Menu Zavřít

Nad Plzní se blýská

13. 3. 2003
Autor: Euro.cz

Bývalá finanční skupina Motoinvest přichází o druhou banku

Brzy po pádu Union banky a v atmosféře fám o potížích dalších finančních domů (eBanka a ČSOB) zavřela svoji jedinou pobočku i Plzeňská banka. Reagovala tak na rozhodnutí soudu, podle kterého má zaplatit do vytunelovaných CS Fondů přes dvě miliardy korun, což vysoce převyšuje veškerá její aktiva. Plzeňská banka se proti verdiktu Krajského soudu v Hradci Králové odvolá. Členové bývalé finanční skupiny Motoinvest tak právě přicházejí po Agrobance o druhou banku, kterou ovládali.

Nespravedlivě přísný verdikt.

Plzeňská banka fungovala jako depozitář CS Fondů v době, kdy byly kompletně vytunelované. V roce 1997 z nich zmizelo 1,3 miliardy korun. Bankéři jen přihlíželi, jak byl majetek fondu z kuponové privatizace prodán a za utrženou hotovost poté nakoupeny bezcenné akcie příšovických drůbežáren. V rámci této podezřelé transakce nechali najednou odtéct více než miliardovou hotovost. A za to má Plzeňská banka nyní pykat.
Jde jistě o užitečný precedens – když se nepodaří chytit zloděje, zaplatí škodu ten, kdo mu otevřel dveře. Podezření však vzbuzuje výše uděleného trestu, respektive povinnosti nahradit společně s organizátorem podvodného obchodu firmou Umana (ta ale podle zveřejněných informací nemá téměř žádný majetek a pravděpodobně tak nepřispěje ani halíř) celou škodu plus úroky.
Nedávno přitom jiný soud rozhodl, že odpovědnost za vytunelování CS Fondů nese i ministerstvo financí, které tehdy mělo v kompetenci dozor nad kapitálovým trhem. Na zaplacení škody vzniklé podílníkům fondu by se společně s depozitářem měl podílet i státní rozpočet, neboť státní dozor selhal rovněž.

WT100

Motoinvest na tapetě.

Možná jde o dodatečný a skrytý trest pro bývalou finanční skupinu Motoinvest, která Plzeňskou banku ovládla v roce 1995. V jejích statutárních orgánech seděli například Pavel Tykač, Jan Dienstl, Pavel Šimek a David Knop-Kostka. Motoinvestu po zásahu České národní banky v Agrobance zbyla její „špatná část“, která je dodnes jediným vlastníkem Plzeňské banky. Pavel Tykač s Pavlem Šimkem jsou stále členy dozorčí rady Agrobanky.
Stanovisko Pavla Tykače, ani nikoho dalšího z šéfů bývalé skupiny Motoinvest se týdeníku EURO nepodařilo získat.

Pomalé mlýny spravedlnosti.

Za vytunelování CS Fondů byli v lednu 2001 odsouzeni Josef Matoulek na deset let a Vladislav Naď na sedm let jako jednatelé firmy Umana, její makléř Tomáš Roit na šest let a předseda představenstva CS Fondů Václav Franta (evidentně nastrčená figurka – dvacetiletý mladík se základním vzděláním) na pět let odnětí svobody. Všichni čtyři se proti tomuto verdiktu odvolali.
Vrchní soud však jejich odvolání ještě ani jednou neprojednal, a tak všichni čtyři jsou na svobodě. Dva z nich – Tomáš Roit a Václav Franta – mezitím zmizeli neznámo kde.

  • Našli jste v článku chybu?