Menu Zavřít

Nádory v ohrožení peněz

12. 11. 2012
Autor: Euro.cz

Zdravotnictví

Lékaři volají po změně ve financování komplexních onkologických center (KOC). Koncem roku jim totiž docházejí peníze na léčbu dalších pacientů a některá již vůbec nemohou nové přijímat. Péči center pojišťovny hradí paušálem, který však nezohledňuje nárůst pacientů v konkrétním zařízení. Celkový počet nově diagnostikovaných nemocných se každý rok zvyšuje o zhruba dvě procenta a zhruba dvojnásobným tempem roste množství těch, kteří mají léčbu za sebou, ale je nutné se o ně nadále starat.

Někde pacienti přibývají ještě rychleji. Vyžadují buď specializovanou péči, nebo se táhnou za pověstí střediska. Například do Fakultní nemocnice v Motole, která provozuje jedno z největších a zároveň nejvyhlášenějších KOC, se loni přihlásila bezmála třetina mimorajonních pacientů. Tedy těch, kteří nežijí ani v Praze, ani ve středních Čechách. Peníze na léčbu však za nimi nejdou. „Počty vlastních pacientů vzrostly o necelá tři procenta, zatímco u migrujících je to o 17,5 procenta více než v roce 2010. Rádi se o ně staráme, ale potřebujeme dostat na jejich léčbu peníze,“ vysvětluje primářka centra Jana Prausová. Měsíčně v Motole zahajuje onkologickou léčbu 370 až 380 nemocných. Do centra navíc přichází množství pacientů, kteří zahájili primární terapii nádoru u jiných onkologů. A tato sekundární léčba je obvykle nákladnější.

Pokud se nemá snížit standard léčby nemocných, peníze by podle onkologů měly jít za pacientem. „Kdyby tento systém existoval, tak komplexní onkologické centrum, které bude mít více pacientů, bude mít více práce, ale i adekvátně více peněz,“ dodal profesor Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti.

Drahá migrace

MM25_AI

Počty pacientů v Komplexním onkologickém centru FN v Motole Migrační zátěž z hlediska geografického: 64 % onkologických pacientů je mimopražských 31 % onkologických pacientů má bydliště mimo Prahu a střední Čechy

pramen: FN v Motole

  • Našli jste v článku chybu?