Dlouhodobým tématem energetické bezpečnosti Evropy je závislost na ruském zemním plynu. Jedním z projektů, který by měl pomoci ji snížit, je plynovod Nabucco. Přes tři tisíce kilometrů dlouhý plynovod má přivést do Evropy kaspický zemní plyn.
Autor: RWE
Společnost RWE dala producentům kaspického plynu nabídku, podle níž by plánovaný plynovod Nabucco znamenal nejlevnější možnost napojení jejich zdrojů plynu na velké koncové trhy v Evropě. „Plynovod Nabucco nabízí producentům nejen nejvyšší příjmy, ale i nejbezpečnější přepravní trasu. Porovnáme-li náklady na přepravu plynu do Evropy, zjištěné údaje jasně prokazují, že plynovod Nabucco je bezkonkurenčně nejlevnější ze všech navržených projektů Jižního koridoru,“ říká Stefan Judisch, generální ředitel RWE Supply and Trading.
Konec závislosti na ruském plynu?
Dostatek plynu je k dispozici v Ázerbájdžánu, Turkmenistánu a Iráku. Všechny tyto země prohlásily, že jsou připraveny dodávat plyn do Evropy, a jasně projevily zájem využít k přepravě plynovod Nabucco. Ten může díky velké exportní kapacitě (až 31 miliard metrů krychlových plynu ročně) zajištěné samostatným a bezpečným potrubním vedením předvést zemím, které jsou producenty plynu, že přístup k tomuto plynovodu je transparentní a nediskriminuje žádného dodavatele.
„Zároveň to nabízí další variantu pro dodávky plynu pro 150 milionů obyvatel Evropy, kteří jsou dosud závislí hlavně na ruském plynu,“ poukazuje na další výhodu Nabucca manažer projektu v RWE Jeremy Ellis. Utažení kohoutku s ruským plynem před necelým rokem zůstává stále v živé paměti Evropanů. Závislost Evropy na dodávkách plynu se přitom významně zvýší. Poklesne totiž těžba plynu z vlastních zdrojů z loňských 303 miliard na 48 miliard kubíků ročně v roce 2030. Poptávka po plynu se má přitom podle očekávání naopak zvyšovat.
RWE proto vede jednání o dodávkách plynu s Ázerbájdžánem a Turkmenistánem a očekává, že první smlouvy o dodávkách plynu z kaspického regionu budou uzavřeny v první polovině příštího roku. Další zásoby plynu, který by mohl Nabuccem v budoucnu proudit, jsou v severním Iráku a v Egyptě.
Projekt je levnější
Z hlediska přepravní vzdálenosti je podle aktuální studie tarif plynovodu Nabucco o 40 až 73 procent levnější než u ostatních projektů. Celkové přepravní náklady od zdroje ke spotřebitelům jsou přitom u tohoto plynovodu o 15 až 27 procent nižší než u konkurenčních projektů. Odhady investic ukazují, že stavební náklady na každou jednu miliardu metrů kubických plynu instalované kapacity plynovodu South Stream jsou o polovinu vyšší než obdobné náklady plynovodu Nabucco.
Navíc plynovod Nabucco je schopen zlepšit konkurenci na trhu s plynem. Polovina jeho kapacity bude vyhrazena pro cizí přepravce a nedojde tak k tomu, že celý provoz bude vyhrazen pro přepravu plynu patřícího stavitelům plynovodu.
Nabucco zpřístupní evropským zákazníkům nové zdroje plynu a podpoří konkurenci na mezinárodních trzích s plynem. Plynovod bude měřit více než 3300 kilometrů a povede z Turecka přes Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko do Vídně. Ústit bude poblíž rozvodného uzlu v Baumgartenu. V současnosti patří k akcionářům plynovodu vedle RWE ještě společnosti OMV, Gas&Power, MOL, Transgaz, Bulgarian Energy Holding, BOTAS. Plánovaná kapacita pro konečnou fázi výstavby plynovodu je 31 miliard metrů krychlových plynu. Celkové kapitálové investice se v současnosti odhadují na 7,9 miliard eur.