Menu Zavřít

Na Ukrajině jsme našli silné partnery

26. 7. 2007
Autor: Euro.cz

Michal Jelínek

Když firma OKIN FACILITY CZ, s. r. o. loni opustila francouzský koncern Vinci, realizoval její vlastník a generální ředitel Michal Jelínek své podnikatelské plány. V Česku založil holding, akciovou společnost OKIN GROUP. Jeho cílem je poskytnout ucelenou nabídku podpůrných služeb pro podniky a hodlá vstoupit i do segmentu služeb pro koncové zákazníky. V současné době expanduje na ukrajinský trh s nabídkou podpůrných služeb souvisejících se správou a provozem nemovitostí a průmyslových areálů včetně údržby výrobních technologií.

EURO: Co vás vedlo k založení holdingu OKIN Group? JELÍNEK: Jedním z důvodů bylo dokončení odkupu OKIN FACILITY od francouzského koncernu Vinci. Druhým důvodem je to, že dále nechceme být zaměřeni pouze na oblast facility managementu a business process outsourcingu. Aktivit máme výrazně více a pro každou z nich je nebo bude založena dceřiná společnost, případně společný podnik s nějakým partnerem. Facility management však pro nás zůstává klíčovou oblastí a velká část nových aktivit jej bude logicky doplňovat tak, jak je dnes chápán v nejširším pojetí. Primární zaměření holdingu je podnikání v oblasti služeb, nechceme jít nikam, kde core byznys nejsou služby.

EURO: Které společnosti bude holding sdružovat? JELÍNEK: Z holdingové firmy se postupně vyčlení produktové společnosti, které poskytují různé druhy služeb. OKIN Group sdružuje OKIN FACILITY pro služby v oblasti facility management, dále OKIN OUTSOURCING pro business process outsourcing, vzdělávací firmu FM Educa, součástí skupiny je i společný podnik s ostravskou skupinou RPG a připravujeme ještě další společné podniky. Všechny se zaměří pouze na poskytování služeb, jak pro korporátní zákazníky, tak pro koncové uživatele. Zahraniční pobočky - již existující na Slovensku, právě vznikající na Ukrajině i plánovaná pobočka v Rumunsku - budou v rámci holdingu na úrovni samostatných společností, seskupených dle produktové příslušnosti.

EURO: Proč jste si pro zahraniční expanzi vybrali právě Ukrajinu? JELÍNEK: Těch důvodů je celá řada. Hledali jsme trh, na němž můžeme optimálně využít naše know-how v oblasti facility managementu, které jsme si vybudovali v České republice. Zároveň jsme chtěli pokračovat ve slovanské zemi a ukázalo se, že právě na Ukrajině jsme schopni nalézt spolehlivé a silné partnery, s nimiž má smysl společně podnikat. Ukrajina je země připravená pro velmi dynamický růst. Ukrajinský potenciál facility managementu může být nejméně desetkrát vyšší než český trh, vezmu-li v úvahu odhady českého potenciálu kalkulovaného ve výši kolem 40 miliard korun, když nezahrneme úklidové a bezpečnostní služby.

EURO: S jakou strategií na tamní trh vstupujete, co hodláte nabízet? JELÍNEK: Pokud jde o konkrétní strategii, začneme se službami v oblasti komerčního facility managementu a správy bytů, respektive širšího komunálního facility managementu. Chystáme se cíleně oslovit také ukrajinské průmyslové podniky, hodláme uplatňovat celé spektrum našich služeb, které nyní úspěšně poskytujeme v Čechách a na Slovensku. Samozřejmě zvažujeme i využití potenciálu této země z hlediska business process outsourcingu.

FIN25

EURO: V jaké fázi se nyní nacházíte? Jak pokračují jednání s vašimi partnery, můžete některé jmenovat? JELÍNEK: To bych dělal nerad před definitivním podpisem kontraktů. Navíc ani nemám zmocnění našich potenciálních partnerů k jejich medializaci. Jsme ve fázi velmi konkrétních jednání s klienty, ve fázi analytických prací. Jsem přesvědčen, že před koncem tohoto roku budeme mít na Ukrajině uzavřeny první zcela konkrétní zakázky.

EURO: Jako majitel firmy nesete nemalé riziko při vstupu na zatím ještě, v uvozovkách řečeno, neprobádaný trh. Nebojíte se ho? A co stát, mohl by nějakým způsobem pomoci toto teritorium otevírat? JELÍNEK: Jsem si vědom určitého rizika, bez něj se úspěšně podnikat nedá. Dovedu si představit, že by naše politická reprezentace mohla podnikání na Ukrajině účinně pomáhat, a k některým konkrétním krokům už také dochází. Mezi oběma našimi zeměmi nikdy v historii nepanovaly nějaké antagonistické vztahy. Česko může být pro Ukrajinu výborným mostem v jejím úsilí začlenit se mezi unijní státy. Můžeme podporovat například významné ukrajinské projekty, které mohou mít celoevropský význam, například investice do síťových odvětví. Rozhodně bychom neměli tuto šanci zahodit. Naopak bychom mohli naši politiku vůči Ukrajině nastavit tak, aby ji spíše akcelerovala. V zájmu nejenom nás, kteří do této země přicházejí podnikat, ale řekl bych v zájmu celého českého průmyslu a ekonomiky.

  • Našli jste v článku chybu?