Menu Zavřít

Nad živnostenskými úřady nezvítězil

24. 10. 2005
Autor: Euro.cz

JAHNŮV NEPOVEDENÝ NÁPAD Přes pochvalné hlasy odborníků nebyly všechny Jahnovy návrhy dokonalé. Na konci loňského roku se rozhodl navrhnout zrušení živnostenských úřadů. Po zveřejnění této myšlenky v týdeníku Profit se zvedla vlna protestů.

JAHNŮV NEPOVEDENÝ NÁPAD Přes pochvalné hlasy odborníků nebyly všechny Jahnovy návrhy dokonalé. Na konci loňského roku se rozhodl navrhnout zrušení živnostenských úřadů. Po zveřejnění této myšlenky v týdeníku Profit se zvedla vlna protestů. Koncem roku 2004 Martin Jahn přemýšlel, která instituce by měla sloužit jako jediné kontaktní místo pro podnikatele, aby nemuseli obíhat různé instituce. „Berňáky se zrušit nemůžou, už jen proto, že kromě živnostníků na ně chodí řada jiných subjektů. Zrušením živnostenských úřadů by se zjednodušil systém registrace a všeho, co musí podnikatel dodávat. Třeba výpis z trestního rejstříku už by nenosil z jedné instituce na druhou, ale už by to měl v jednotném registru státní správy. Ty organizace by si to měly mezi sebou vyměňovat,“ řekl v rozhovoru pro náš týdeník. Ihned poté, co jsme začátkem letošního ledna informaci zveřejnili, se ale zvedla vlna protestů. „No to snad nemyslí vážně, finanční úřady jsou už teď přetížené, nás zrušit nemůžou,“ psali nám ředitelé živnostenských referátů. A realita jim dala za pravdu, Jahnův návrh byl smeten, ještě než se vůbec dostal na vládní stůl. „Ukázalo se to jako neprosaditelné, chyběla politická vůle, dále jsem se již o zrušení živnostenských úřadů nesnažil,“ řekl nám minulý týden vicepremiér. ŽIVNOSŤÁKY VYHRÁVAJÍ Nyní to vypadá, že jednotným kontaktním místem budou naopak právě živnostenské úřady. A to za Jahnovy aktivní asistence. „Připravujeme ve spolupráci s dalšími rezorty, hospodářskou komorou, obcemi a kraji návrh změn živnostenského zákona, zákona o správě daní a poplatků a dalších souvisejících předpisů. Cílem je umožnit registraci pro účely daňové registrace, registrace OSVČ pro účely sociálního a zdravotního pojištění a dále hlášení volných pracovních míst přímo na živnostenském úřadu, aniž by musel podnikatel zahajující svou podnikatelskou činnost navštívit další úřady,“ říká vicepremiérův poradce Aleš Michl. „Součástí návrhu jsou také další změny v zákoně, které mají snížit počet dokladů, jež podnikatel předkládá při zahájení podnikání. Materiál prošel připomínkovým řízením a ještě do konce října bude předložen vládě. Účinnost je předpokládána od poloviny roku 2006,“ tvrdí poradce. JAKÉ ZMĚNY JDOU DO VLÁDY Současný stav

Během procesu zakládání živnosti musí nyní vyplnit podnikatel postupně na živnostenském úřadu, finančním úřadu a správě sociálního zabezpečení minimálně 4 formuláře (např. podnikáli pouze doplňkově při zaměstnání). Většinou je počet formulářů vyšší, zejména má-li živnostník zaměstnance a je-li příjem z podnikání jeho hlavním příjmem. V krajním případě se může počet formulářů, které musí podnikatel na výše uvedených třech úřadech vyplnit, vyšplhat až k osmi. Tyto formuláře mnohdy obsahují totožné údaje. Místo toho, aby si je mezi sebou posílaly jednotlivé úřady, musí s nimi přijít podnikatel.

bitcoin_skoleni

Chystané změny

Propojení informačních systémů úřadů by mělo přinést stav, kdy živnostník bude ve styku místo až se třemi pouze s jedním úřadem, a to nejen při zahájení podnikání, ale i v jeho průběhu, a vyplňoval by pouze jeden formulář, obsahující údaje pro potřeby veřejné správy. Tyto údaje pak budou automaticky prostřednictvím informačního systému předány dalším úřadům. Sdílení dat ve veřejné správě je umožněno technickým pokrokem v této oblasti, zejména připravovaným Registrem živnostenského podnikání, na jehož zprovoznění pracuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

  • Našli jste v článku chybu?