Živnostenský list jsem si pořídil v roce 1996. V té době jsem uvažoval o vydávání nového specializovaného časopisu pro bytová družstva. Byla to doba, kdy obce ve větší míře začaly prodávat obecní byty a domy. Připravil jsem tedy časopis, grafickou podobu, tematické členění, spočítal náklady a určil cenu inzerce.
Právě v tento moment se stalo nezbytností získat živnostenský list - v mém případě na vydavatelské činnosti. Proč nezbytností? Působilo seriózně přijít s oprávněním podnikat v oboru, než kdyby přišel někdo neznámý „z ulice“. Byly potřebné živnostenský list s IČO pro zahájení podnikatelské činnosti i při uzavírání a podpisu smluv. Situace se však změnila a já nikdy časopis nezačal vydávat. Dostal jsem výhodnou nabídku zaměstnání částečně se změnil i trh a s podobnými tématy přišel konkurenční tisk.
PRO STRÝČKA PŘÍHODU
Živnostenský list mi ale zůstal. Investice do něj byla malá, v té době jsem zaplatil tisíc korun. V dalších letech jsem ho pak příležitostně využíval pro vedlejší činnost a občas něco udělal v tiskové branži. Ale pro obživu už nebyl list nezbytný. Novinář může vykonávat svobodné povolání, aniž by měl živnostenský list a z příjmů si odepisovat vynaložené náklady. Přesto jsem živnostenské oprávnění nezrušil. Co kdyby se jednou hodilo? A tak jsem vlastně držitelem spícího živnostenského listu. V této republice určitě nejsem sám -
lidí, kteří mají živnostenský list pro příležitostný vedlejší výdělek nebo pro strýčka Příhodu, jsou snad desetitisíce.
PRACÁK MI NEDÁ PODPORU
V poslední době ale uvažuji o jeho zrušení. Začíná se totiž stávat přítěží. V okamžiku, kdy bych odešel z trvalého pracovního poměru, jsem znevýhodněn. Na pracovním úřadě mi řeknou, že mi nebudou vyplácet podporu, nebudou mě chtít vzít do evidence nezaměstnaných. A odkážou mě na to, že když mám živnostenský list, tak ať podnikám. To bude znamenat, že na jedné straně nebudu mít příjmy, ale výdaje mi zůstanou - budu si muset platit zdravotní a sociální pojištění.
KOMOŘE PLATIT NEBUDU
Další nevýhody se rýsují v budoucnu. Například když Hospodářská komora přichází s požadavkem, aby jí všichni podnikatelé v rámci povinné registrace platili roční příspěvek. V mém případě by to podle představ komory činilo tisíc korun ročně. Spící živnostenský list by se pak stal ztrátovým.
Kolik za to?
Vydání živnostenského listu pro koncesovanou živnost stojí dva tisíce korun, v případě průmyslového způsobu provozování živnosti desetkrát tolik. Poplatky za ostatní živnosti jsou tisíc a deset tisíc korun. Výpis z rejstříku trestů přijde na padesát korun.