Menu Zavřít

Na vlastní bydlení dosáhne méně lidí. ČNB zpřísní od října pravidla pro poskytování hypoték

12. 6. 2018
Autor: Mladá fronta

Česká národní banka zpřísní od října pravidla pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu. Výše dluhu žadatele o hypotéku by nově neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu. Podle developerů přinesou nová pravidla zvýšení cen nájmů.

Veškerá omezení hypoték ze strany ČNB mají podobu doporučení bankám, protože dosud neexistuje zákon, jímž by si centrální bankéři mohli tato pravidla vynutit. Banky se nicméně těmito doporučeními většinou řídí. ČNB se snaží prosadit novelu zákona, která by doporučení přeměnila v povinnost.

K omezením trhu vedl ČNB rychlý růst cen nemovitostí i objemu úvěrů na bydlení. V případě zhoršení ekonomického vývoje by se totiž mohla řada domácností s hypotékou dostat do problémů se splácením, což by se dotklo následně i bank. ČNB dnes mimo jiné upozornila, že růst cen nemovitostí byl loni nejvyšší v EU. České domácnosti mají aktuálně úvěry na bydlení za 1,174 bilionu korun.

„S tím, jak růst cen bydlení předstihuje zvyšování příjmů domácností, se dlužníci stávají zranitelnějšími. Zároveň roste pravděpodobnost, že o úvěr budou čím dál více usilovat rizikovější žadatelé,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Nová pravidla se dotknou třetiny žadatelů

Nová pravidla pocítí nejvíce lidé v Praze a Brně. „Ve zbytku Česka to nebude vzhledem k nižším cenám nemovitostí zas tak velký problém. I pro mladé zde je ale řešení, a to žádat o úvěr společně s partnerem nebo požádat o finanční pomoc rodinu,“ řekla analytička Raiffeisenbank Helena Horská. „Takzvaní singles a mladé rodiny budou odkázáni bydlet déle, ne-li po celý život, v nájmu. Ceny nájmů, dokud se bude ekonomice a spotřebitelům dařit, porostou ve velkým městech a jejich okolí ještě výrazně rychleji,“ odhadla na základě zkušeností s tímto opatřením z jiných zemí.

„Nová opatření, která zpřísňují poskytování hypoték, by od vlastního bydlení mohla odříznout zhruba třetinu žadatelů, kteří na hypotéku ještě dnes dosáhnou. Tím znemožní vlastnické bydlení například mladým rodinám s dětmi,“ doplnil analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda. Může podle něj také podnítit bujení lichvářské praxe nebo černého trhu s půjčkami. Mnozí lidé se prostě budou snažit ke svému vysněnému bydlení dostat i navzdory striktním regulacím, podotkl.

Dostupnost hypoték se výrazně zhorší, hlavně ve větších městech, kde ceny nemovitostí dosáhly již historických hodnot, souhlasil hypoteční specialisty společnosti Chytrý Honza Daniel Horňák. Například u bytu za šest milionů korun, kdy klient dává pětinu vlastních zdrojů a bere si úvěr 4,8 milionu korun se splatností 30 let, úrokovou sazbou 2,3 procenta a splátkou 18 512 korun, bude potřebovat příjem 45 tisíc čistého měsíčně. Při dnešních podmínkách by mu stačil příjem okolo 30 tisíc čistého. „Čeká nás tedy čtvrt roku enormního zájmu o hypotéky, kdy banky poradci budou tlačit na uzavření smluv,“ dodal.


Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si její výši v kalkulačce

ilustrační foto


ČNB dnes zároveň uvedla, že respektuje skutečnost, že malá část žádostí o úvěr má specifický charakter a striktní trvání na uplatnění limitů by v těchto případech mohlo vést k nadměrné tvrdosti. „U pěti procent úvěrů tak budou moci banky hodnoty překročit. V kombinaci s touto pětiprocentní výjimkou by limity zpětně splnila většina úvěrů, které byly dosud poskytnuty,“ uvedla ČNB.

ČNB zpřísnila podmínky na hypotečním trhu již několikrát. Poprvé předloni na podzim, kdy bankám fakticky zakázala půjčovat na celou hodnotu nemovitosti. V dubnu 2017 ČNB doporučila neposkytovat hypotéky nad 90 procent ukazatele LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) a omezit i hypotéky nad 80 procent. Takových mohou banky poskytnout jen 15 procent.

Od ledna letošního roku již ČNB bankám naznačovala, že považuje za vysoce rizikové, pokud splátka dluhu přesahuje 40 procent čistého měsíčního příjmu žadatele a pokud je celková výše dluhu vyšší než osminásobek čistého ročního příjmu.

Developeři: Zvýší se ceny nájmů

„Nové opatření výrazně omezí možnost pořídit si vlastní bydlení. Vyřadí z možnosti získat hypoteční úvěr poměrně silnou skupinu lidí ze střední třídy. Ve skupině potenciálních kupců bytů ale zůstane zastoupena celá skupina spekulantů kupujících byty pro zisk z nájmů nebo pozdějšího prodeje,“ uvedl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec. Cenová bublina, před kterou ČNB varuje, podle něj na trhu není, ovšem opatření ČNB ji naopak mohou vyvolat.

„Opatření omezí především v Praze vlastnické bydlení, posílí pozici investorů a velké množství zájemců o nové bydlení vyžene do nájmu. Ceny nájemného se ale budou v důsledku takto vyvolané poptávky zvedat a ti, kdo budou řešit bydlení, tak budou za nájem platit dokonce více než za splátku hypotéky,“ doplnila ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Podle mluvčího realitní kanceláře Maxima Reality Davida Jiruška by mohl být více zasažen trh se staršími byty. U novostaveb se pohybuje podíl bytů hrazených hypotékou zhruba na 50 procentech, na sekundárním trhu je to podle něj až 70 procent.

„Myslím, že toto opatření ČNB je až příliš úzkostlivé. Nepočítáme-li Prahu, tak jsou ceny nemovitostí v Česku stále na relativně nízké úrovni ve vztahu k příjmům. Alespoň ve srovnání s vyspělou Evropou, kde je vlastní bydlení ještě mnohem méně dostupné,“ sdělil ředitel společnosti M&M finance Michal Pitucha. Podle generálního ředitele firmy Re/Max Milana Žáka se nové opatření dotkne především obyvatel Prahy, Brna a některých dalších měst, kde jsou ceny nemovitostí vysoké.

MM25_AI

Dále čtěte:

ČNB: Banky jsou odolné vůči šokům, i přesto budou odvádět více do rezerv na ochranu úvěrového trhu

Národ v exekuci: v dluhové pasti jsou dva miliony Čechů

Míru zadlužení Česka považují za vysokou tři pětiny lidí, ukázal průzkum

Exekuce: je třeba udělat tenkou tlustou čáru

Letos si chce půjčit polovina Čechů. Nejoblíbenější jsou úvěry na bydlení

50 tisíc migrantů. Hypotéku letos refinancuje rekordní počet Čechů

 ilustrační foto


  • Našli jste v článku chybu?