Menu Zavřít

NAPĚTÍ AŽ DO KONCE

8. 8. 2001
Autor: Euro.cz

General Electric/Honeywell

BRUSEL (Bloomberg, NYT) – Americký koncern General Electric se snaží přesvědčit Evropskou komisi, aby nezablokovala jeho plánovanou akvizici firmy Honeywell International v hodnotě 47 miliard dolarů. Bruselský komisař Mario Monti, strážce pravidel hospodářské soutěže, se v uplynulých zhruba dvou týdnech intenzivně radil s experty, zda chys–taná transakce výrazně nezúží prostor pro evropské výrobce leteckých motorů a přístrojů. Několikrát se sešel také se šéfem General Electric Jackem Welchem, který právě kvůli akvizici Honeywellu – svému „životnímu projektu – letos na jaře odložil odchod do důchodu až na konec roku. Další série tuhého vyjednávání je na pořadu tento týden.

Oba hlavní aktéři i nezávislí analytici se obávají, že Brusel se již rozhodl akvizici zabránit, aby evropským výrobcům leteckých motorů a avioniky nevznikla ještě silnější konkurence. Američané tvrdí, že tak tomu nebude, neboť firma Honeywell se ještě před spojením zbaví několika divizí pracujících pro letecký průmysl. General Electric, největší výrobce leteckých tryskových motorů, vlastní také firmu GE Capital Aviation Services, jež patří k největším pronajímatelům letadel. Ta by se měla oddělit jako samostatná účetní jednotka, avšak zůstala by pod kontrolou GE. Evropskému komisaři Montimu se však tyto navržené ústupky jeví jako zcela nedostatečné.

Mezi Bruselem a Washingtonem tak může propuknout vážný spor, neboť chystanou transakci podporuje prezident George Bush. Ten během nedávného summitu Evropské unie – USA ve švédském Göteborgu apeloval na Brusel, aby dohodu neblokoval. Další politické podpory se firmě General Electric dostalo koncem minulého týdne. Předseda senátního podvýboru pro letectví John D. Rockefeller v dopise místopředsedkyni Evropské komise Loyole Palaciové (odpovědné za dopravu) upozornil, že bruselské „ne by mohlo ohrozit budoucí transatlantickou spolupráci v letectví a kosmonautice.

bitcoin_skoleni

Komisař Monti je oprávněn zakázat jakoukoli fúzi či akvizici, jejímiž aktéry jsou firmy s úhrnným prodejem pěti a více miliard eur ročně. Přitom vůbec nezáleží na tom, zda mají sídlo v Evropě. Společnost General Electric loni vykázala příjmy 130 miliard dolarů, z toho kolem 25 miliard dolarů plynulo z jejích evropských aktivit. Firma Honeywell utržila 25 miliard dolarů, z toho připadalo na letecký byznys asi čtyřicet procent. Na zisku se ale podílí více než polovinou.

  • Našli jste v článku chybu?