PRŮMYSLOVÉ PODNIKY V Přestanově na Ústecku chce teplická společnost Vodohospodářské stavby vybudovat průmyslový lihovar na výrobu bioetanolu. Roční kapacita má být 80 tisíc tun lihu. Se stavbou lihovaru na výrobu bioetanolu na území o velikosti 8,6 hektaru v průmyslové zóně Přestanov by firma chtěla začít ještě letos.
PRŮMYSLOVÉ PODNIKY
V Přestanově na Ústecku chce teplická společnost Vodohospodářské stavby vybudovat průmyslový lihovar na výrobu bioetanolu. Roční kapacita má být 80 tisíc tun lihu.
Se stavbou lihovaru na výrobu bioetanolu na území o velikosti 8,6 hektaru v průmyslové zóně Přestanov by firma chtěla začít ještě letos. Krajští radní na základě informací o projektu nepožadují provést posouzení vlivu stavby na životní prostředí. Zkušební provoz by tak lihovar mohl zahájit v roce 2006, trvalý o rok později.
Lihovar má zajistit odbyt pšenice místním zemědělcům. „Zaručili bychom výkupní ceny na dlouho dopředu,“ uvedl Antonín Vávra z Vodohospodářských staveb. Ročně by lihovar zpracoval asi 270 tisíc tun pšenice.
Průmyslovou pšenici lze na rozdíl od potravinářské pěstovat i ve středních polohách a navíc není náchylná na rozmary počasí ani na choroby. „Farmáři by znovu mohli začít osívat pole například ve Šluknovském výběžku,“ poznamenal Vávra.
Líh vyrobený v Přestanově by byl použitelný do motorových paliv. Produkci této látky podporuje Evropská unie. Česká republika se zavázala, že do roku 2020 budou mít biopaliva podíl na pohonných hmotách 20 procent. „Právě orientací na průmyslovou pšenici lze zachránit zemědělství v regionu,“ upozorňuje Vávra.
„Využití pšenice při průmyslové výrobě bioetanolu je velmi rozumným a zásadním řešením. V celé republice totiž přebývá zhruba 1,2 milionu tun obilí. Navíc lihovar by pšenici vykupoval za stabilní, nekolísající ceny, což by zemědělcům přinášelo jistotu,“ říká předseda ústecké krajské agrární komory František Loudát. Lihovar chce soukromý investor stavět také v Litvínově na Mostecku.