Menu Zavřít

Nájemné ve světě roste, Praha stagnuje

26. 6. 2006
Autor: Euro.cz

KANCELÁŘE Ceny za pronájem kancelářských prostor ve většině světových metropolí stále stoupají. Největší posuny přitom zaznamenala především Asie. V Praze však nájemné stagnuje nebo dokonce mírně klesá. Kanceláře se zde ale stavějí dál.

KANCELÁŘE Ceny za pronájem kancelářských prostor ve většině světových metropolí stále stoupají. Největší posuny přitom zaznamenala především Asie. V Praze však nájemné stagnuje nebo dokonce mírně klesá. Kanceláře se zde ale stavějí dál.

Nájemné v kancelářích nejvyšší kvality podle nedávno publikovaného výzkumu společnosti CB Richard Ellis (CBRE) stouplo ve 119 lokalitách ze 173 sledovaných. To jenom dokládá trend, který je patrný už dva roky: Nájemné celosvětově stoupá - podle údajů firmy Cushman & Wakefield loni v průměru o 4,3 procenta. Ještě v roce 2003 ovšem vykazovalo pokles o 3,2 procenta a rok předtím dokonce o takřka šest procent.

ASIJSKÝ NÁSKOK

Obrat k lepšímu (pro pronajímatele) se přičítá celkovému hospodářskému oživení „globální“ ekonomiky, situace v různých regionech je ovšem odlišná. Zatímco například v jihovýchodní Asii náklady na pronájem administrativních budov stoupají dvouciferným tempem, třeba v Evropě víceméně stagnují. Průzkum CBRE to potvrzuje, třeba v Hongkongu loni nájmy vzrostly o 50 procent, v Bombaji dokonce o 69 procent. A právě asijské země se v žebříčku 50 nejdražších kancelářských lokalit umístily na předních místech. K nejdražším městům na světě patří Tokio, nájmy rostou také v Číně, Jižní Koreji či Indii. Naproti tomu už analytici delší dobu poukazují na stále relativně nízké nájemné v Severní Americe. Evropa z hlediska výše nájmů nyní prožívá období stability. Londýn si sice zachovává světový primát, neboť ve West Endu nájmy meziročně stouply o 10 procent na 137 eur za metr čtvereční měsíčně, ale jinde se nájemné příliš neměnilo. Jenom na východě Evropy je v oblasti nájmu poměrně živo - v poslední době se zvyšovaly nájmy v Moskvě a také v Bukurešti. V PRAZE SE STÁLE STAVÍ Ačkoli v Praze kancelářské nájemné stagnuje nebo dokonce klesá, nabídka se každým okamžikem rozšiřuje. V prvním čtvrtletí zde byly dostavěny například Diamond Point v Praze 8 (18 tisíc metrů čtverečních), The Park v Praze 4 (osm tisíc metrů) a Korunní Dvůr (čtyři tisíce metrů).

Celkem bylo v Praze na konci března k dispozici 1,854 milionu metrů čtverečních administrativní plochy první třídy A (65 procent v nových budovách, zbytek v rekonstruovaných objektech). V průběhu roku by mělo být dokončeno celkem 150 tisíc metrů čtverečních dalších budov (například Smíchov Gate).

Stoupá nabídka, ale v podstatě stejně se vyvíjí i poptávka. Díky tomu se míra neobsazenosti dokonce v období prosinec - březen mírně snížila z 12,5 na 11,4 procenta. „Očekáváme, že do trhu pronájmů moderních administrativních budov bude stále více zasahovat veřejný sektor,“ komentoval situaci Karel Zeman ze společnosti Cushman & Wakefield. Jeho slova potvrzují největší nájemní kontrakty z poslední doby - pražský magistrát si v Jungmannově ulici pronajal 23 tisíc metrů čtverečních, ministerstvo práce a sociálních věcí zase přes 9000 metrů čtverečních v objektu Vysočanská Point.

Přes relativně silnou poptávku očekávají některé prognózy mírný pokles nájmů. Na druhé straně ovšem současně rostou provozní náklady, takže nájemci budou letos asi platit víceméně totéž co loni.

KOLIK STOJÍ KANCELÁŘ (zahrnuje nájemné, daně a poplatky za služby, v eurech za metr čtvereční měsíčně, květen 2005)

Pořadí Město (lokalita) Náklady na m2

1. Londýn (West End) 137,57 eura

2. Tokio (vnitřní centrum) 96,39 eura

3. Londýn (City) 94,50 eura

4. Tokio (vnější centrum) 87,39 eura

5. Hongkong 75,36 eura

6. Moskva 70,24 eura

7. Bombaj 68,98 eura

8. Paříž 68,55 eura

9. Dubaj 64,98 eura

10. Dublin 64,83 eura

23. New York (Manhattan) 40,88 eura

26. Frankfurt nad Mohanem 40,22 eura

31. Brusel 37,58 eura

37. Šanghaj (Pudong) 32,09 eura

FIN25

71. Praha 23,91 eura

Pramen: CB Richard Ellis, 2005

  • Našli jste v článku chybu?