Menu Zavřít

NÁHLÉ PROCITNUTÍ

3. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Než 18 miliard do RadioMobilu, raději přidají Němci na odkup matky

Zpráva, že Deutsche Telekom projevil zájem o koupi majoritního podílu v Českých radiokomunikacích (ČRa), nepřekvapuje. V poslední době německý telekomunikační obr několika akvizicemi potvrdil, že má eminentní zájem o trh ve střední a východní Evropě a bylo by s podivem, kdyby Českou republiku pominul. Podivné je, že tento interes zveřejňuje v době, kdy je již v plném proudu realizace zcela odlišného privatizačního záměru. Českou vládu dostal do pozice schizofr enika.

Krok zpět.

Zemanův kabinet již vybral za poradce a globálního koordinátora prodeje jedenapadesáti procent akcií ČRa společnost ABN Amro Rotschild. Jejím úkolem má být realizace červencového usnesení o způsobu privatizace formou „veřejné nabídky akcií na domácím a zahraničních kapitálových trzích. V rámci této nabídky by mělo být umožněno dánské TeleDanmark, která nyní drží 20,8 procenta akcií, zvýšit podíl na 34 procent. Fond národního majetku však nyní ministerstvům financí a dopravy navrhl zásadní změnu - a to nahradit prodej po malých balících na veřejných trzích nabídkou celého státního podílu jedinému investorovi, který bude vybrán v tendru. „Bude to ekonomičtější. Můžeme tak získat prémii za prodej majority, sdělila týdeníku EURO mluvčí FNM Jana Víšková.

Je nabíledni, že změnu inspirovala nabídka Deutsche Telekom. Kolik by byla německá firma ochotna zaplatit, se neví. Aby se však vyplatilo rošádu podstupovat, muselo by to být podstatně více než dříve odhadovaný výnos 20 až 25 miliard.

„Usnesení vlády by muselo být revokováno a přijato nové, připouští administrativní obtíže mluvčí ministerstva financí Libor Vacek. Přesto je asi úřad připraven změnu podpořit. Jinak by totiž ministr Pavel Mertlík, šéf prezidia FNM, těžko fondu vůb ec povolil jít s návrhem na veřejnost. Jeho kolega z dopravy a spojů Antonín Peltrám se ale ještě minulé pondělí tvářil, že o žádné nabídce z Německa neví, a jakoukoliv změnu modelu vylučoval.

Potíže může způsobit TeleDanmark, který se těžko smíří s tím, že variantu s pohodlně získaným kontrolním balíkem vystřídá nejistota tendru. Viceprezident společnosti Torben Holm ČTK řekl, že by změna měla „výrazně negativní dopad na hodnotu fi rmy a na hodnotu akcií v držení současných akcionářů . Těžko posoudit, jak to myslel, protože kurs po oznámení úmyslu FNM vzrostl.

Dánové mají v rukou minimálně jednu zbraň, jak „nepřátelskému převzetí bránit. Dává jim ji zakladatelská smlouva společnosti Contactel (dcera ČRa, v níž má TeleDanmark a radiokomunikace podíl 50:50). Ta umožňuje žádat tučné odstupné (EURO 34/1999).

Za pokus to stojí.

bitcoin školení listopad 24

Deutsche Telekom se zjevně snaží oklikou ovládnout RadioMobil, což je druhá dcera ČRa, v níž Němci prostřednictvím konsorcia CMobil drží 49 procent. Akcionářská smlouva z roku 1996 firmě umožňuje uplatnit po roce 2000 opci na nákup dalších akcií, takže by mohla podíl v tomto mobilním operátoru zvýšit na 60,77 procenta. Libor Vinklát, analytik společnosti Conseq Finance, pro týdeník EURO propočítal, že za stávajících smluvních podmínek a při hodnotě RadioMobilu 60 m iliard korun (odhad k začátku roku 2001) by cena opce činila téměř 18 miliard.

Němci možná raději dají podstatně více za to, aby mohli ovládnout mateřské radiokomunikace. Tím by získali větší jistotu a automaticky i kontrolu nad dcerami. Musí však vzít na vědomí, že v případném tendru jim nebude jediným protivníkem rozzlobený TeleDanmark. Těžko uvěřit, že by si třeba British Telecom či Vodafone AirTouch nechaly ujít takovou příležitost.

  • Našli jste v článku chybu?