Menu Zavřít

Námluvy Novy s ČSOB

2. 5. 2002
Autor: Euro.cz

Úvěr České produkční je zajímavější než dříve

Ještě loni v červenci jeden ze dvou nejvyšších šéfů televize Nova Vladimír Železný v rozhovoru pro týdeník EURO prohlásil: „Je těžké předávat Konsolidační bance úvěr, který je placen na sekundu přesně.“ A přece se tak ani ne do roka a do dne zřejmě stane. Zástupci České konsolidační agentury (ČKA) očekávají, že jim ČSOB předá úvěr České produkční 2000, servisní firmy Novy, nejpozději v červnu. Jde o úvěr, který sjednal Železného kolega z řídícího tandemu Novy Jiří Šmejc (šéf České produkční) v bývalé Investiční a Poštovní bance v roce 1999 poté, co se Železný rozešel se svými americkými partnery ze CME. Servisní společnosti Novy zbývá z půjčené miliardy ještě splatit 460 milionů korun (do června 2003). ČSOB potvrzuje, že splácení úvěru je opravdu bezproblémové. Přesto ho před časem zařadila do takzvaných šedých aktiv, která mohla (ale nemusela) skončit v ČKA. V poslední době se ovšem zdá, že zatímco ČSOB projevuje větší zájem věřitelem České produkční zůstat, jiné subjekty (včetně státu) by se také chtěly tímto věřitelem stát. Informace týdeníku EURO ukazují, že nejde o náhodu.

Policejní odklad.

Vyjdeme-li z logiky, jíž se řídí vymahatelé pohledávek, je dnes úvěr České produkční zajímavější, než byl ještě před pouhým měsícem. Co se mezitím stalo? V polovině dubna policie odložila vyšetřování, jež se týkalo podezření z úvěrového podvodu v uvedeném případě. Podnět dala v květnu 2000 Česká národní banka, a to přímo Službě pro odhalování korupce a závažné trestné činnosti. Kolem úvěru IPB České produkční se čas od času objevovaly různé dohady. Některá média například spekulovala o tom, že je zajištěn licencí na televizi Nova, což by bylo v rozporu se zákonem.
I když tedy Česká produkční v minulosti vše splácela ČSOB na „sekundu přesně“, není divu, že se její dluh vzhledem k činnosti policie ocitl v „šedých aktivech“. Z tohoto pohledu je také logické, že Jiří Šmejc nyní protestuje proti přesunu úvěru do ČKA s větší vehemencí než dříve, byť v rozhovoru pro týdeník EURO uvedl, že Česká produkční své stanovisko nezměnila, neboť proti převodu do ČKA měla vždy námitky. Šmejc se také domnívá, že dluh jeho firmy se může ocitnout v konsolidační agentuře kvůli „zkrácení termínu pro předání aktiv do ČKA, takže ČSOB jednoduše nestihla některá aktiva zabílit“. Tuto úvahu v zásadě potvrzují i informace z ČSOB a ČKA.

MM25_AI

Známosti s ČSOB.

Šéfové Novy by uvítali, kdyby jejím věřitelem zůstala nadále ČSOB. To může znít překvapivě, protože tato banka dlouho vedla tvrdé právní bitvy (a v některých pokračuje dodnes) s firmami kolem druhé komerční televize – Primy. Jenže vztahy s Novou se vyvíjely jinak, což nejlépe vystihl právě Jiří Šmejc: „Máme zájem o přeúvěrování směrem k lepším finančním podmínkám. Proto předpokládáme, že jednání s partnerem, se kterým se vzájemně známe, tedy s ČSOB, bude v tomto směru jednodušší.“ Faktem je, že ani ČSOB se v minulosti nepouštěla do kritik lidí a firem kolem Novy. Nezabouchla si tedy dveře k možné spolupráci.
Na druhou stranu šéf České produkční zdůrazňuje, že stát se v uvedeném případě věřitelem by bylo zajímavé pro kohokoliv, neboť jde o „bonitní úvěr s velmi vysokou úrokovou sazbou“. V této souvislosti potvrzuje ochotu jeho firmy splatit dluh prakticky hned s tím, že si Česká produkční znovu půjčí (za jiných podmínek). „Je mi v podstatě jedno, komu budeme úvěr splácet. Mám zájem na co nejrychlejším splacení, což by se asi s kupcem balíku pohledávek dojednávalo hůře než se standardní bankou,“ uvádí Šmejc.

Proč ne do ČKA?

Svůj odpor vůči převodu úvěru do ČKA Jiří Šmejc vysvětluje tím, že by to mohlo mít nepříznivý psychologický efekt. „Náš úvěr je po celou dobu řádně splácen, proto jeho převedení do ČKA může vyvolat pocit, že je nějak problematický. A to přesto, že finančníci nejsou povrchní a při detailním zkoumání zjistí, že jsme bonitní úvěrový partner,“ dodává Šmejc.
Faktem ovšem je, že zatímco třeba pohledávka za GES Holdingem (firma kolem Primy) se ocitla v březnovém seznamu aktiv ČSOB, navržených k „obílení“, v případě úvěru České produkční se tak nestalo. Na to se může ČKA vždy odvolat. Zatímco ČSOB naznačuje, že o zmíněný úvěr projevuje eminentní zájem stát, zástupci konsolidační agentury popírají, že by se v tomto směru jakkoliv mimořádně angažovali. „Nemáme zájem na jednotlivých kauzách, jediným naším cílem je rychlý exit aktiv transparentním a efektivním způsobem,“ říká zdroj z ČKA. Konsolidační agentura nicméně nemusí být jediným státním subjektem, který se o věc zajímá. Představitel ČKA ovšem namítá, že by agentura žádnému nátlaku nepodlehla: „Rozhodujeme se suverénně“.
Zatímco tedy úvěr České produkční pravděpodobně poputuje do ČKA, zmíněná pohledávka za GES Holdingem se tomuto osudu zřejmě vyhne. Týdeník EURO má informace, že ČSOB nadále uvažuje o prodeji pohledávky slovenské finanční skupině J&T.

  • Našli jste v článku chybu?