Menu Zavřít

Na zdražení nejvíc doplatí středně velké firmy

5. 9. 2005
Autor: Euro.cz

NOVÉ CENY PLYNU Domácnostem podraží od října zemní plyn v průměru o sedmnáct procent. Firmám, které ho používají při výrobě, však stoupnou náklady mnohem víc. A další výrazné zdražení je zřejmě čeká znovu od ledna.

NOVÉ CENY PLYNU Domácnostem podraží od října zemní plyn v průměru o sedmnáct procent. Firmám, které ho používají při výrobě, však stoupnou náklady mnohem víc. A další výrazné zdražení je zřejmě čeká znovu od ledna. Energetický regulační úřad (ERÚ) minulý týden zveřejnil nové ceny plynu pro poslední čtvrtletí tohoto roku. Domácnosti za něj budou od října platit v průměru o 17,42 procenta více. Nejméně, od 7,2 do 8,5 procenta, podraží pro obyvatele bytů, v nichž se plyn používá jen na vaření a ohřev teplé vody. Naopak v rodinných domcích s plynovým topením může zhruba dvacetiprocentní zdražení zvýšit náklady na tento způsob vytápění až o několik stovek měsíčně. Z tabulky, kterou zájemci najdou v kompletní podobě na webové stránce ERÚ, dále vyplývá, že se růst cen zemního plynu výrazně liší i pro podniky a podnikatele. Předepsané maximální ceny se přitom pohybují podle kategorie odběru a regionu v rozmezí od čtyř do téměř dvaadvaceti procent. Vůbec nejmíň tak pocítí zdražení plynu drobní podnikatelé a menší firmy, které plynem jenom topí, a to přesně ve východních Čechách. Naopak největší skok se nejspíš objeví na fakturách firem, které používají plynové pece a mají výrobnu v Praze. NA VINĚ JE ROPA Nově předepsané ceny podle ERÚ zohledňují dosavadní i očekávaný vývoj u ropy. Pro jejich výpočet platí přesné cenové vzorce. V nich mají největší váhu pořizovací ceny plynu odvozené od konkurenčních paliv - lehkého a těžkého topného oleje, což jsou produkty, které bezprostředně reagují právě na zdražování ropy. Ta minulý týden překročila magickou hranici 70 dolarů za barel. Od počátku roku, kdy se ropa pohybovala na čtyřiceti dolarech, tak došlo k více než šedesátiprocentnímu zdražení této suroviny. „Trh s ropou je v současné době velmi nestabilní a nepředpokládá se, že by na něm v dohledné době došlo ke snížení ceny. Podle většiny prognóz by mohla do konce tohoto roku cena této komodity dále stoupat,“ píše úřad ve zdůvodnění říjnového zdražení. Kritici ohlášeného zdražení úřadu vyčítají, že zdražení mohlo být mírnější. Domnívají se, že mohlo jít na úkor snížení marže monopolního dovozce a zároveň dominantního dodavatele, společnosti RWE Transgas. Ta například vloni dosáhla čistého zisku ve výši téměř deset miliard korun. Mluvčí firmy Martin Chalupský uvedl, že se marže RWE Transgas pohybuje kolem dvou procent a že ji nelze dál snižovat. Toto prohlášení nepřímo potvrdil i místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček: „Uvědomte si, že předací ceny - tedy ceny, za které prodává Transgas plyn distribučním společnostem - stouply o 27,6 procenta“. SMUTNÉ VYHLÍDKY**

Regulátor vyhlásí nové ceny opět v listopadu, platit budou od ledna. Podle odborníků dále porostou, což pravděpodobně opět nejvíc pocítí firemní zákazníci a podnikatelé. Příští rok je už nebude ERÚ „chránit“ vyhlášenou maximální cenou a budou si sjednávat individuální smluvní podmínky.

Největší odběratelé (je jich 34 a jde hlavně o teplárny), kteří si tuto smluvní volnost už vyzkoušeli, dnes cenovou politiku RWE Transgas silně kritizují. V reakci na úroveň zdražení pro „regulované“ zákazníky vyzvali tohoto dodavatele, aby přehodnotil své návrhy smluvních cen. „Velcí odběratelé se potýkají s cenovou diskriminací oproti malým zákazníkům, kteří jsou chránění regulací,“ píše se ve společném prohlášení, které v den vyhlášení nových regulovaných cen vydalo Sdružení velkých spotřebitelů energie.

bitcoin_skoleni

Tito zákazníci si stěžují, že jim RWE jako prakticky jediný dodavatel plynu neúměrně zvyšuje ceny už od začátku roku. „Ceny nám plynárny po celý tento rok pouze oznamovaly. Vůbec nebylo a není možné o nich jednat,“ uvedl Vlastimír Kontrik za Energetiku Vítkovice.

Předseda ERÚ Josef Fiřt pro týdeník Profit potvrdil, že většina těchto oprávněných zákazníků dosud smlouvy pro letošní rok nepodepsala: „Obrátili se na nás, abychom prověřili, zda je zdražování úměrné.“ Jedna z firem, MVV Energie, navíc požádala antimonopolní úřad, aby prošetřil, zda RWE nezneužívá dominantního postavení.

  • Našli jste v článku chybu?