POMOC VE ŠPANĚLSKU - I ten nejlepší plán na expanzi na zahraniční trhy může ztroskotat na ochranářském a nepřátelském postoji některého z tamních úřadů.
Bezplatnou a efektivní pomoc v těchto situacích nabízí celoevropská agentura Solvit.
Když nejmenovaná česká zubní doktorka požádala o uznání své odborné kvalifikace ve Španělsku, brala vyřízení celého papírování jako rutinní záležitost. Jenže příslušný úřad, přestože měl na své rozhodnutí celé čtyři měsíce, reagoval mlčením. Podle evropského a následně španělského práva je podobný postoj nepřijatelný, prosazení nároků soudně ale hrozilo nemalými náklady a ztrátou času. Zubařka se proto nejprve obrátila na českou pobočku agentury Solvit, která vzešla z iniciativy Evropské unie. Češi kontaktovali své španělské kolegy, ti zase důrazným telefonátem hřešící úřad a problém byl obratem vyřešen.
„Z hlediska firem to byl náš zatím jediný případ, ostatní se týkaly fyzických osob a různých problémů se sociálním zabezpečením,“ konstatuje Helena Fofonková z českého Solvitu. Potíže se totiž objevují především mezi sousedními státy, takže se Španěly jsou v kontaktu nejvíce Francouzi a Portugalci. „Většinou jde o přístup na trh výrobků, služeb, otázky registrace motorových vozidel nebo právě uznáváni odborných kvalifikací,“ dodává Fofonková.
I ten největší optimista ale pravděpodobně odhadne, že čeští podnikatelé měli ve Španělsku více než jeden popsaný problém. Spíše jde o to, že přes rostoucí popularitu Solvitu se tato síť pořád ještě nedostala do obecného povědomí, a ostatní postižení tak svůj případ české pobočce prostě nepředložili.
Což je samozřejmě škoda, už jen proto, že poskytované služby jsou zdarma a celá síť vykazuje velmi slušné procento úspěšnosti. Její využití by proto podnikatelé měli zvažovat jako první, ještě před dalšími, časově i finančně náročnějšími variantami obrany proti neférovým zahraničním úřadům.
(Úplné informace o Solvitu naleznete v Profitu 30/2006).