NASA stupňuje snahy o objevení deváté planety sluneční soustavy, někdy nazývané planeta X. V této souvislosti už vytvořila program, do kterého láká zájemce z laické veřejnosti, aby jí s hledáním pomohli. Pokud se to podaří, bude nálezci připsána zásluha ve vědeckých publikacích.
Srovnatelný objev s případným nalezením planety X provedl před 87 lety astronom Clyde Tombaugh, když našel Pluto, kterému byl v roce 2006 na pražském kongresu odebrán status planety. Tehdy strávil sedm tisíc hodin sledováním srovnávacích snímků, než našel objekt, který se posunul. Podobnou metodou se hledá i nová devátá planeta, jen je do celého procesu zapojena nově i široká veřejnost.
Objevení planety Pluto Zdroj: NASA
NASA totiž společně s dalšími výzkumnými centry rozjela projekt, v jehož rámci dává k dispozici snímky zachycené během mise WISE, spuštěné v roce 2009, které zkoumaly zdroje infračerveného světla, jež mohou vyzařovat právě planety. Americký úřad pro kosmonautiku přiznává, že na analýzu všech pořízených snímků nemá kapacitu. WISE totiž zaznamenal 750 milionů individuálních zdrojů záření. Nepomůže ani počítačová analýza, protože ta není častokrát schopna rozeznat relevantní objekty a nechá se zmást těmi nepodstatnými.
Na řadu tak přichází široká veřejnost, konkrétně dobrovolníci (v současné době 7400), kteří se k projektu registrovali a svolili, že s mravenčí prací při hledání tajemné planety pomohou. „Pokud existuje, mohla by být devátá planeta obrovská, možná desetkrát těžší než Země, ale obíhat daleko za Kuiperským pásem,“ říká astronom Adam Schneider z americké univerzity Arizona State. Kuiperský pás se nachází za oběžnou dráhou Neptunu. Odhaduje se, že oběhnutí kolem slunce zabere planetě X mezi deseti až dvaceti tisíci pozemských let.
Případný úspěšný nálezce se kromě slávy dočká i uvedení svého jména v odborných publikacích, kde mu bude, společně s profesionály, připsán objev dosud záhadné planety X.
Začala naše realita jako dvourozměrný prostor? Čtěte více:
Dále čtěte: