cena

  • Našli jste v článku chybu?