Menu Zavřít

Nadílka Santa Peciny

29. 12. 2006
Autor: Euro.cz

ÚOHS uložil velkodistributorům léčiv vysokou pokutu

Představitelé čtyř největších firem distribuujících léčiva si loni v únoru náležitě mediálně vychutnali své rozhodnutí přinutit tři fakultní nemocnice k úhradě dluhů odstřižením od dodávek. Na 14. února svolali do pražské kavárny Louvre tiskovou konferenci, na níž oznámili své společné, v rámci Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) koordinované rozhodnutí zastavit dodávky plného sortimentu léčiv pro pražskou Thomayerovu nemocnici a Nemocnici na Bulovce a brněnskou nemocnici u Svaté Anny. Právě konání tiskové konference a na ní demonstrovaná jednota ovšem posloužila Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) jako jeden z důkazů nekalého soutěžního jednání, za které úřad vyměřil velkodistributorům pokutu ve výši 113,064 milionu korun.
Sankce byla rozdělena úměrně podílu distribučních firem na trhu a též s přihlédnutím k polehčujícím nebo přitěžujícím okolnostem. „V úvahu byl vzat i fakt, že účastníci řízení neukončili účast na sladěném chování na základě vlastní vůle, nýbrž až po dosažení svého cíle, tedy zaplacení dluhů,“ konstatoval ÚOHS s tím, že „problémem není, když distributoři chtějí dosáhnout úhrady svých pohledávek, nesmějí ale k tomuto účelu koordinovat svůj postup při dodávkách léčiv nebo slaďovat obchodní podmínky“. Společnosti Phoenix, jejíž tržní podíl podle odhadů přesahuje čtyřicet procent, ÚOHS vyměřil pokutu 53,7 milionu korun, společnosti Pharmos (kolem dvaceti procent trhu) 18,6 milionu, společnosti Alliance UniChem (zhruba stejný podíl jako Pharmos) 23,9 milionu a společnosti Gehe Pharma Praha (mírně přes deset procent trhu) 16,8 milionu. V případě Pharmosu zřejmě byla, ač to ÚOHS výslovně nekonstatuje, zohledněna skutečnost, že v období od 21. do 28. února 2006 separátně obnovil dodávky.
ÚOHS zahájil šetření kartelové dohody na základě vlastní iniciativy. „Ty společnosti svůj postup samy oznámily novinářům. Na to úřad nemohl nereagovat,“ komentoval to předseda ÚOHS Martin Pecina. V září ale Hospodářské noviny s odvoláním na Martina Pecinu oznámily, že ÚOHS šetření uzavře s tím, že se nekalé soutěžní jednání nepodařilo prokázat. Když si však týdeník EURO tuto informaci ověřoval u předsedy ÚOHS, ten prohlásil, že šetření nespěje k závěru, naopak objevily se nové skutečnosti svědčící proti velkodistributorům. Oč se jedná, ale odmítl uvést s odvoláním na závazek mlčenlivosti. V prosinci pak ÚOHS oznámil udělení vysoké pokuty.
Postižené firmy měly patnáctidenní lhůtu k podání rozkladu, a jak uvádějí zdroje týdeníku EURO, všechny tak učinily. Martin Pecina tudíž bude muset posoudit dodatečné argumenty a rozhodnout, zda pokuta zůstane v dosavadní výši, či zda bude snížena. Podle zkušeností z minulosti není vyloučeno, že Pecinova nadílka nakonec nebude tak bohatá. Těsně před Vánocemi ÚOHS například oznámil už druhé snížení pokuty šesti stavebním spořitelnám, tentokrát na celkových pětapadesát milionů korun, když původní sankce z roku 2004 činila 484 milionů. Pikantní je, že únorový jednotný postup velkodistributorů léčiv vlastně odstartoval dezintegrační tendence v rámci AVEL. Nejdříve z asociace vystoupil Pharmos. V prosinci se vrátil, ale zase byla vyloučena Alliance UniChem CZ. Údajně proto, že nepodpořila protest asociace proti tomu, že její mateřská společnost Alliance Boots získala na britském trhu exkluzivitu na léky společnosti Pfizer. (mch, try)

  • Našli jste v článku chybu?