Francouzská státní energetická společnost EDF zvýšila odhad nákladů na výstavbu britské jaderné elektrárny Hinkley Point C o 1,5 miliardy liber na 19,6 miliardy liber (583,5 miliardy korun). Zvýšení nákladů je další ranou pro projekt, který již čelí zpoždění a dalším problémům. Hinkley Point C je první novou jadernou elektrárnou v Británii za více než 20 let.
Vyšší náklady jsou podle EDF částečně výsledkem přizpůsobení návrhu projektu požadavkům britských regulačních úřadů. EDF rovněž varovala před možným zpožděním projektu o 15 měsíců, což by zvýšilo náklady o dalších 700 milionů liber. Firma však uvedla, že první beton do reaktoru by měla začít lít podle plánu v polovině roku 2019 a první reaktor by měl začít dodávat elektřinu do roku 2025, napsala agentura Reuters.
Navýšení nákladů ani případné zpoždění projektu by nemělo mít dopad na dodávky energie v Británii ani na ceny elektřiny z jaderné elektrárny. Ta má uspokojit poptávku po elektřině v zemi až ze sedmi procent.
Kde je jaderná energetika úspěšná?
O uran bude zájem. Jádro slaví úspěch v Číně, Indii i v Japonsku
EDF již v Hinkley Point provozuje dva bloky, které zahájily provoz v roce 1973. Projekt rozšíření Hinkley Point o dva nové reaktory byl poprvé oznámen v roce 2007. Termín uvedení elektrárny do provozu byl od té doby několikrát odložen kvůli regulačním překážkám, jaderné havárii v japonské Fukušimě a zhoršení finanční situace EDF. Francouzský podnik se proto v roce 2015 dohodl s čínskou společností CGN, že do projektu vloží šest miliard liber a získá v něm třetinový podíl.
Obavy o budoucnost projektu se objevily také v roce 2016, kdy se nová britská premiérka Theresa Mayová rozhodla odložit schválení výstavby kvůli kritice, že garantovaná cena dohodnutá s EDF je příliš vysoká. Vláda nakonec loni projekt schválila. Letos v březnu již na místě nové elektrárny pracovalo 1600 osob a celkem má elektrárna vytvořit 25 tisíc pracovních míst.
Dále čtěte: