Menu Zavřít

NÁMLUVY S RM-SYSTÉMEM

7. 8. 2001
Autor: Euro.cz

P r a ž s k á     b u r z a

Klíčové zasedání Burzovní komory určilo minulý týden směr a plány burzy pro příští rok. Podle jejího generálního tajemní-ka Pavla Hollmanna je prioritou nezaspat při napojení na burzovní alianci Londýn - Frankfurt.

Jak a kdy toho chcete dosáhnout?

Jde o to, aby naši členové burzy měli přístup k této panevropské burze, čímž by se mimo jiné zvýšila likvidita Prahy. Měla by být zachována identita pražské burzy při možnosti přímého propojení s aliancí. Několik nejlepších českých titulů by bylo kótováno ať už přímo tam, nebo na platformě východoevropské burzy. Jedná se o to, aby naši klienti mohli jít přes Prahu obchodovat ven, aniž by se museli fyzicky někam vypravovat a naopak. Dřív jak za rok to však nebude.

Co ještě rozhodla Burzovní komora?

Aktivně se podílet a být hnacím motorem změn prostředí našeho kapitálového trhu, především legislativy. Například vytvořit podmínky pro vznik primárních emisí, ošetřit vypořádání obchodů, aby probíhalo s co nejmenšími transakčními náklady, participovat na vynucování informací od emitentů nebo na ochraně minoritních akcionářů. Jednání komory se zúčastnil i předseda rozpočtového výboru Parlamentu Vlastimil Tlustý, chceme prostě do očistného procesu zaangažovat všechny, co k tomu mají co říci.

Komora se rovněž shodla, že je nutné dosáhnout členství ve světové a evropské federaci burz pro zvýšení kreditu burzy. Chceme rovněž posilovat spolupráci s východoevropskými burzami, jako je Budapešť, Varšava či Bratislava ve smyslu harmonizace pravidel členství nebo vzájemného obchodování cenných papírů.

Komora se také dohodla na bližší spolupráci s RM-Systémem. Při tak rozdílných podmínkách obou trhů a názorech, které mají, si to nedovedu dost dobře představit…

Naše úvahy vycházejí z doporučení Světové banky, která volá po harmonizaci českého trhu. Jde o to nalézt takovou spolupráci, aby došlo k posílení integrity celého trhu pro zahraniční investory. A to postupným sbližováním, třeba dohodou přenosu objednávek z obou trhů pro investory. S RMS jsme se již o tom bavili, ale zatím bez konkrétního závěru.

Nebojíte se že, přelicencováním Komisí pro cenné papíry odpadne spousta brokerů - členů burzy - což může mít za následek výpadek obchodů, a tím i příjmů burzy?

Naše příjmy jsou závislé na poplatcích za obchody, to je pravda, citelný bude ale zejména výpadek ročního poplatku, s tím však počítáme a proces snižování nákladů s tím kalkuluje. Pokud jde o poplatky za obchody, drtivá většina transakcí se koncentruje do počtu asi 40 nej- větších členů, u kterých se dá předpokládat, že sítem komise projdou.

Vyřazování emisí z volného trhu burzy se zpožďuje, mělo být už před měsícem.

Kritéria jsou, proces proběhne v lednu příštího roku, a burzu tak opustí asi stovka emisí z málo prestižního volného trhu.

bitcoin_skoleni

Systém SPAD na podporu obchodů s akciemi se osvědčil, přesto však někteří tvrdí: nejde o kursotvorný trh a stejně se ve SPAD obchoduje s přímými transakcemi…

Za prvé: ve SPAD jsou obchody, které jdou proti anonymní kótaci tvůrců trhu, což je kursotvorné. Za druhé: tvůrci trhu reagují na to, jak jsou uzavírány ostatní obchody mezi obchodníky, čili ty obchody jsou tímto ovlivněny a navíc tyto transakce mohou být uzavírány jenom v pásmu kótace a to je o něčem jiném, než jsou klasické přímé obchody. I když dodávám, že skutečně část obchodů je uzavírána systémem přímé domluvy mezi dvěma obchodníky. Ale i tam však musí být obchod uzavřen v rámci platného pásma a musí být nahlášen do několika minut. Informace o takovémto obchodu je okamžitě k dispozici v reálném čase pro ostatní účastníky trhu. Pokud je přímá transakce mimo pásmo a čas, tak se neuskuteční.

  • Našli jste v článku chybu?