Menu Zavřít

Nahrávání rozhodně snazší nebude

2. 11. 2007
Autor: Euro.cz

Za standard běžný u analogového vysílání si bude třeba připlatit

MM25_AI

Nahrávání je problém, řekne obvykle každý, kdo o set-top boxech něco tuší. Řeč je o nahrávání televizních pořadů vysílaných digitálně na klasické video. Bude-li zájemce chtít stejný standard, na jaký je zvyklý u analogového vysílání, bude si muset pár tisíc připlatit. Pravda, v době, kdy se vysílá v obou standardech, je řešení snazší, protože nahrávat lze z analogového vysílání a přitom sledovat digitální program. Kdo ovšem chce mít i záznam v digitální kvalitě, musí pátrat po fintách, jak na to. Tedy v případě, že nehodláte investovat 9790 Kč do špičkového set-top boxu na našem internetovém trhu. Ten je vybaven dvěma tunery umožňujícími jeden digitální kanál nahrávat a jiný sledovat, případně nahrávat i ze dvou současně a sledovat jiný záznam. Má vestavěný pevný disk s kapacitou 160 GB, na nějž se vejde minimálně 140 hodin záznamu. Vzhledem ke dvěma tunerům také vylepší televizní přijímač o funkci obraz v obraze a řadu dalších vychytávek. Nic pro českého koumáka.
S levným set-top boxem za čtvrtinovou cenu je třeba si počínat jinak. Jestliže přístroj nemá časovač, je třeba u televizoru sedět a spustit a vypnout nahrávání ručně. S časovačem už lze v uživatelském menu nastavit datum a čas zapnutí a vypnutí set-top boxu a samozřejmě také zvolit příslušnou TV stanici. Totéž je třeba manuálně učinit i na videorekordéru v režimu AV1 nebo AV2, eventuálně S-video. Jiný digitální program však během nahrávání nelze sledovat souběžně. Celý postup je samozřejmě možné uskutečnit i v opačném gardu, který je jednodušší, protože stačí dosavadní nahrávací postup na analogovém vysílání včetně využití ShowView nebo VPS. O něco lépe jsou na tom majitelé kvalitních DVD rekordérů, které s digitálním vysíláním spolupracují mnohem ochotněji, a jsou proto často součástí nabídky k televizorům s vestavěným set-top boxem.
Málokdo dnes vlastní mobil, jehož nejvýkonnější funkcí je posílání SMS. Stejně tak málokdo bude za pět let vlastnit set-top box, jenž bude umět pouze přijímat digitální signál. Podobně jako u mobilů také u set-top boxů každá funkce něco stojí. Mají-li být digitální služby lepší než analogové, pár tisíc je nutné obětovat. Peníze investované do set-top boxu lze však kompenzovat nulovou investicí do televizoru. Ten se jeho připojením proměňuje jen v monitor s reproduktory. Běžný analogový divák však netuší, co při výběru set-top boxu vlastně chtít. Po desetiletí nebyl zvyklý si funkce vybírat. Podrobné studium set-top boxů a jejich vlastností na internetových stránkách se rozhodně vyplatí, alespoň do doby, než se digitální standardy stanou stejnou samozřejmostí jako analogové.

  • Našli jste v článku chybu?