Menu Zavřít

Na rušičky zapomeňte

25. 10. 2004
Autor: Euro.cz

MOBILNÍ TELEFONY Kavárníci, divadelníci i provozovatelé kin mohou zapomenout na klid ve svých provozovnách. Mobilní telefony budou zvonit nadále v nevhodnou chvíli. Právě se schyluje k nejnapínavějšímu okamžiku v celém filmu. Plné kino ani nedutá, slabší povahy se třesou v obavách z následujícího děje.

MOBILNÍ TELEFONY Kavárníci, divadelníci i provozovatelé kin mohou zapomenout na klid ve svých provozovnách. Mobilní telefony budou zvonit nadále v nevhodnou chvíli.

Právě se schyluje k nejnapínavějšímu okamžiku v celém filmu. Plné kino ani nedutá, slabší povahy se třesou v obavách z následujícího děje. Vtom se najednou rozezvoní mobilní telefon. V lepším případě ho provinilec vzápětí vypne, v tom horším se klidně začne do mobilu vybavovat.

ATMOSFÉRA PRYČ, DIVÁK JE ZNECHUCEN Podobných i jiných historek, ať už z kina, restaurace či divadla zná každý několik. S rostoucím počtem mobilů roste i počet hulvátů, kteří nevědí, jak s telefonem zacházet. A proto by bylo příjemné, kdyby se proti nim dalo trochu zakročit. Ve Francii s tím už začali a oficiálně povolili rušičky signálů mobilních telefonů. Mohou se instalovat v kinech, divadlech, koncertních sálech a dalších podobných objektech. Jejich nasazení je samozřejmě omezené řadou podmínek. Nejdůležitější z nich je, že signál mobilních operátorů nebude rušen mimo sál, kde se představení koná a že nebude znemožněno nouzové volání. Podle francouzského ministerstva průmyslu žádali provozovatelé veřejných představení toto opatření už několik let. Nejde prý jen o to, že návštěvníky ruší vyzvánění mobilů, které jejich majitelé bezděčně nebo záměrně nevypnuli, ale i o používání mobilů k pirátskému nahrávání. PROTI ZÁKONU

Na podobný zákon nebo vyhlášku naši hostinští nebo divadelníci mohou na delší dobu zapomenout. Muselo by se totiž změnit několik zákonů a mezinárodních dohod. Předseda Českého telekomunikačního úřadu David Stádník na internetových stránkách uvádí, že „zařízení pro zabránění komunikace GSM nelze v České republice provozovat ani uvádět na trh“. Podle české legislativy, která se na věc dívá stejně jako legislativa Evropské unie, se vysílání v pásmech GSM povoluje pouze provozovatelům mobilních sítí, resp. uživatelům těchto sítí. Podmínkou samozřejmě je, aby tato zařízení odpovídala požadavkům generální licence č. GL-1/R/2000. Samotné vysílání v pásmech GSM scílem rušit komunikace na této frekvenci (900 a 1 800 MHz) je podle Stádníka v rozporu se zákonem (§ 88 odst. 1 a 8 zákona č. 151/2000 Sb., o telekomunikacích a o změně dalších zákonů). Důvodem zákazu je ochrana výkonu práv mobilních operátorů.

bitcoin školení listopad 24

JAK TO FUNGUJE

Rušička mobilního signálu funguje na podobném principu jako mobilní telefon. Akorát nepřijímá žádný signál, ale naopak ho vysílá, a to na stejné frekvenci, jako pracují mobily. Vysílaný signál z rušičky se pak „potkává“ se signálem z mobilní sítě a vzájemně se ruší. Potom se nedá vůbec telefonovat. Čím silnější signál rušička vysílá, tím větší je okruh, kde mobilní telefony nefungují. Ve světě se rušičky na tomto principu prodávají relativně běžně. Technickou novinkou je rušička, která neruší signál mobilního telefonu, ale rovnou ho vypne. Takové řešení firmy ICE International z norského Bergenu má však svá úskalí. Funguje na technologii Bluetooth, takže tou musí být vybaven i mobilní telefon (to ještě zdaleka není samozřejmostí) a majitel mobilu musí s vypnutím telefonu na dálku souhlasit. V tuzemsku se k rušičce nikdo oficiálně nedostane. Před lety se tu prodával jeden model za zhruba deset tisíc korun. Ovšem poté co vyšlo najevo, že jde o nelegální přístroj, rušička zmizela. Stále však se dá koupit přes internet, ovšem s upozorněním, že v některých zemích může jít o nelegální přístroj. Na internetu je třeba ke koupi rušička, která vypadá jako mobilní telefon. Přístroj napájí baterie o kapacitě 650 mAh, její výstupní výkon je 20 mW. Dokáže efektivně rušit mobilní signál v dosahu 10 až 15 m. Výrobce svůj přístroj doporučuje pro použití v restauracích, dopravních prostředcích a jiných místech, kde je žádoucí omezit provoz mobilů. Rušička se prodává za 170 britských liber.

  • Našli jste v článku chybu?