Menu Zavřít

Nad limity se smráká

4. 11. 2009
Autor: profit

Podle všeho se schyluje k dohodě, která zásadně ovlivní podobu české energetiky v budoucích letech.

Autor: Martin Siebert

Dřívější Mostecká uhelná společnost (nyní firma Czech Coal) patrně vymění svůj důl ČSA, v současnosti vyčleněný do společnosti Litvínovská uhelná, s energetickým gigantem ČEZ za dožívající elektrárnu v Počeradech.

Nejde jen o to, že by tak skončil spor o uhlí, který vede s mosteckými uhlobarony v čele s Pavlem Tykačem ČEZ spolu se skupinou J&T. Především se tak naskýtá šance vyřešit konečně problém, o němž se zatím málo mluví, a tím je dostatek uhlí pro české teplárenství. Tykač a spol. totiž hodlají postavit svůj energetický zdroj a využít v něm uhlí z lokality Vršany, kde jsou největší dostupné zásoby uhlí nezablokované územními limity v Česku. Pak by ale nezbylo na rekonstruovanou elektrárnu ČEZ v Počeradech téměř nic a už vůbec by nebylo uhlí pro stovky uhelných tepláren v celém Česku.

Zima v bytech za pět let?

A ta hrozba není vůbec teoretická a už vůbec ne vzdálená. Uhlí pro teplárny může dojít už za pět či šest let. Tím, že se ČEZ vzdá Počerad, zachová část uhlí pro teplárny a může začít řešit problém územních limitů, které se týkají právě dolu ČSA. Pod Horním Jiřetínem leží obrovské dobyvatelné zásoby uhlí, které by české energetice stačily na desítky let. A energetický gigant rozhodně má více schopností probojovat zrušení limitů ve vládě i vypořádat se s občany dotyčných obcí tak, aby byli spokojeni a těžbě ustoupili. ČEZ by za to získal zásoby paliva pro svůj další zdroj, který hodlá v severozápadních Čechách stavět. A dosud zvažoval, že by přistoupil kvůli sporům o uhlí ke stavbě plynové elektrárny. Czech Coal zase spojení s elektrárnou, i při vysokých nákladech na její totální rekonstrukci, přinese značné zvýšení marže.

bitcoin_skoleni

Dokrývání energetických špiček

Samozřejmě perspektivnost celého projektu rozdělení mosteckých dolů závisí na tom, zda se nakonec podaří prolomit limity a začít těžit pod Jiřetínem. Moc jiných šancí ale Česko pro zajištění dostatku cenově dostupné energie nemá. Jaderné elektrárny, jejichž výkon se dá obtížně regulovat, je totiž nutné doplňovat zdroji pro pokrytí období špičkové spotřeby. Totéž ale potřebují i obnovitelné zdroje, jako třeba větrné elektrárny. I proto zatím všechny energetické koncepce, ať je sepisoval kdo chtěl, s využitím tohoto uhlí počítaly.

  • Našli jste v článku chybu?