Vědci ze skupiny Multi-Robot Systems (MRS) v uplynulých týdnech testovali ve Spojených arabských emirátech let nízkoletícího roje autonomních malých dronů. Skupina MRS, která působí v rámci katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT, pracuje na zapojení dronů do humanitárních operací vyhledávání a záchrany osob.
„Při realizaci tohoto projektu jsme se nechali inspirovat přírodou. Hejna ptáků za letu či plovoucích ryb jsou vybavená smyslovým orgánem, který jim umožňuje držet se pohromadě a reagovat na situaci, například se vyhnout predátorovi. Náš roj napodobuje tento skupinový pohyb, autonomní roboty si během letu vyměňují jen minimum informací, přesto postupují koordinovaně,“ říká dr. Martin Saska, vedoucí skupiny Multi-Robot Systems.
width="560" height="315" frameborder="0" allowfullscreen="allowfullscreen">
Projekt vychází ze spolupráce s firemním partnerem Technology Innovation Institute se sídlem v Abú Zabí. Stále se jedná o základní výzkum, který ověřuje základní principy. „K dalšímu rozšíření určitě může přispět přistoupení dalších firemních partnerů, které projekt dotáhnou do fáze jeho aplikace. Tady se otevírá prostor pro české firmy, které budou chtít navázat na naše výsledky v oblasti základního výzkumu,“ poznamenává Saska.
Stabilizovaný roj nízkoletících robotů vybavených kamerou s neuronovou sítí by mohl například vyhledat osoby v nouzi, přistát a předat jim balíček první pomoci. Současně s možnostmi využití dronů v humanitárních operacích typu „search and rescue“ (najít a zachránit) zkoumal tým robotiků z ČVUT v Emirátech také možnost nasazení při záchranných operacích ve vícepatrových budovách, zejména při požáru.
Jeden ze scénářů řešených skupinou MRS se ubírá směrem vývoje dronu, který bude schopen vyletět do desátého patra budovy a vstřelit oknem dovnitř hasicí kapsli. Kompetence skupiny MRS v této oblasti vycházejí ze zkušenosti se soutěží MBZIRC v Abú Zabí, kde se jednalo o jednu ze soutěžních disciplín.
Český tým v soutěži, která je považovaná za neoficiální mistrovství světa autonomních dronů, dlouhodobě patří mezi světovou špičku a loni ji vyhrál. Druhý úkol spočívá ve schopnosti dronů vyhledávat přeživší osoby při bezpečnostních incidentech ve vícepatrových budovách.
„Při letu v nepřehledných uzavřených prostorách se můžeme opřít o naše zkušenosti s prohledáváním podzemních komplexů v soutěži DARPA Subterrenean Challenge, které se naše drony účastní v rámci širšího robotického týmu FEL ČVUT,“ dodává Martin Saska.
Pražský tým v loňském kole obsadil první místo mezi nesponzorovanými týmy. Do letošního finále prestižní soutěže půjde tým díky investici 1,5 milionu dolarů od agentury DARPA posílen o letku autonomních dronů a dva robopsy SPOT od firmy Boston Dynamics.