Menu Zavřít

Nápoje od předsedy Maa

3. 10. 2006
Autor: Euro.cz

Může Čína produkovat kvalitní vína? Velké částky se sázejí na to, že může

Dostane-li se provincie Šan-si vůbec někdy do zpráv, pak obvykle proto, že došlo k tragédii v jednom z tisíců tamních uhelných dolů nebo možná kvůli znečištění zaviněnému elektrárnami, kam z těchto dolů putuje palivo. Avšak Čchan Čchun-chung chce, aby se provincie Šan-si dostala na mapu z jiného důvodu, a sice kvůli svému vínu. Tento hongkongský podnikatel vybudoval za pět milionů dolarů vinařský podnik ve vesnici Tung-ťia, asi 50 kilometrů od Tchaj-jüanu, hlavního města zmíněné provincie. Jeho zámek Grace Vineyard obklopuje réva s těžkými hrozny dozrávajícími v podzimním slunci, už téměř připravenými k drcení v italských lisech a ke kvašení v nádržích a dubových sudech dovezených z Kalifornie, Francie a Maďarska. „Mým snem je zavést v Číně dobré víno,“ přiznává Čchan, který loni dosáhl nevelkého zisku z půl milionu vyprodukovaných lahví.
Výroba vína v čínské uhelné oblasti? Provincie Šan-si leží vlastně ve stejné zeměpisné šířce jako francouzský kraj Bordeaux. Má podobné klima a díky půdní směsi tvořené prašnou hlínou a malým množstvím jílu je ideální pro pěstování hroznů Cabernet Sauvignon, Chardonnay a Merlot. Ačkoli v Číně nemá pití vína téměř žádnou tradici - místní lidé mají raději ostrou obilnou lihovinu zvanou paj-ťiou -, spotřeba se zvyšuje. V době, kdy zbytek celosvětového trhu s vínem stagnuje, ten čínský rostl v posledních pěti letech průměrně o jedenáct procent ročně, a jak odhaduje londýnská poradenská firma International Wine & Spirit Record, v roce 2005 představoval 410 milionů litrů.
Čínští konzumenti jsou ve srovnání se svými západními protějšky zdrženliví. Spotřeba vína na hlavu vychází zhruba na dvě sklenky ročně, kdežto každý Američan vypije asi sedm litrů a každý Francouz vyzunkne 55 litrů. „Je tady obrovský potenciál pro rozvoj,“ předvídá Robert Luc, člen správní rady společnosti Dynasty Fine Wines Group, druhého největšího čínského producenta, který chce svou výrobu postupně zvýšit z loňských zhruba 38 milionů litrů na 80 milionů v roce 2010.
Díky slibnému trhu zapouštějí v Číně kořeny vinaři z celého světa. V současnosti má Čína všeho všudy něco přes 100 vinic, z nichž mnohé jsou spojeny s některými z největších jmen z oboru vinařství. Pařížská společnost Rémy Cointreau má šestadvacetiprocentní podíl ve firmě Dynasty se sídlem v pobřežním městě Tchien-ťin. Rakouská sklářská skupina Swarovski vynaložila 30 milionů dolarů na výstavbu vinařského podniku Bodega Langes v centru provincie Che-pej. Francouzská společnost Castel Group má společný podnik s největší čínskou vinařskou firmou Yantai Changyu Pioneer Wine se sídlem v pobřežní provincii Šan-tung. Společnost Robert Mondavi Group dováží ve velkém kalifornské víno, které se pod její značkou plní do lahví v Pekingu.

MM25_AI

Záhadné viněty

Z čínských vinic může být překvapivě dobré víno. Chardonnay od firmy Grace, jež se prodává v láhvích po deseti dolarech, má příchuť melounu a pečeného jablka a víno od téhož výrobce nabízené za 80 dolarů pod označením Chairman's Reserve - směs odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a Cabernet Franc - je dost komplexní na to, aby mohlo konkurovat mnoha nejkvalitnějším vínům z Bordeaux. Třebaže celková kvalita čínských vín je dosud různorodá, „některé vinařské podniky vyrábějí sympatická vína, jež se dobře pijí a chutnají jako velmi prosté bordeaux“, prohlašuje Lao Čch'-sun, editor hongkongského časopisu Wine Now Monthly a občasný konzultant společnosti Grace.
Starosti působí to, že Čína nemá žádný oficiální systém kontroly původu, jaký mají Francie a Itálie. To znamená, že konzumenti nemají možnost se dozvědět, zda nějaká láhev pochází skutečně z provincie Šan-si nebo Che-pej - nebo z ještě větší dálky - bez ohledu na to, co se píše na vinětě. Pravda je, že mnoho vinařských podniků dováží víno ve velkém z Chile, Španělska nebo Argentiny, za které platí jen 50 centů za litr, a pak na ně nalepí čínskou vinětu.
I když se vinařské závody usilovně snaží zvyšovat kvalitu a vychovávat čínské konzumenty, bude to asi trvat ještě nějakou dobu, než vína z pevninské Číny začnou získávat nejvyšší ocenění při mezinárodních degustacích. Přestože Čína rozvinula jiná odvětví nesmírně rychle, zrání nově vysázené vinné révy nelze nijak uspíšit.

Copyrighted 2006 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

  • Našli jste v článku chybu?