Podle studie Českého statistického úřadu bude podíl obyvatel v důchodovém věku v roce 2065 více než třetinový vzhledem k celkovému počtu obyvatel. Vysoké náklady na vyplácení důchodů však musíme řešit již dnes. Podle studie Českého statistického úřadu bude zvolna klesat podíl osob v produktivním věku od 15 do 64 let. Současně se očekává i mírný pokles počtu dětí do 14 let, naopak střední délka života se zvýší.
Autor: Martin Siebert
Počet obyvatel Česka dosáhne svého vrcholu v roce 2030 a poté začne klesat. Zároveň však dochází k rychlému stárnutí populace. Logickým důsledkem bude růst počtu osob s nárokem na starobní důchod. Zatímco v současné době připadá na dvě ekonomicky aktivní osoby jedna neaktivní, v roce 2065 by už měl být poměr jedna k jedné. To znamená, že každý občan v produktivním věku by „živil“ jednoho důchodce.
Pokud by zůstala zachována hranice odchodu do důchodu 65 let, potom by se podle ní mohl počet vyplácených důchodů v roce 2065 zvýšit na 3,5 milionu; v současnosti je to 2,1 milionu korun. Podle mého názoru je řešením zavedení částečného spoření na vlastní důchod, protože stát nedokáže vyplácet uspokojivé důchody třetině obyvatelstva. Takový návrh obsahuje i takzvaná třetí fáze důchodové reformy, která je připravena v Poslanecké sněmovně.
Na základě všech doposud publikovaných demografických prognóz včetně aktuální studie statistického úřadu je evidentní, že měnit, lépe řečeno zhoršovat parametry prvního (státního) pilíře nejde donekonečna. Již dnes je věková hranice pro odchod do důchodu zvýšena na 65 let. Pokud by se v nezměněném trendu mělo pokračovat, zbývá už jen zvýšit již tak vysoké odvodové sazby na sociální pojištění a nebo se smířit s klesajícím náhradovým poměrem. Aktuální důchodový poměr se však pohybuje již jen kolem 40 procent. To znamená, že státní penze v průměru nenahradí ani polovinu posledního výdělku čerstvého důchodce.