Na tři tisíce absolventů prošlo od roku 1856 sklářskou školou v Kamenickém Šenově, kterou v současnosti reprezentuje Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská.
Foto: Nadace Preciosa
Sklářská umělecká průmyslovka v Kamenickém Šenově je považována za vůbec nejstarší školu svého druhu na světě. Přesto nemá v současnosti na růžích ustláno. „Škola má problémy se zajištěním financování provozu. Nedostatek financí je způsobe i menším počtem žáků, kteří se v současné době hlásí na střední školy,“ říká bývalý ředitel vzdělávacího zařízení František Janák.
V posledních letech školu každý rok opouští kolem dvaceti absolventů. Škola má čtyři oddělení - broušeného skla, malovaného skla, rytého skla a design světelných objektů. Od letošního září škola nabídne dva nové vzdělávací programy Sklo v architektuře a Restaurování osvětlovadel.
Také díky současným ekonomickým potížím je pro školu důležitá podpora Nadace Preciosa. „Pravidelně nám každým rokem přispívá formou dotací na nákup potřebného vybavení, které bychom si jinak mohli opatřit jen velmi obtížně. Péče Nadace Preciosa o odborné školství je opravdu příkladná,“ dodává ředitel Janák.
Nadace byla založena v roce 1993. Nejdříve se orientovala na zdravotnictví, od roku 1995 se změnila v nadaci všeobecnou.
„V té době byla podniková nadace zcela ojedinělou iniciativou české průmyslové firmy. Projevila se v ní jak firemní kultura zakladatele, tak i pocit jeho spoluodpovědnosti za kvalitu občanského života v teritoriu, kde působí,“ říká Stanislav Kadlec, předseda správní rady Nadace Preciosa.
Nadační politika v mnohém vychází z myšlenek dlouholetého předsedy správní rady profesora Věňka Šilhána. „Profesor Šilhán dobře věděl, že dobročinnost patří k lidem a lidské pospolitosti odedávna. Je to štafeta po staletí přenášená z jednoho člověka na druhého v naději, že se tak utváří nekonečný řetěz lidí, kterým osud druhých není lhostejný. Jejich nadšení, odhodlání a aktivita dávají dobročinnosti smysl,“ dodal Kadlec.
Nadace kromě podpory odborného školství přispěla například také na nákup polohovacích postelí do nemocnice v Jablonci nad Nisou, prázdninové akce pro děti „Týdny pohybu hrou“ nebo digitalizaci vzácného historického tisku – Velislavovy bible ze 14. století.
Speciál: Finanční nadace
Nadace ČEZ
Nadace ČEZ: Aby na hřištích nehrozily úrazy
Bohdana Horáčková: Téměř každý desátý úraz se dětem stane na hřišti
Nadace OKD
Nadace OKD: Aby děti nezůstaly na ulici
Blanka Novotná: Na Ostravsku je živobytí těžší, proto pomáháme
Nadace J&T
Nadační fond J&T: Útočiště pro ženy ohrožené násilím
Marie Oktábcová: Na nákup drahých zdravotnických přístrojů stát nestačí
Nadace Proměny
Nadace Proměny: Vrací do měst krásné parky
Gabriela Navrátilová: Péče o veřejné prostory je v Česku stále opomíjená
Nadace Vodafone
Nadace Vodafone: Senioři nemusí skončit v ústavu
Inga Kaškelyte: Pro neziskovky chtějí pracovat stovky manažerů
Nadace České spořitelny
ČS: Naše nejstarší charitativní spolupráce trvá již od roku 1988
- *Nadace O2 Nadace O2: Pomáhá dětem v nejtěžších chvílích Jiří Šuchman: Senioři zatím stojí stranou zájmu velké části společnosti Nadace Komerční banky Nadace Jistota: nechtěné děti zachraňují babyboxy Jaroslav Říšský: „Velkokapacitní zámky“ nejsou pro děti dobrým řešením Nadační fond Dalkia Nadační fond Dalkia: pomáhá oživit poctivé řemeslo Helena Gižová: Podporujeme podnikatelského ducha v regionech Nadace Preciosa**