Menu Zavřít

Nadčasová alba do bezčasí

18. 5. 2020
Autor: Euro.cz

Svět se na jaře 2020 otočil vzhůru nohama. Změny v každodenním životě a rozbití některých jistot se dotkly i hudebního průmyslu. Jako by se teď muzika dělila na „před“ a „po“. Témata i nálada písní se váže na datum vzniku snad víc než za několik posledních dekád. Následující desítka nových alb přesto působí nadčasově a patří k tomu nejzajímavějšímu, co letos zatím vyšlo.

Král baskytary a optimismu

Thundercat – It Is What It Is

Virtuos a jeden z nejžádanějších baskytaristů současnosti se stává čím dál větším excentrikem. A jen těžko se mu odolává.

Thundercat vydal u labelu Brainfeeder další pestrobarevnou desku plnou sympaticky infantilního humoru, falzetu a charakteristického honění pražců. Na pomoc si tentokrát přizval kapacity jako Childish Gambino, Steve Lacy a Ty Dolla $ign. Album pro ty, kteří milují moderní jazz, soul, rap a všechno mezi tím.

Pop budoucnosti i minulosti

Dua Lipa – Future Nostalgia

Jen těžko bychom hledali britskou zpěvačku, která je dnes celosvětově úspěšnější a výraznější než Dua Lipa. Hudebnice s albánskými kořeny přichází s jedním hitem za druhým a její druhá řadová deska chytlavostí přímo překypuje. Kromě arénových refrénů a osmdesátkové funky polohy ale nahrávka vybočuje rozchodovými texty z perspektivy ženy, která odmítá zlomení srdce a radši zůstává silnou a sebevědomou.

A jde to slyšet.

Izolace s kytarou

Black Tar Jesus – Year Insane

Black Tar Jesus alias kytarista Tomáš Kopáček se spoluhráči je zpátky. Ačkoli jeho návratové album Year Insane pojednává o hudebníkově podivném roku 2019, paradoxně na jaře 2020 dává větší smysl než jakákoli jiná tuzemská deska.

Písně vznikaly během několika dnů, kdy se Kopáček sám zamkl do pronajatého klubu Ankali. V desítce hypnoticky kytarových skladeb jde slyšet klaustrofobická izolace, generační depka, chaos a východiska z něj.

Posmrtné plavání v kruzích

Mac Miller – Circles

Za pár měsíců to budou dva roky, co našli rapera Maca Millera mrtvého po předávkování kokainem a fentanylem. Poslední kapitola jeho úžasné kariéry se ale dopsala až letos v lednu, kdy vyšlo hořkosladké album Circles. To nejen navázalo na předchozí desku Swimming, ale zároveň ukázalo, že se i posmrtné nahrávky mohou namísto kýče a sentimentu vyznačovat kvalitou a autentičností. Circles se nahrávaly ještě za Macova života a je skvělé, že právě tento výsledný mix rapu a neo soulu uzavírá jeho diskografii.

Rozchod na tanečním parketu

Empress Of – I’m Your Empress Of

Umělkyni Lorely Rodriguez svět už několik let zná jako Empress Of. Až se svou třetí řadovou deskou se ale suverénně zařadila mezi nejosobitější popové hudebnice současnosti. Mezi ty, které se nelimitují žánrovými klišé a v textech nerecyklují dokola dvě stejná témata.

Album se sice věnuje zlomenému srdci, obyčejný rozchod ale povyšuje na zvukově velkolepé dílo, které míchá kalifornský house se zpěvaččinými honduraskými kořeny.

Strasti mezilidských vztahů

Sega Bodega – Salvador

Takhle to zní, když se citlivost a talent setkají s citem pro klubové bangery. Skotský producent Sega Bodega v minulosti spolupracoval třeba s raperem Zebrou Katzem, až na Den svatého Valentýna ale konečně vydal své dlouhohrající debutové album. Nadžánrové tracky kloubí organickou elektroniku s trapovými beaty, díky kterým texty o toxických vztazích, závislostech, sebevraždě i neschopnosti zapomenout dostávají hmatatelnou podobu.

Ze života ženy 21. století

Laura Marling – Song for Our Daughter

Album pro imaginární dceru. O tom, jaké to je být ženou v roce 2020. Britská písničkářka Laura Marling složila dílo, které je navzdory odvážnému konceptu především upřímnou lidskou zpovědí. Při poslechu nenarazíte jen na společenské a osobní trauma, čeká vás spousta intimních pocitů, každodenní příběhy o popíjení kávy. Jen stěží letos dokáže jiná akustická deska novou Lauru Marling trumfnout.

Enigma bez jasné odpovědi

Yves Tumor – Heaven to a Tortured Mind

Záporák Yves Tumor symbolizuje čím dál větší tajemství. Sean Bowie je non-binární hudebník, který jde svou produkcí vždy proti trendům. I přesto už s druhou deskou v řadě slaví obrovský úspěch. Jak již název napovídá, jde skutečně o ráj pro každého trochu zvrhlého posluchače hudby. Pro takového, který nedbá na velkolepé refrény, ale má přitom rád R&B, britpop, soul i rockovou operu. Yves Tumor je všechno dohromady bez nálepek. Je každým z nás, a přitom svým jedinečným já.

Příliš příjemná samota

Katarzia – Celibát

Slovenská zpěvačka a producentka Katarzia svou novou desku otevírá singlem Samota mi nevadí. A to stejné si řeknete i vy, až si její novinku pustíte sami do sluchátek. Aktuální světový zvuk, civilní textařina i úžasný zpěv. Ať už Katarzia rozjímá nad nevydařeným vztahem nebo za doprovodu autotune efektu zpívá o teniskách a Kendricku Lamarovi, Celibát je krásná a dotažená deska, která tady nevzniká každý den.

Svět v chaosu

Childish Gambino – 3.15.20

Donald Glover patří k nejčinnějším umělcům současnosti. Vedle hereckých triumfů se ale dlouho čekalo na nové album jeho hudebního alterega Childish Gambino.

MM25_AI

Nakonec vyšlo bez jakéhokoli upozornění jako smyčka, která po 12 hodinách zmizela z internetu. Teď už víme, že šlo o novinku 3.15.20, hudební opus o světě v chaosu a existenciálních otázkách. Gambino dává průnik animálním pudům, experimentuje a ve stejnou chvíli nabízí nakažlivé hity. Pokud by takhle měla znít apokalypsa, máme se na co těšit. ¶

  • Našli jste v článku chybu?