Generál Pavel Štefka si nechal o půl roku prodloužit služební smlouvu
Souboj o to, kdo povede v nejbližší budoucnosti českou armádu, už zřejmě odstartoval. Současný náčelník generálního štábu Pavel Štefka si nechal od ministra obrany Karla Kühnla prodloužit kontrakt do června 2007. Původně měl přitom velitelskou funkci opustit již v příštím roce. Zdroje týdeníku EURO uvádějí, že motivací k tomuto poměrně velmi nestandardnímu kroku mohou být obavy z konkurence.
Hrabal přichází.
Koho se bojí generál Štefka? Může mít obavy především ze zkušeného Františka Hrabala, současného vojenského představitele České republiky ve Vojenském výboru NATO. V lednu 2006 se totiž po několika letech strávených v Bruselu má vrátit zpět do vlasti. Prohodí si funkci se Štefkovým zástupcem a ředitelem sekce plánování sil Rostislavem Mazurkem.
„Hrabal v Bruselu hodně vyrostl,“ uvádí dobře informovaný zdroj týdeníku EURO. „Mluví skvěle anglicky, získal hodně zdrojů, rozumí tomu, co dělá,“ dodal. Právě proto by z něj mohl vyrůst hlavní Štefkův konkurent. Hrabal je také pověstný tím, že si na všechna svá zahraniční angažmá vozí oblíbenou dvaačtyřicetikilovou činku. Měl ji s sebou v Americe i v Belgii. Současný náčelník generálního štábu Štefka by ale mohl svůj post uhájit. Jeho - nyní prodloužená - smlouva totiž skončí právě v době, kdy armáda uzavře první fázi své reformy a dosáhne takzvaných „počátečních operačních schopností“. Okamžitě se ale rozběhne fáze druhá, která má skončit na „plných operačních schopnostech“. A Štefka prý může v polovině roku 2007 úspěšně argumentovat tím, že by měl dokončit rozdělanou práci. „Může říct: začátek se vydařil, tak bych měl i pokračovat,“ uvádí další vojenský zdroj.
Klaus o ničem neví.
Fakt, že si náčelník armádního generálního štábu zažádal ministra obrany o prodloužení smlouvy, svědčí o tom, že se děje něco nezvyklého. V Česku totiž má jmenování a odvolávání armádního šéfvelitele na starosti prezident republiky. Hlava státu je současně vrchním velitelem ozbrojených sil. Na základě ústavního zákona o ozbrojených silách náčelníka jmenuje a také - na návrh vlády - odvolává.
Štefku přitom náčelníkem štábu jmenoval v listopadu 2002 tehdejší prezident Václav Havel. Dle ustálených zvyklostí měl ve funkci vydržet tři, maximálně čtyři roky. „Jde jen o takový úzus, ověřoval jsem si, že na to opravdu není žádný předpis,“ říká mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.
Takže Štefka měl generální štáb opustit nejpozději na podzim příštího roku. Nyní ale požádal Kühnla, aby mohl o šest měsíců přesluhovat, a ministr obrany mu vyhověl. Bez projednání s Havlovým nástupcem Václavem Klausem.
„Ano, mohu potvrdit, že panu generálporučíkovi Štefkovi byla prodloužena doba služebního poměru do poloviny roku 2007. Šlo o vnitřní personální opatření,“ uvedl k tomu pro týdeník EURO Kühnlův mluvčí Čírtek. „Přes Hrad to nešlo,“ dodal. Na dotaz, co Štefku k jeho žádosti vedlo, už ale ministerský mluvčí odpovědět nedokázal. Slíbil, že otázku předá přímo Štefkovu sekretariátu a zajistí vypracování odpovědi. Až do uzávěrky ale žádná odpověď nedorazila.
Na důchod to není.
Výběr náčelníka generálního štábu měl v roce 2002 na starosti tehdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Prezidentu Václavu Havlovi předložil k posouzení jména tří generálů: Pavla Štefky, Miroslava Kostelky a Jana Ďurici. Tvrdíkovým favoritem byl Kostelka, zvítězil ale Štefka. Kostelka se ale stal později Tvrdíkovým náměstkem a pak i ministrem obrany. Ďurica řídí armádní Síly podpory a výcviku. Štefka krátce před svým jmenování před třemi lety uvedl, že chce, aby armáda pod jeho velením dosáhla počátečních operačních schopností v roce 2006. Tedy v roce, kdy by měl opouštět generální štáb. V říjnu 2002 označil svůj nástup na post náčelníka štábu za „skutečně životní rozhodnutí na čtyři roky, pokud tady tak dlouho vydržím“. Je tedy zřejmé, že o délce svého působení v čele vojska velmi dobře věděl. Štefka nastupoval do funkce náčelníka „genštábu“ poměrně mladý, bylo mu tehdy teprve osmačtyřicet let. Přitom si velmi dobře uvědomoval, že z nejvyšší armádní příčky neodejde tak jako jeho předchůdci rovnou do „vojenského důchodu“, ale bude si muset hledat novou práci. V říjnu 2002 prohlásil: „Když v té funkci vydržím až do konce, tak mi bude dvaapadesát. To opravdu na důchod není.“ Mnozí bývalí vysoce postavení vojáci odcházejí do diplomacie. Kostelka je velvyslancem v Rusku, generál Petr Voznica řídí ambasádu v Iráku. Štefkovi by se ale mohlo podařit získat další čtyřletý kontrakt na generálním štábu a řídit armádu až do roku 2010. To mu bude šestapadesát. A bude mít nárok na slušný, možná až třicetitisícový, výsluhový příspěvek.