Menu Zavřít

Na přednášku o "nebezpečné" belgické elektrárně přišli tři zájemci

15. 6. 2017
Autor: Michielverbeek, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Strašák jménem Tihange v německé společnosti nerezonuje tolik, jak by si možná odpůrci jádra ze strany Zelených přáli. V bavorském Eichenau přišli na přednášku místního předsedy Zelených jen tři zájemci.

O belgické jaderné elektrárně Tihange se v Německu opakovaně hovoří v souvislosti s tím, že její tři reaktory jsou už dlouho v provozu a měly by být odpojeny.

Albert Hartl, předseda Zelených v bavorském Eichenau, vesničky jež leží nedaleko Mnichova, měl ambiciózní plán. Mobilizovat místní, aby se zapojili do lidského řetězu v Cáchách (něm. Aachen), které jsou ale od Eichenau vzdálené přes 600 kilometrů.

Podívejte se na belgickou elektrárnu Tihange:

Cáchy naopak leží jen 90 kilometrů od belgické „jaderné hrozby“ v Tihange. Lidský řetěz, který požaduje okamžité odstavení belgických reaktorů v rámci akce „Stop Tihange“, se má konat 25. června a má se rozprostřít na devadesátikilometrové trase.


Rakousko brojí proti českým reaktorům:

Rakousko a životnost reaktorů: Dukovany měly už v roce 2015 skončit


Každopádně snaha naverbovat bavorské obyvatele pro vzdálenou akci skončila neslavně. V pátek odpoledne 9. června na přednášku Hartla o jaderné elektrárně Tihange dorazili slovy tři obyvatelé městečka, poukázaly německé noviny Süddeutsche Zeitung. Přitom Eichenau má 12 tisíc obyvatel a leží 20 kilometrů od centra Mnichova.

„Nápad na setkání vzniklo spontánně z mé strany,“ připustil Hartl. Informace o protestech proti belgickému jádru čerpá od Zelených v Hamburku. Lidský řetěz má připomínat řetězovou reakci štěpení atomu a má vést trojúhelníkem zemí Německa, Nizozemska a Belgie.

Kde se nachází elektrárna Tihange

Protesty živí zprávy o trhlinách na tlakovodním reaktoru Tihange 2. Za poslední tři roky přibylo okolo sedmdesáti nových mikroprasklin, než tomu bylo při poslední kontrole v roce 2014 při ultrazvukové kontrole, potvrdil belgický ministr vnitra Jan Jambon.

Bezpečnost ale není nikterak narušena, zdůraznil. Zvýšení počtu mikrotrhlin bylo způsobeno jinou orientací kamery, řekl belgické agentuře Belga. Belgický jaderný regulátor povolil opětovné spuštění reaktoru.

Profil reaktorů Tihange
Název Výkon (MW) V provozu Plánované ukončení
Tihange 1 962 1975 2025
Tihange 2 1 008 1983 2023
Tihange 3 1 038 1985 2025

Zdroj: corporate.engie-electrabel.be

Zejména němečtí Zelení požadují okamžité odstavení celé elektrárny, která v Belgii produkuje 15 procent elektřiny. „Trhliny se neustále zvětšují,“ tvrdí bavorský politik Hartl. Jak jsou hluboké ale prý neví.

„Pokud tlaková nádoba praskne, máme tu nový Černobyl,“ varoval. Belgické úřady podle něj nehrají s veřejností férovou hru.

Samotná elektrárna na svých stránkách uvedla, že její provoz je naprosto bezpečný a ročně firma Electrabel investuje do obou jaderných belgických elektráren (Tihange a Doel) 300 milionů eur na modernizaci (7,9 miliardy korun). Obě jaderné elektrárny se na belgickém energetickém mixu podílejí z 39 procent.

MM25_AI

Dále čtěte:

Rakouský aktivista: Jaderný odpad si zahrabejte u Prahy, když je tak bezpečný

Bavoři se bojí svarů v Temelíně. Chtějí novou kontrolu

Bomba mezi reaktory. Rusko má nejmodernější jadernou elektrárnu světa

 V areálu elektrárny je fotografování zakázáno. Na vyhlídkové plošině za plotem už to není problém


  • Našli jste v článku chybu?