Menu Zavřít

Na Tchaj-wan ano, či ne? Nový předseda Senátu bude o potenciálně kontroverzní cestě diskutovat s kolegy

25. 2. 2020
Autor: čtk

Nově zvolený předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se dnes sejde s místopředsedy Senátu a předsedy senátorských klubů, aby s nimi projednal možnou cestu zástupců horní komory parlamentu na Tchaj-wan. Tu společně s podnikatelskou delegací plánoval jeho předchůdce zesnulý Jaroslav Kubera (ODS). Čínská ambasáda v Praze ale před jejich záměrem v lednu varovala. Prezident Miloš Zeman už dříve vyjádřil názor, že tato cesta není v ekonomickém zájmu Česka.

Vystrčil po svém zvolení do předsednické funkce minulý týden řekl, že se chce o návštěvě Tchaj-wanu radit. Podle svých slov se jí nebrání, ale je podle něj potřeba postupovat v zájmu českých občanů. O cestě budou také jednat nejvyšší ústavní činitelé na začátku března.

Čínské velvyslanectví již v lednu poslalo prezidentské kanceláře nesouhlasný dopis. Varovalo v něm před možnými následky cesty bývalého předsedy Kubery na Tchaj-wan. Hrozilo v něm trestem pro Kuberu i české firmy. Vystrčil již dříve řekl, že dopis je mrazivý a zavání vyhrožováním.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Čtěte také:

Za Kuberovu cestu na Tchaj-wan měl přijít trest. Čína vyhrožovala českým firmám

Cestou na Tchaj-wan Kubera jedná proti českým zájmům, řekl Zeman

MMF24

Nechte si své miliardy, vzkazuje malý ostrovní stát Číně a zůstává věrný Tchaj-wanu

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).