monitor zemědělství
Kdo si nemůže stěžovat na uplynulý rok, jsou čeští zemědělci. Odvětví opět sklízí bohatý zisk, který podle předběžných odhadů dosáhne 15,7 miliardy korun. Po předloňském rekordu 17,1 miliardy je to druhý nejlepší výsledek v historii. K loňskému dobrému výsledku pomohlo mimo jiné povinné používání biopaliv, na kterém vydělávají pěstitelé řepky. Hodnota produkce této stále se rozšiřující olejniny stoupla meziročně o pětinu na 13,4 miliardy korun, předběžně vyčíslili statistici.
„Byla vyšší sklizeň řepky a hlavně stouply ceny,“ vysvětluje ředitel zemědělské statistiky Jiří Hrbek. Mírně si pohoršilo obilí. Jeho úroda sice klesla o pětinu, výsledek ovšem zachraňují vysoké ceny. Hodnota produkce obilí se proti předloňským 32,7 miliardy korun snížila zhruba o miliardu. Celkový výsledek českého zemědělství významně ovlivňují dotace, které se na něm podílejí až třetinou.
V žebříčku Eurostatu, který porovnává meziroční vývoj reálného důchodu na pracovníka, se Česko s mírným propadem o 1,4 procenta dostalo do skupiny jedenácti zemí, kde nastal pokles. Nejvíc si pohoršilo Rumunsko (–16,4 procenta), Maďarsko (–15,7) a Slovinsko (–15,1). Více než desetiprocentní snížení hlásí Rakousko. Naopak nejvíce – o třicet procent – stoupl reálný důchod na pracovníka v belgickém zemědělství. V Nizozemsku byl nárůst o 14,9 procenta, v Litvě o 13,6 a v Německu o 12 procent. Celkově hlásí Eurostat zvýšení o jedno procento.