Swart se veřejně omluvil na webové stránce ApologyToBakala. „Společnost Crowds on Demand byla najata společníky firmy Krupa Global Investments, kterou, pokud vím, řídí Pavol Krúpa, aby vedla nepřátelskou kampaň proti panu Bakalovi. Crowds on Demand dostávala pokyny k vedení této kampaně výhradně od těchto společníků,“ napsal Swart.
Původem slovenský finančník Pavol Krúpa, jehož Miloš Zeman předloni vyznamenal, Swartovy výroky ústy své mluvčí popřel. „Pan Swart v této věci konal či koná dle vlastního uvážení, pan Krúpa žádnou činnost pana Swarta spojenou s osobou Zdeňka Bakaly neinicioval ani nefinancoval,“ uvedla Krúpova mluvčí Barbora Hanáková.
Swartova omluva může být vyvrcholením soudního procesu, který s ním Bakala vedl. Bakala na Swarta a také na Krúpu podal v září 2018 žalobu u federálního soudu v americkém státě Jižní Karolína.
Krúpa chtěl z Bakaly dostat desítky milionů, tvrdí žaloba
Podle
žaloby se Swart a Krúpa snažili Bakalu donutit, aby zaplatil desítky milionů
dolarů za to, že „měsíce trvající obtěžování, očerňování a zasahování do jeho
podnikatelské činnosti“ ukončí. Letos v polovině ledna přitom Swart
souhlasil s dohodou o narovnání, jejíž součástí mohla být i tato omluva.
Ve
vztahu ke Krúpovi ale soud v Jižní Karolíně nekončí. Krúpa nadále čelí
obvinění „z vedení koordinované dezinformační kampaně a vydíraní“ .
Firma Crowds on Demand později najala a platila v USA komparzisty, aby se vydávali za demonstranty vystupující na obranu českých horníků OKD jako koalice „Stop Bakala“ a protestovali ve čtvrti, kde Bakalovi v Hilton Head v Jižní Karolíně bydlí.
Žalobní spis odkazuje i na facebookové stránky s českými vyhrůžkami smrtí Zdeňku Bakalovi, ať již zastřelením, oběšením, ubitím či useknutím hlavy. Popisuje i sérii telefonátů a mailů do Aspen Insitutu, centra Dox či Design Museum v Londýně odsuzujících Bakalu a spolupráci s ním.