Menu Zavřít

NADŠENÍ DROBNÝCH INVESTORŮ

14. 8. 2001
Autor: Euro.cz

I n t e r n e t o v é     a k c i e

Akcie internetových firem vyletěly na americkém trhu do neuvěřitelných výšek. Na otázku, zda se tam udrží, či spadnou, přicházejí různé odpovědi. Sektor budoucnosti tak zůstává příležitostí k vysoce spekulativním investicím s možností obrovských zisků, ale i ztrát. Proto na něm kralují spíš drobní než institucionální investoři.

K ilustraci dění na trhu s internetovými akciemi postačí jediný příklad. Na začátku letošního roku, 13. ledna, upisovali převážně institucionální investoři akcie společnosti Marketwatch Dot.com po sedmnácti dolarech za kus. Již patnáctého ledna tytéž akcie při uvedení na NASDAQ otvíraly na 97,5 dolaru za kus a během dne se vyšplhaly až na svoji historicky nejvyšší hodnotu 130 dolarů. Trhy především v USA jsou na podobné záchvěvy zvyklé. A také na marné hledání včasné odpovědi na otázku, zda jde o hysterii, či odůvodněný vzestup kursů. I tentokrát se nabízejí dva různé pohledy. A za oběma stojí mimořádně respektované osobnosti.

Greenspan varuje

Pesimističtější pól názorů představuje první muž americké centrální banky Fed Alan Greenspan. Ten minulý týden před rozpočtovým výborem Kongresu označil zmíněné akcie za nadhodnocené. Zdůvodnění je podle něj jednoduché, internetové firmy zatím neprodukují zisky, které by ospravedlnily tak vysoké ceny jejich akcií. Ten, kdo je kupuje, tedy investuje s očekáváním, že se internet v budoucnosti stane absolutní doménou veškeré komunikace a firmy, které jej provozují, nakonec skutečně dosáhnou takových zisků, jaké dnes předpokládají. To činí z jejich akcií sice zajímavou, ale vysoce rizikovou investici. Greenspan přitom označuje za rizikové především menší společnosti. Větším, jako jsou například America On Line, Infoseek či Yahoo!, dává vyšší naději. Greenspan není samozřejmě zdaleka jediným, komu připadají ceny internetových titulů šílené. Na ekonomickém fóru v Davosu se o nich podobně vyjádřil například i softwarový král Bill Gates.

Optimismus od Goldmanů

Optimismus přichází především z firmy Goldman Sachs. Jeho producentem je hlavní stratég této investiční banky Abby Cohenová. Ta má za oceánem velkou prestiž. V době poslední krize na Wall Streetu, kdy hlavní index Dow Jones spadl až k sedmi a půl tisícům, totiž v podstatě jako jediná předpověděla jeho návrat na devět a půl. „Od té doby všichni v Americe sledují její výroky a názory, potvrzuje Jakub Dyba, hlavní makléř firmy C. S. First Boston, která se zabývá také investicemi českých subjektů do zahraničí. A právě Cohenová před třemi týdny podpořila internetové akcie odvoláním na minulost. Připomněla, že v posledních třech desetiletích se vždy objevil na trhu jeden sektor s dramatickým až tisíciprocentním růstem, který se vždy ukázal jako opodstatněný. V sedmdesátých letech šlo o domácí elektrospotřebiče, v osmdesátých o elektroniku a nyní o odvětví komunikací a hi-technology (například počítačové čipy). „Tato dáma věří i menším společnostem, protože předpokládá výraznou konsolidaci v sektoru a vzhledem k americkým zákonům očekává, že akcionáři menších firem při procesu slučování o hodnotu svých investic nepřijdou, dodává k tomu Dyba. Pohled na ceny akcií naznačuje, že zatím trh věří spíš jí než pesimistům.

Svět pamatuje pády

Optimismus Cohenové však má přece jen nějaké drobné trhlinky. Například v devadesátých letech se nadějně vyšplhaly nahoru, ale poté zažily pád akcie firem, které se zabývaly biotechnologií. Pesimisté připomínají i rychlé vzestupy a pády výrobců rádií v dvacátých letech a železnice v minulém století. Proto očekávají velký pokles hodnoty internetových akcií, byť uznávají, že síť sítí je fenoménem. Kromě toho je známo, že americké akcie se považují momentálně za nadhodnocené jako celek. Američané totiž momentálně využívají své peníze více než v minulosti. Utrácí víc a méně šetří. A protože trh v USA je obrovský, nadhodnocuje stoupání i poklesy.

Většina gigantů má na veřejném trhu malou část akcií. Konkrétně například Amazon má veřejně obchodovatelných 34 procent svého základního jmění. „I optimisté očekávají, že akcie internetových firem klesnou až o 30 procent, uvedl prestižní týdeník The Economist.

FIN25

Internet je riskantní investice

„Je velmi těžké říci, která ze dvou teorií o budoucnosti internetových akcií je správná, říká Dyba. „Já osobně je považuji za sice zajímavou, ale velmi riskantní investici a nikomu je nedoporučuji. Je to specificky americká záležitost, protože v Evropě se s něčím takovým dá srovnat, pokud vůbec, tak snad jen Nokia. Zajímavostí střelhbitých růstů internetových akcií je také skutečnost, že se tyto firmy téměř neobchodují na newyorské NYSE, ale jen v systému NASDAQ. A tam většinou investují drobní investoři. Zda je to dobře nebo špatně, o tom lze zase diskutovat a zřejmě by se na tom odborníci opět neshodli, uzavírá šéf makléřů firmy, patřící do jedné z nejprestižnějších investorských skupin. Přesto si ani on netroufá toto klubko názorů rozetnout.

  • Našli jste v článku chybu?